1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. Bursa Orman Yangını (CEVAP ARAYAN SORULAR)
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa Orman Yangını (CEVAP ARAYAN SORULAR)

A+A-

Geçtiğimiz 29 Ağustos 2015 Cumartesi günü Mudanya – Bursa sınırında Göynüklü Mahallesinde saat 17.30´da orman yangını çıktı. Yangın, Aksungur, Çağrışan, Gündoğdu ve Nilüfer köyleri arasında ve devasa büyüklükte olup kısa sürede yayıldı. Dede Bayır Mevkiindeki çamların büyük bir kısmını dev alevler yurttu. Köylüler evlerini boşaltıp yangının köye ilerleyişini çaresizce izledi. Bölge sakinleri alevlerin ilerleyişine engel olmak Camii hoparlöründen, su tankerlerini dolu tutmaları ve tarlalarını sulamaları hususunda uyarıldılar. Onlar da söz dinlediler ve söylenenleri yaptılar.

YANGINA HANGİ KURULUŞLAR MÜDAHALE ETTİ

Orman ve Bursa Büyükşehir İtfaiyeleri başta olma üzere, tüm yangıncı ekipler yangına müdahale için cansiperane çalıştılar, başarılı da oldular.. Müdahale çalışmalarına Bursa Orman Bölge Müdürlüğü yangın ekibine ait 9 adet ilk müdahale aracı, 55 adet arozöz, 11 adet su ikmal aracı, 5 adet dozer ve 5 adet helikopter, 206 orman işçisi ve 52 teknik eleman olmak üzere toplam 258 personel, Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına ait 32 müdahale aracı, 18 su tankeri, Yıldırım, Mudanya, Nilüfer Belediyelerine ait 15 su tankeri, özel firmalarına ait 25 adet su tankeri olmak üzere toplam 90 araç ve 154 personel, 40 gönüllü itfaiyeci, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait 10 ton su kapasiteli büyük helikopter ile 4 müdahale aracı,Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Yalova Belediye İtfaiyelerinden 15 araç ve 37 personel ile AFAD, Jandarma, AKUT ve MAK ekipleri.. Karadan yapılan müdahale ile birlikte havadan da gelen başarılı destekler sonunda 31 Ağustos Pazartesi günü 12.00 itibarıyla yangın söndürüldü..

ŞİMDİ ÖZ ELEŞTİRİ YAPILAN

1.) Bu yangında bölge sakinlerinin ifadelerine göre ani tutuşmaların ana yoldan uzak ve beş farklı noktada birden çıkmış olması sabotaj ihtimalini güçlendirmiştir.

2.) Gelişmiş ülkeler orman yangınları için, su hidrantları ve depoları yaparken, Orman teşkilatları neden taşımalı sistemden vazgeçmiyor da su dolu araçlarla rampa çıkmaya zorlanıyor?

3.) Tüm gelişmiş ülkelerde yangın konusunda yetki ve sorumluluk tek merkezde olduğu halde, ülkemizde Şehir İtfaiyelerinin yanı sıra AFAD, Orman, TC Devlet Demiryolları, Devlet Hava Meydanları, Askeriye ve Organize Sanayi Bölgeleri, Karayolları, Kıyı Emniyeti Gemi Kurtarma İşletmeleri İtfaiyelerinde de vardır. Üstüne üstlük bunların tamamı farklı merkezlerden emir alıyorlar ve aralarında koordine edecek ve bir sistem dahi mevcut değildir.. Halbuki Şehir İtfaiyeleri dışındaki tüm bu kurum ve kuruluşlar müdahale için değil, sadece yangın öncesi önlemler almaktan sorumlu olmalıdırlar.

DEĞERLENDİRME

Siyaset alanında kutuplaşmaların ileri düzeyde olduğu ülkemizde bir de, eski semt tulumbacılarında olduğu gibi “sen değil, ben söndüreceğim” itiş kakışları ve kurumlar arası çekişmeleriyle fazla bütçe, insan ve zaman israfının ülkemize ne faydası olabilir? İyi haftalar..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.