1. YAZARLAR

  2. Murat TEKİNALP

  3. BURAYA İŞİNİ BİTİRİP GELEN YOK!....
Murat TEKİNALP

Murat TEKİNALP

Bir Garip Yolcu...
Yazarın Tüm Yazıları >

BURAYA İŞİNİ BİTİRİP GELEN YOK!....

A+A-

Bu hayat, insan için evcilik oyunundan başka bir şey değil. Sizin dünyaya gelişinizle sevinen insan toplulukları ile açıyorsunuz gözlerinizi yaşama. Tanımadığınız bir sürü gözler sizi süzüyor. Adeta üzerinize bir melek eli değmişçesine büyüdüğünüzün farkına varıyor; artık eski hallerinizden eserin sizde olmadığının farkına varıyorsunuz. Günler hızla ilerleyip, yaşam denen labirent sahnesinde yerinizi almaya başlıyorsunuz.

******

      Her ne kadar şarkılarda”-Allahım bu dünyaya ben niye geldim.”diye gaye ve hedefin merkezine odaklanamamış düşünce gurupları varsa da, bu dünyaya insanın geliş gayesi çok açık bir şekilde kendini göstermektedir. Hayat sahnesinde önemli rolleri alan ve diğer aktörlerle bu filmi perdeleyen insanoğlu, aslında ince ve bir o kadarda güzel bilmecenin içindedir.Nasıl büyüyüp yetiştiğinin farkında bile değildir.”-Yavrum sen eskiden şöyle yaramazlıklar yaptın,falan komşunun camını kırmıştın, filan amcanın bacaklarını taş yağmuruna tutmuştun.Etmiştin,eylemiştin,yapmıştın………Olaylar sıralanıp gidebilir.Aklınızın yerine oturup bazı sorumlulukların sizin üzerinizde bir yük edasıyla süzülüşünü gördüğünüzde ise, artık bu dünyadaki misyonunuzu,anlamaya başlamış ve gereğini yerine getirme çabasına soyunmuşsunuzdur.

******

     Evcilik oyununun bir parçası haline gelen, tanımadığınız veya uzun bir birliktelik sonunda tanımaya çalıştığınız biriyle hayatınızı paylaşırsınız. O sizin için çok şeyler ifade etmektedir artık. Hayatınızda o vardır, onun hayatında da siz. Zamanında anne ve babanızın yaşadığı duyguları bir çocuk dünyaya getirmekle siz yaşarsınız. İşte o yeni gözlerini dünya hayatına açan bebek sizi özetlemektedir. Eğer o bebeğe dikkatli gözlerle bir baksanız yaratılışın ince sırlarının farkına varacak, kendi kendinize kafalarınızı karıştıracak  sorularla yormayacaksınız.

******

     “- Bu dünya hayatı ancak bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte gerçek hayat odur. Keşke bilselerdi.(Ankebut Suresi–64.Ayet)Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.(Zariyat Suresi–56.Ayet)Allah hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.(Mülk Suresi–2.Ayet)”

Görüldüğü üzere insanoğlunun bu sahnede belirmesinin ve bu sahnenin müdavimleri olmasının en önde gelen şartlarından bir tanesi, kulluk,diğeri de büyük bir sınavın içinde olması…. Hayatınızın her anını kare kare, saniye saniye kayıt altına alan bir gücün olması sizi nasıl kötülüklerin pençesine itebilir? Bu soru aslında hayatımızın her anında kendimize soracağımız eşsiz ve güzide suallerden biri olsa gerek…

******

     Hayat yavaş yavaş tamamlanmaya başlamış, tutan elleriniz tutmamaya, gören gözleriniz görmemeye, yürüyen ayaklarınız yürümemeye sözün özü organlarınız sizinle aynı yörüngede olmamaya başlamıştır artık. Yani sizin hâkimiyetiniz vücudunuzda yok olmaya başlamıştır. Tabi bu anlattıklarım belli merhaleleri kat edebilen insanlar için geçerli. Ya ömrü yeterli olmayıp ta, ölümün pençesine çeşitli sebeplerle sarılanlara ne demeli? Biliyor musunuz, her canlı aslında doğarken Azraille olan ölüm fermanının altına imzasını atmıştır. Yani dünya hayatının hangi safhasında onunla göz göze geleceğini bilememektedir. Yâda farkında değildir.

Uzun zaman önce izlediğim bir televizyon dizisindeki bir kare beni çok etkilemişti inanın… Sizi de etkileyeceğine inandığım için paylaşmak istedim. Bu film karesi bir mezarlığın önünde çekilmiş ve bu mezarlığın kapısında gözleri kör eden, kulakları sağır eden ve hatta abartısız söylüyorum dostlar; inceden inceye düşündüğünüzde aklınızı başınızdan alıp, fikirlerinizi dumura uğratan bir yazı…

BURAYA İŞİNİ BİTİRİP GELEN YOK…….

Peki, ne demek buraya işini bitirip gelen yok! Yani buraya gelenlerin hepsinin işleri yarım mı kalmış? Yoksa işlerini sevmeyip nefret edenler mi gelmişler buraya? Yâda ansızın azrailin soğuk yüzüyle karşılaşıp onunla beraber, onun yeline kapılmış insanlar mı doldurmuş burayı. Bu ve bu gibi bütün soruların cevabını öğrenmek için bir mezarlığın yanında durup orada sessiz sessiz yatan, bir zamanlar sizler gibi bu hayat sahnesinde yerlerini almış olanlara sormanız yeterli bence bu soruyu. Ne o şaşırdınız? Evet, ben çok ciddiyim. Dünyanın zorluklarından, geçimin ağır yükünden yâda uzun soluklu bir günün sonunda, beş dakikanızı ayırın ve gidin orada yatanların yanına. Onların dünyasında ne zam var ne enflasyon, ne geçim sıkıntısı ne devalüasyon. Hepsi hallerinden memnun gibi. Haline isyan eden hiç yok… Aklınıza gelen bütün soruları sorun, onlar hep bir ağızdan size cevap verecekler. Hatta tüm sorduklarınıza… Cevaplarımı, işte o tek:

BU DÜNYA OYUN VE EĞLENCEDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLMİŞ…GERÇEK HAYAT İŞTE BURASIYMIŞ…

   Sağlıcakla kalın efendim…

 

Yüzünüz Hep Gülsün…

Murat TEKİNALP

Önceki ve Sonraki Yazılar