1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. BU YIL KIYAMET KOPACAK MI?
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

BU YIL KIYAMET KOPACAK MI?

A+A-

BU YIL KIYAMET KOPACAK MI?
İnsanoğlu, bilgisine erişemediği konulara çok merak salmış bu konularda bulduğu her şeyle ilgilenmiştir. Geleceği bilmek, insanın ne düşündüğünü anlatmaktan çok, kehanettir. Kehanet olgusuna en ilkel kabine kültüründen en gelişmiş uygarlıklara kadar her toplumda rastlarız.. Bu nedenle kendisinde yetenek olduğunu düşünen birçok kişi kehanetlerde bulunmuştur.. Dünyanın geleceği hakkında kehanetler yapan kahinler çıkmış ve çok da meşhur olmuşlardır... Bunlar arasında en fazla dikkat çeken iki isim vardır. 16.yy’da Fransız Nostradamus ve 20.yy’da Bulgar Baba Vagna’dır.. Şu sıralar ikisi de dünya gündemindedir...
2012 KIYAMET YILI MI VE NOSTRADAMUS ?
Nostradamus’un 2012’i “Kıyamet günü” olarak belirleme nedenini şifre çözücüler şöyle yorumluyor: O, dünya ile kehanetlerini 2012’e kadar görüyor. Merkür Mars, ve Ay’ın birleşip güneyde büyük kuraklığa yol açacağını, Asya’nın derinliklerinde oluşacak sarsıntıların kıyamete kadar süreceğini ileri sürüyor. Maya Uygarlığınca kullanılan bir takvime göre de 2012 zamanın sonu olacak. M.Ö. 900-250 arasında Mayalarda matematik ve astronomi bilimleri çok gelişmişti. Kullandıkları Tazolkin takvimi, 5 bin 126 yıl sürüyor ve yeni bir çağ müjdesiyle başa dönüyordu. Bu güne kadar dört kez sıfırlanan takvim, 21 Aralık 2012 Cuma günü devrini tamamlayacak.
Michel Nostra Dame,1503’te, Fransa’da doğdu. Dedesi doktordu ama gökbilim ve astroloji ile llgileniyordu. Nostradamus’u Latince, Grekçe, İbranice, gökbilim, astroloji, kimya, botanik ve biyoloji konularında eğitti. Avignon Üniversitesi ve Montpelier tıp okulundan da mezun oldu. Avrupa’daki büyük veba salgını sırasında başarılarıyla ünlendi. Bir süre sonra 10 ciltlik “Astroloji Yüzyılları” adlı eserinde birçok kehanette bulundu. Kahin ve astrolog olarak kilise toprağına defnedilen ilk ve son isim oldu. Ancak 2 asırdır yazıları kilisece yasaklanmıştır. Eserlerini okuyanın kiliseden ilişkisi kesilmiş sayılmaktadır. 1566’da gut hastalığına yakalanan kahin ölüm tarihini bildiren son kehanetini yapmış ve ertesi sabah ölmüştür.
YÜZYIL KEHANETLERİ VE BABA VAGNA
20 yy’lın en ünlü kahinlerinden biri Baba Vanga’dır. Baba Vagna kehanetinde ABD’nin 44’üncü başkanı Yani George Bush’tan sonraki başkan siyah olacağını, bu başkanın göreve gelmesiyle birlikte ülkenin büyük bir ekonomik krize gireceğini , 1989’da 11 Eylül saldırılarıyla ilgili olarak İki çelik kuşun kulelere çarparak gökyüzü aydınlanacağını, 1994 yılındaki Gürcistan savaşında Putin’in zaferini işaret etmişti..AsIl adı Vangelina Pandeva olan Baba Vanga, 1911 yılında Makedonya’da doğdu. 13 yaşında sele kapılarak gözleri de iltihaplanıp kapandıktan sonra kehanetlere başladı. Dokunduğu her şeyi ayrıntılarıyla tarif ediyor, bastığı toprakta yıllar önce ne olaylar geçtiğinin söylüyordu. Ünü arttıkça Bulgar devletince maaşa bağlandı. Kehanetlerin hepsi Bulgar hükümeti tarafından kaleme alındı. Kayıtlara göre ünlü kahini zamanında Nazi lideri Adolf Hitler bile ziyaret etti. Baba Vanga 1996 yılında 84 yaşındayken öldü.
DEĞERLENDİRME
Millet olarak falcı, medyum ve kahinlere hayli düşkünüzdür.. Gider, bizimle ilgili kendi bildiğimiz birkaç şey bize anlatılınca hem para verir üstüne üstlük ”vay be nasıl bildi” diye şaşkına döneriz. Amacımız, istediğimiz şeyleri duymak ve kendimizi rahatlatmaktır. Ama konu “geleceği bilme” olunca işte o zaman iş değişir. Çünkü geleceği bilme iddiası İslami açıdan sakıncalı bulunmaktadır. Cahiliye dönemi Arap toplumunun sosyal yapısını incelediğimizde kahinliğin toplumda sorunları¬n çözüm kaynağı olarak önemli bir unsur olduğu oraya çıkacaktır. Medyum, kendinden cevap talep edenlere günlük konuşma tarzıyla değil, dini bir hava içindeki Seci formuyla sunardı. Ben müslümanım diyen kişi geleceği bilenin ancak Allah olabileceğine inanması gerekirken, gayb hakkında zanda bulunan insanlara meyletmesi onun inancının zayıflığından olsa gerektir.
SONUÇ;
Hz. Ali bir gün hutbede “ey mü’minler beni dinleyin” deyince cemaatten biri “Ey halife “şu sorunun yanıtı nedir” deyip bir soru sorar, O’da “bilmiyorum” diye cevap verir.Cemaat “orası bilmeyenlerin yeri değildir” deyince Halife “Burası biraz bilen, biraz da bilmeyenlerin yeridir. Eğer her şeyi bilmeye kalksaydım, devletin hazineleri bana yetmezdi” diye cevaplar. Bilebildiğimiz kadarıyla yaşamımızı düzenlememiz gerekir. Yazıdan da anlaşılacağı gibi sadece tahminden ibaret olan geleceği bilme iddiasında olan şarlatanlara bel bağlamak sadece cahillerin yapacağı şeydir.
İyi haftalar..
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum