1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BU ÜLKEDE ESNAF KENDİMİ BİLDİM BİLELİ KAN AĞLAR!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BU ÜLKEDE ESNAF KENDİMİ BİLDİM BİLELİ KAN AĞLAR!

A+A-

Hele Bağ- Kur’ unu ödeyebilen esnaf iyi kazanan esnaftır.
Sonra başka iş yerinde sigortalı çalışanların kendi işyerini açabileceği bir yasa çıkardılar. Enteresandır, hem başka bir iş yerinde sigortalı çalış, sigortanı başkası ödesin, hem de üzerine dükkânın olsun . Bı da bir formül esnafın sosyal sigorta sorununu çözmek için , fakat yeterli mi?
Bakkalı bitti önce mahallenin, sonra manavı, kasabı. Hepsinin yerine vergisi büyük şehirlere giden alışveriş merkezleri açıldı. Gıdasını, sebzesini, etini, balığını, kırtasiyesini, çarşafını, tokasını, yara bandını, pilini, ampulunu,bluzunu, pantolonunu, deterjanını, çiçeğini daha ne diyeyim tuvalet kâğıdına kadar artık bu alışveriş merkezlerinden alıyor insanlar.
Artık veresiye defteri de kalmadı, çocukların bakkal amcası da kalmadı. Bazı mahallelerde birçok esnafın dükkân kapatmasına neden olan bu zincir marketlerin sayısı bu yıl itibarıyla 30 bine yaklaştı..
Tamirci, terzi yok denecek kadar az, insanlar aldıklarını kullanıp atmaya o kadar çok alıştı ki, ne tamire veriyor, ne de terziye götürüyor. Atıyor!
Anahtarı kapıya takmaya gör, önce masraflar sonra vergiler… elektrik, su, internet, eleman, çay, kahve kağıt, kartuş sigorta, Bağ-kur, maaş ya da haftalık ödemesi derken daha bunun içinde ev masrafları, çocuğun okul masrafları, özel ihtiyaçlar yok, derken sırada vergiler var. Hala yazıyı okumaya devam ediyorsanız şimdi derin bir nefes alın ki sayacağım vergileri esnafın ödemeye gücü yetmiyor, sizin soluğunuz yetecek mi bakalım?
Gelir vergisi, geçici vergi, KDV, ÖTV, damga vergisi, Tabela Vergisi, Çöp Vergisi, Stopaj Vergisi, Muhtasar Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel iletişim Vergisi, Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, İlan ve Reklam Vergisi, Tatil Günlerinde Çalışma Ruhsatı Harcı, Banka ve sigorta harçları, Kaynak kullanım destekleme Fonu, Değerli kâğıt vergisi, İşgaliye Harcı… Dönem geldiğinde defter tasdiki, muhasebeci ücreti, oda aidat borçları.. Bir esnaf tam 27 kalem vergi ve harç ödüyor.
Alışveriş merkezleri, vergiler , harçlar , internet siteleri .. Ne çok düşmanı var esnafın. Teknolojiye ayak uyduran bir nebze kurtarıyor kendini. Hemen hemen her esnafın ya bankaya ya kooperatiflere kredi borcu var,
Bu ülkede iki ayda dikkat edin iki yılda demedim iki ayda 20 binden fazla esnaf iflas etti.
Bu da ne demek 20 bin esnaf ve ailesi için zor yaşam şartları, borçlar, geçim sıkıntısı demek! Bir de bu kadar yükün altına giren esnafın güler yüzlü olmasını bekleriz. Oysa dünya genelinde küçük işletmelerin korunmasına yönelik bir dönüşüm yaşanıyor.
Ülkemizde ise büyüğün daha da büyümesi, küçüğün daha da küçülmesi sorunu yaşanıyor. Ekonominin barometresi olan 2 milyon esnafımızın en büyük yaralarından birisi budur. Esnafın korunması, ekonominin ayakta kalması, iç piyasanın canlanması anlamına gelir. Esnafın korunmasına yönelik anayasada yer alan ilgili maddenin pratikte yansıması esnafa daha fazla hissettirilmeli, perakende yasasına daha fazla işlerlik kazandırılmalıdır.
Küçük esnaf haksız rekabet ortamında korunup, geliştirilmeli, zincir marketlerin mantar gibi çoğalmasına bir an evvel kurallar konulmalıdır ki küçük esnaf ayakta kalabilsin.

İnci Tulunay
Mersin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.