1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Bu okullar Türk milletinindir, kapatılamaz'
'Bu okullar Türk milletinindir, kapatılamaz'

'Bu okullar Türk milletinindir, kapatılamaz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Etiyopya'da yaptığı ‘Türk okullarını kapatın’ çağrısına siyasiler, eğitimciler tepki gösterdi.

A+A-

TARİHTE BÖYLE CUMHURBAŞKANI YOK

Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi ve CHP Milletvekili Faik Tunay: Bu okullar kimsenin değil, Türk milletine mal olmuş, Türk bayrağını dalgalandırıyor. Hiçbir siyasi iktidarın, millete mal olmuş okulun aleyhinde kampanya yürütmesi kabul edilemez. Cumhurbaşkanı'nın okulları kötülemesi yanlış ve kendisi için de iyi bir imaj olmadı. Kendi ülkesinin, milletinin okullarının kapatılmasını isteyen bir cumhurbaşkanı tarihte olmamıştır. Alman, Fransız devlet adamının, gittiği ülkelerdeki kendi kültür merkezlerinin kapatılmasını istediğini düşünebiliyor musunuz? Talihsiz açıklama.

ÜLKESİNİN ALEYHİNE

CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök: Meclis Etiyopya Dostluk Grubu üyesi olarak üzüntümü ifade edeyim. İki ülke arasında dostluğun gelişmesine katkıda bulunan kurumların aleyhine olmak, dostluğa katkı sağlamaz. Hiçbir ülkenin cumhurbaşkanı, ülkesinin eğitim faaliyetiyle ilgili bir başka ülkede aleyhte konuşma yapamaz ve eğitim kurumlarının kapatılmasını isteyemez. Anayasamıza göre sorumsuz olan Cumhurbaşkanı, dünya tarihine kendi ülkesinin yatırımcılarının aleyhine kampanya yürüten bir isim olarak geçecek. Okulların kapatılmasını isterken ortaya bir mahkeme kararı mı koyuyor. Suçlamalarla ilgili bir delil, bir belge de sunmuyor. Böyle bir şey Erdoğan’ın görev alanına girmez.

OKULLAR ÖĞRETMENSİZ

Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Üyesi, MHP Milletvekili Alim Işık: Milli Eğitim, Afrika, Asya'da okul açmak istiyor da niye açıyorsunuz diyen mi var? Buyursun açsınlar ama başka açılmış okul kapatarak, malvarlığına el koyarak, milletin malına el koyup onlar üzerinden prim yapmaya çalışıyorsa, bu kimseyi inandırmaz, vicdanlarda bunun karşılığı yok. Kendi okuluna öğretmen atayamayan, Güneydoğu'da PKK'nın bastığı okul açtığı MEB, bunlara müdahil olması gerekirken her şey bitti de yurtdışındaki okullara mı sıra geldi?

ÜLKESİNİ GAMMAZLAMASI ACZİYET

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal: Uluslararası arenada bunları dile getirmek kendi kendini gammazlama, acziyetin ifadesidir. Cumhurbaşkanı'nın okullarla ilgili daha önce ne söylediğini hatırlatmamız lazım. 17-25 Aralık operasyonlarını örtme ve bundan intikam alma sürecinin bir sonucu olarak görüyorum. Bizim hassasiyetimiz oralarda Türkçe eğitim verilmesi, Türk kültürünün, İslam kültürünün bu okullar aracılığıyla yaşatılmasıdır. Türkiye'deki mevzuatlara uygun olarak faaliyet gösteren kurumların, bu şekilde töhmet altında bırakılarak kapatılmasını doğru bulmayız.

MİLLETE DÜŞMANLIK

DGP Genel Başkanı İdris Bal: Türk markalarını kapatın diyor. Akıl, insaf diyorum. Sen bir kin uğruna, 17-25 Aralık çıkmasın diye ülkenin ufkunu karartan adımlar atıyorsun. Bu akılsızlıktır, bindiğin dalı kesmektir, ülkenin ufkunu karartmaktır. Bu bir kesime değil, millete düşmanlıktır. Siz önce Türkiye'deki milli eğitimi düzeltin. Prefabrik okullarda eğitim görmeye çalışıyorlar. Hoca açığı var. Sen Türkiye'nin milli eğitimini düzeltememişsin Afrika'da okul açıyorsun. Parayı, öğretmenleri nerede bulacaksın? Aç da görelim, hodri meydan.

ÖNÜNÜ KAPATAN YOK, GİT AÇ

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Fethullah Erbaş: Bu girişimler yanlış ve okulların kapatılması Türkiye’nin zararına olur. Sen orada bir tane daha açacaksan git aç, önünü kapatan yok. Bu kadar sene geçmiş hiçbir tane açmamışsın, bugün bunları kapatın ben koyacağım diyorsun, emin olun devlet eliyle bunlar orada yürümez.

OKULLAR HARABE

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca: Eğitim sistemi 10 yılda 4 defa değiştirildi. TEOG sınavı öğrencileri mağdur etti. Yerleştirme sisteminde binlerce öğrenciye nakil çilesi yaşatıldı.

Binlerce öğretmen atama bekliyor. Devlet okullarımız harabelikten yıkılırken yurtdışına kafa taktılar. Siyasi kavgalarına eğitimi alet ediyorlar. Politik söylemlerle ‘Siz kapatın biz açalım’ diyorlar. Öncelikle Türkiye’dekileri yaptırın.

TERÖR KAMPLARINI KAPATSANA

MHP Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri: AKP iktidarı kentlerin ortasına çukur açan, haraç toplayan, çadır mahkemeleri kuran, özerklik ilan edenlerle mücadele etmiyor. İktidar terörist kamplarını kapatacak yerde yurt dışındaki Türk okullarını kapatmaktadır. AKP, okul kapatan bir iktidar olarak siyasi tarihteki yerini alacaktır.

ÖNCE EVİNİN ÖNÜNÜ TEMİZLE

Aktif Eğitim-Sen Genel Başkanı Osman Bahçe: Eğitimde eşitsizlik son 10 yılda hızla arttı. Yaptıkları değişikliklerle her şeye 'Evet' diyen kendilerine kapı kulu askeri yetiştirme gayreti içindeler. Çocukları ona göre dizayn ediyorlar. Okulların yüzde 60’ının birleştirilmiş sınıflardan oluşuyor. Bakanlık asıl amacından çıktı. Çocuklar uyuşturucu ve şiddet kucağında kıvranırken onların derdi yurtdışı oldu. Herkes önce kendi evinin önünü temizlesin sonra diğer ülkelerdeki okullara dilimiz uzasın. Eğitimi bahane etmesinler.

KELİN İLACI OLSA BAŞINA SÜRER

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: OECD sıralamasında Türkiye eğitimde son sıralarda. Devlet okullarına yeterli yardım yapılmadı. En fazla bütçe eğitime ayırdık diyorlar. Hani nerede o paralar? MEB’in yaptığı okullar kaderine terk edilmiş. Ülkedeki okulları hallettiler yurtdışında başarılarla adından söz ettiren okullara kafayı taktılar. Yurt dışındaki okullar rahat bırakılmalı. Kelin kendi ilacı olsa başına sürer. Yapılmak istenen gereksiz.bugün

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.