1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BU NASIL İLAN?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BU NASIL İLAN?

A+A-

Yerel seçimler öncesi, nette belediyelerde daha önce yapıldığı iddia edilen ve genellikle de biri üzerine gitmediği sürece ortaya çıkmayan  usulsüz olarak nitelendirilen ilanların içeriğini inceleyenlerin yaptığı bir foruma rastladım . Bu forumda belediyelerde yaşanan bu ilan saçmalıklarından canı yananlar var.Bir kaç kelime hatası dışında hiçbir düzeltme yapmadım. İş için başvuranların karşılaştığı ilandaki anormalliklere bakın, hak vereceksiniz.Konu ile ilgili iş başvurusunda bulunan bir gencimiz tespitlerini aktarıyor:

“Bildiğiniz gibi, mahalli idareler kendi personelini kendisi alsın diye yönetmelik değiştirildi. Yönetmelik hükmüne göre mahalli idarelerin talepleri aynı zamanda İçişleri Bakanlığı’nın Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün web adresinde de yayınlanacak. Aslında bu hükümle hem taleplerin yurt çapında duyurulması hem İçişleri Bakanlığı’nın mahalli idareler üzerindeki vesayet yetkisini yani idari denetim yetkisini kullanması da sağlanmış olacaktır. Yönetmelik değişikliğinden sonra yayınlanan ilanları incelemeye başlayınca resmen şok olmuş durumdayız. İlanlarda o kadar çok kanuna ve yönetmeliğe aykırı hususlar var ki ya İçişleri Bakanlığı hiçbir şey yapmadan ilanları aynen yayınlıyor yada bu işe bakan yetkili bürokratlar 657 sayılı Kanunu ve konuya ilişkin mahkeme kararlarını bilmiyor. Üstelik aynı bürokratlar yayınlanacak ilanların doğrudan bazı kişileri tarif eder şekilde yayınlanmasına da göz yumuyor da denebilir. Ülkemizde bu sorunlardan ne zaman kurtulacağımızı bilmiyoruz. Torpil yapılır da bu kadar insanın gözüne içine bakar gibi yapılmaz ki! Torpile göz yumulacaksa bu kadar açık göz yumulmaz.

Bugün yayınlanan birkaç ilana baktım..Gözüme çarpan usulsüzlükleri sıralıyorum..

1- Bir belediyemiz başvurabilmek için 68 puan şartı aramış..Böyle bir puan şartı aranmasındaki mantık nedir acaba? Ya 70 dersin ya 60..Böyle küsuratlı bir rakam acaba başkanın bir tanıdığını işe sokma çabası mıdır?

2- Bir ilanda 6 yıl,bir ilanda 7 yıl belediyede çalışma şartı aranmış..Ayrıca aynı belediyenin yayınladığı 2 memur kadrosu var..Kadronun birisi için 28 diğeri için 34 yaş şartı aramış..Acaba bunlardaki mantık nedir?

Bunu bana izah edecek olan var mıdır?

Böyle saçma sınav kriterleri mi olur Allah aşkına yaa..

Danıştaya’mı,Yargıtaya’ mı nereye başvurulacaksa vurulsun artık bu konuyla ilgili..Bunu biz başaramayız..Bizim yerimize mecliste olan vekillerin yapması lazım..Bu kadar yandaşçılık,bu kadar kayırmacılık adına kurulu bir sistem olamaz yaa..

Muhalefetteki partiler ülkeyi kargaşaya sürükleyeceğine bu usulsüzlüklerle uğraşsınlar..Yeter artık biz gençlerin ümitlerini tüketmekten vazgeçin..

Bu kadar aşikar yapılan adam kayırmaya kim dur diyecek acaba çok merak ediyorum..VHKİ kadrosuna sanat tarihi mezunu bir aday aranıyor..Bunun açıklaması nedir yaa? Bilgisayarla sanat tarihi mezuniyeti arasındaki bağlantı nedir?

Bu saçma düzen artık ne zaman son bulacak.?”

Evet gencimiz soruyor, yanıt bekliyor, sizce beklediği yanıtı bulabileceği bir merci var mı?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum