1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. BU MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK PROJESİ;BAĞIMSIZLIK SÜRECİMİZİN YOL HARİTAS
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

BU MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK PROJESİ;BAĞIMSIZLIK SÜRECİMİZİN YOL HARİTAS

A+A-

              BU MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK PROJESİ;

              BAĞIMSIZLIK SÜRECİMİZİN YOL HARİTASIDIR ( ! )

 

              Mazinin güçlü bir milletini ve cihanşümul bir devletini geliniz muhayyilelerimizde bir yolculuğa çıkartalım. Bu seyahatin onur konuğunun 1920 yılına varmadan bağımsızlık karakterini kaybetmiş ve tüm tarihi kıymetlerini yitirmiş bir millet olduğunu tasavvur edelim. Tarihin olası ihtimaller varyantında Türk Milleti"nin 20. asırda emperyalizmin çelikten ininde esir durumuna düşmüş olduğunu bir müddetliğine farz edelim ve olayları muhtemel gidişat süzgecinde gelin hep birlikte hayali olarak senaryolaştıralım. Bakalım hangi hadiseler, hangi muhtemel seyir eksenlerinde ve ne yönlerde rota alacaktır. Geliniz bu tarihsel varyant siluetlerine, ruhumuzu da katarak bir miktar canlılık verelim. (!)

               Tarih sahnesinin siyaset ringinde asrın “Hasta adamı” Türk Milleti, takatten düşmüştür ve Sevr ile nakavt olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu; İstanbul dolaylarında yaşatılacak küçük bir ülke olarak belirlenmiş olmasına rağmen yaklaşık altı ay gibi kısa bir süre sonra İstanbul merkezi, tüm teşkilat ve kurumlarıyla birlikte İngiliz devletinin yönetimine devredilmiştir. Sembolik Osmanlı Devleti ise; ancak bir hanedanlığın yaşama alanı olabilecek büyüklükteki bir coğrafya alanı ile sınırlandırılarak İzmit havalesinde bir mekâna ötelenerek yerleştirilmiştir. Anadolu coğrafyasının çok büyük bir bölümü ise; taksimatlar yapılarak Avrupa devletleri tarafından paylaşılmıştır. Orta Anadolu"da Ankara civarındaki küçük bir coğrafi alan Türklerin yaşama coğrafyası olarak belirlenmiştir. Ancak bağımsızlık imasına gelebilecek en küçük bir toplumsal talep halinde ise, bu alanlar da aynı devletlerin eşit taksimatları ile uzlaşılarak sahiplenilecektir. (!)

               Kuzey doğuyu da içerisine alan Doğu Anadolu"da Ermenistan devleti kurulmuştur. Ancak bunun karşılığında, Doğu Anadolu"nun da bir kısmını içerisine alarak kurulmasına müsamaha gösterileceği söylenilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kürdistan devleti"nin kurulmasından vazgeçilmiştir. Buna mukabil Doğu Anadolu Ermenistan Devleti"nin içerisinde kalmakla birlikte, bölge halkının talebi ile Özerk Kürdistan bölgesi, bölge halkının katılımı ile referanduma gidilmek şartı ile oluşturulabilecektir. (!)

               Az miktardaki yol arkadaşları ile birlikte Anadolu"dan Samsun"a çıkan Mustafa Kemal ve arkadaşlarının tutuklanarak idam edilmelerinin üzerinden neredeyse 83 yıl geçmiştir. Fakat şimdilerde, 900 yıl birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde yaşayan ve Anadolu"nun muhtelif bölgelerinde adına yaşamak denmeyen, ancak adına esaret denilebilecek haysiyetsiz bir yaşantıyı sonlandırabilecek bir ikinci çılgın lider tarih sahnesinde boy göstermiştir. Şu ana kadar bir türlü ufuktan gözükmedi dediğimiz ve ümitlerimizin tamamen tükenmeye yüz tuttuğu bir tarihte; 21.Asrın beklenen önderi, Türk milletinin umut dağının yamaçlarında bir dev olup ayağa kalkmıştır. (!)

               Mehmet Emin YURDAKUL, Halide EDİP ADIVAR ve Mehmet AKİF ERSOY; Anadolu"da bağımsızlık ateşini yakmaya çalışırlarken destek verdikleri Mustafa KEMAL ile birlikte İngilizler tarafından idam edilerek yok edilmişlerdir. Bir daha bu milletten asla böyle bir talep gelmez ve bu ufuklarda yeniden bir İstiklâl ışığı doğmaz denilirken, Karadeniz"in Rize sahillerindeki Potamya"dan İstiklâlimizin, bağımsızlığımızın birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin ve yeniden inşa edeceğimiz Milli Birlik ve Kardeşlik Projemizin siyasal mühendisi Recep Tayip ERDOĞAN 3 Kasım 2002 tarihinde bir güneş misali doğmuştur. (!)

               900 yıldır kardeşlik ve beraberlik içerisinde özgürce yaşamış bir milleti 90 yıldan beri istiklâlsiz ve esir olarak yüz yıla yakın emperyalizmin kâbus inlerinde cendereye sıkıştırıp yüz üstü süründüren ey emperyalist dünya, şimdi endişeye kapılın! Türk Milleti yaklaşık bir asır mola verdikten sonra şimdi yeniden birliğini, beraberliğini, kardeşliğini, istiklâlini ve milli kimlik onurunu bu yüce proje ile ayağa kaldıracaktır ve Büyük Türk Milleti; merhum Mustafa Kemal"in hayal ettiği muasır ahlak ve kültür çizgisini hep birlikte yakalayacaktır. Yüce Türk Milleti"nin 21.asırdaki yüksek bağısızlık karakterine sahip büyük önderi Recep Tayip ERDOĞAN, tarihin siyaset ringinde yerini almıştır. Küresel emperyalizmin nakavt olma zamanı gelmiştir işte şimdi.Türk Milleti'nin huzurunu bozmak isteyenlerden hesap sorulacaktır şimdi. (!)

               Okuyucunun dikkatine sunulur ki; bu yazı kaleme alınırken tarihin rasyonel cereyan kronolojisi yerine olabilecek muhtemel tarihsel varyant ihtimalleriyle yoğrulmuş seçenekler kullanılmıştır.  Hoş çakalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar