1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BU KADAR DA OLMAZ ..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BU KADAR DA OLMAZ ..

A+A-

İstanbul Küçükçekmece'de, yabancı uyruklu 13 kişinin cesedinin bulunması  millet olarak hepimizi çok üzdü. insanlık dışı yöntemlerle insan ticareti yapan suç örgütlerinin yarattığı trajedinin  ciddi boyutlara vardığını gördük. Özellikle son günlerde yaşadığımız gündem yoğunluğu nedeniyle  bozuk olan sinirlerimiz bir kat daha alt üst oldu. O insanların yaşadıklarını düşündükçe yüzünüzün aldığı ifadeyi tahmin edebiliyorum .Bu kadar da olmaz dedirten bu olaylar ne yazık ki dünyanın her yerinde yaşanıyor. Göçmen kaçakçılığı, günümüzün en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor.İnsan haklarının ciddi ölçüde ihlal edilmesine neden olan bu durum, dünyada giderek daha büyük bir sorun haline geldi. Ülkemiz  insan ticareti ve göçmen kaçakçılığı için transit ülke olarak kullanılıyor.

   İnsan ticareti ya da insan kaçakçılığı, kanun dışı ve ticari amaçla insanların pazarlanması; dilencilik, cinsel sömürme,fahişelik, zorlu evlilik, vs., özgürlüksüz işçilik isteksiz hizmet, sıhhate zararlı şartlar altında az ücretle çalıştırılmak gibi iradedışı davranışlara tabi tutulmalarıdır. İnsan kaçakçılığı, fiziksel baskı, hile, dolandırıcılık, sahtekarlık, ve diğer zorlama teknikleriyle insanları ele geçirmek, toplamak, saklamak, ve taşımaktır. Çoğu kişi için insan kaçakçılığı köleliğin modern bir biçimidir.

Yasalara aykırı bir eylem olmakla kalmayıp uluslararası yasa ve insan hakları protokollerinin de ihlali anlamına da gelir. Genellikle çok iyi örgütlenmiş suç ağlarına mensup suçlular tarafından yürütülür. İnsan tacirleri, mağdurları kendi ülkeleri içinde bir yerden diğerine aktarırlar, çoğu zaman da uluslararası sınırlardan geçirirler. Daha sonra mağdurların en temel özgürlükleri ellerinden alınır, eşya gibi satılırlar ve hem seks köleleri olarak hem de diğer işlerde zorla çalışmaya zorlanırlar. Kurbanlara rutin olarak tecavüz edilir, işkence ve şiddet e maruz bırakılırlar.

Türk Ceza Kanunu  Göçmen kaçakçılığı   Madde 79 - (1) Doğrudan doğruya veya dolaylı olarak maddî menfaat elde etmek maksadıyla, yasal olmayan yollardan;  

a) Bir yabancıyı ülkeye sokan veya ülkede kalmasına imkân sağlayan,

b) Türk vatandaşı veya yabancının yurt dışına çıkmasına imkân sağlayan,

kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) Bu suçun bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, verilecek cezalar yarı oranında artırılır.

(3) Bu suçun bir tüzel kişinin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde, tüzel kişi hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

Türk Ceza Kanunu  İnsan ticareti  Madde 80 - (1) Zorla çalıştırmak veya hizmet ettirmek, esarete veya benzerî uygulamalara tâbi kılmak, vücut organlarının verilmesini sağlamak maksadıyla tehdit, baskı, cebir veya şiddet uygulamak, nüfuzu kötüye kullanmak, kandırmak veya kişiler üzerindeki denetim olanaklarından veya çaresizliklerinden yararlanarak rızalarını elde etmek suretiyle kişileri tedarik eden, kaçıran, bir yerden başka bir yere götüren veya sevk eden, barındıran kimseye sekiz yıldan oniki yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası verilir.

(2) Birinci fıkrada belirtilen amaçlarla girişilen ve suçu oluşturan fiiller var olduğu takdirde, mağdurun rızası geçersizdir.

(3) Onsekiz yaşını doldurmamış olanların birinci fıkrada belirtilen maksatlarla tedarik edilmeleri, kaçırılmaları, bir yerden diğer bir yere götürülmeleri veya sevk edilmeleri veya barındırılmaları hâllerinde suça ait araç fiillerden hiçbirine başvurulmuş olmasa da faile birinci fıkrada belirtilen cezalar verilir.

(4) Bu suçlardan dolayı tüzel kişiler hakkında da güvenlik tedbirine hükmolunur.

 Hem ülkeler kendi ceza yasalarında hemde uluslar arası bazda konu ile ilgili ceza ve yaptırımlar getirmişlerdir.Ama ne fayda.. İşsizlik, çaresizlik ..İşte bütün mesele bu..

  İnsanın kendine, insanın insana, insanın doğaya ettiğini başka bir canlı etmez.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.