1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. “BU İNSANLAR OKUSA NE OLUR, OKUMASA NE OLUR!!”
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

“BU İNSANLAR OKUSA NE OLUR, OKUMASA NE OLUR!!”

A+A-

     “BU İNSANLAR OKUSA NE OLUR, OKUMASA NE OLUR!!”

     Geçen hafta yolum  Mersin Halk Eğitim Merkezi’ne düştü. Geçen hafta Açık Öğretim’e yeni kayıt yaptıran veya kayıt yenileyenlerin yolu da sık sık oraya düştü. Yeni kayıt ve kayıt yenileme süresi bitti. Süre uzatılmasına rağmen yetmedi, son gün hala tıklım tıklımdı büronun önü.. Ha bu arada bende bir arkadaşımın kaydı için orada bulunuyordum Bir kaç gün sistem arızalı olduğu için bankaya parayı yatıramadı, daha sonra işinin yoğunluğundan kayıt yaptıramayınca ben ona yardımcı olmak istedim.

   Kayıt yaptırmak için sıraya girdiğimde saat 13,00 civarıydı , nerdeyse 400 kişi vardı önümde..Saat 17,00 de mesai bitiyor olmasına rağmen memurlar yoğunluğu azaltmak için çalışmaya devam ettiler.Fakat ben dahil insanlarda ne can kaldı ne sabır…Sırasına sadık kalmayarak araya kaynak yapanlar, hatırlılar  derken millet zıvanadan çıktı..Herkes aynı anda konuşuyor, bağrışıyor birbirine giriyor.Polis gelip gidiyor ara sıra..O da ne yapsın , bakıp çekip gidiyor.Tam ana baba günüydü.. Mersin gibi bir ilde kayıtların bir tek bürodan yürütülmesi başlı başına bir ihmal ..Açık düz lise kayıtları için bu sene bir büro daha açılmış fakat kimsenin haberi yok .Orada söylendi fakat yine de insanlar emin olmadıkları için sıralarını terk etmediler.

 Bunun her kayıt döneminde böyle olduğunu öğrendim .Uzun ki ne uzun bir sıra..Dışarıda hava 39 derece..Sıcağın altında bekleyen , ayaklarına kara sular inen insanlar..Onları bilmem ama ben eve zor geldim , tabii arkadaşımın işi de olmadı o da çabası..Kaydı çıkmadı ..O insanlara bulunduğum sıradan uzun uzun baktım , saygısızca konuşmalarına , bağrışmalarına tanık olduğum bu insanlar aslında okusa ne olur , okumasa ne olur diye geçirdim içimden ..

Açık öğretim sistemi ,öğretim için iyi bir fırsat olabilir, ya eğitim ?

Çoğu genç , bazısının velisi gelmiş , ablası , abisi gelenler var..Bir de bu sistemi bu insanlara layık görenleri düşündüm . “Her millet layık olduğu şekilde yönetilir” derler, sizce haklılar mı ne dersiniz?

   Oraya giderken İleri İlköğretim Okulunun önünden geçmiştim .İlköğretim Haftası dolayısıyla bir döviz hazırlamışlardı o gözüme çarpmıştı ..

“İlköğretim davası insan olma,toplum olma , ulus olma davasıdır” M.Kemal Atatürk

 Millî Mücadele Hareketi”nin başarılmasından sonra, Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştırmayı ve diğer ülkeleri de geçmeyi hedefleyen Atatürk,.” Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.” diyerek millet için eğitimin önemini çok güzel bir şekilde özetlemiştir. Bu amaçla ülkede okuma yazma seferberliği başlatmış. Memleketin her yerine okullar açtırmıştır.

  Bundan böyle Atatürk’ ün hangi sözünü okusam bir daha bir daha bir daha yanlış okumadınız üç kere yazdım ,  bir daha okuyacağım.  Size de tavsiye ederim.

Ancak insanların yaşadıkları olumsuzlarının çoğu kendi seçimlerinin , toplum olarak yaşadıkları da çoğunluğun seçimidir  bunu da unutmamak gerekir

 Umarım Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Açık Öğretim’de yaşanan bu sıkıntılardan haberdar olur da çözüm üretir…..Mi acaba?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum