1. YAZARLAR

  2. Şener Mengene

  3. Bölge Terör Gerçekleri
Şener Mengene

Şener Mengene

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bölge Terör Gerçekleri

A+A-

Ülkede Yeni anayasayla birlikte, radikal karar ve çözüm için vatana ihanet ve idam cezasının yeniden değerlendirilmesi, terör suçu işleyen ve teröre yardım ve yataklık yapan vatandaşlıktan çıkartılmalı, ülkemiz terör çöplüğü haline dönmeden zorunluluk icap etmiştir, hem de ivedi..Aşağıda izah üzere :

 

Türkiye' de Terör Nasıl Biter?

 

Terör, dış ve iç dinamiklerin etkisi ile Türkiye'ye kanseri gösterip, sıtmaya razı ederek, baskı ve kontrol altına almak için meydana getirilmiş bir kontrol edilebilir, organize ve paramiliter bir yapılanma. Türkiye uzun yıllar terörle mücadele veriyor. Terörle mücadele kavramı zayıf bir ifade, Asimetrik Savaş ve Gayri Nizami Harp (Düşük Yoğunluklu Savaş Durumu) gibi kavramlar durumu daha iyi ifade etmektedir. Bu mücadele farklı dönemlerde değişik mücadele teknikleri ile sürdürüldü. Siyasi kararlılık, askeri, siyasi, ekonomik, sosyolojik ve psikolojik mücadele birlikte verilmediği ve kararlı bir duruş sergilenmediği için kesin çözüme bir türlü ulaşılamadı.

 

Ilk terör saldırısı 1984 yılında gerçekleşti ama terörle mücadele kanunu yedi yıl gecikmeyle ancak 1991'de çıkartılabildi. Pkk, basit bir eşkiya sürüsü denilerek zamanına önlem alınmadığı için, dış desteklerinde etkisi ile kısa zamanda büyük bir taşeron terör örgütene dönüştü. Pkk'nın tam tanımı ise, kürt kimliğini kullanarak örgüte eleman toplayan, marksist, leninist, zerdüst, paramiliter, lejyoner, uluslararası bir kaçakçılık ve narkoterör örgütüdür.

 

Bu durum sadece PKK için geçerli değil, bütün terör örgütlerinin yuvalandığı bir coğrafya olduk. Bununla birlikte pkk amip gibi yeterli erginliğe eriştikçe bölünüp, değişik isimlerde bir çok yeni örgüte dörtüştü ve bir çok isimle faaliyet yürütür hal aldı, alfade kullanmadık harf kalmadı, üstelik siyasi kanadı da açıktan terör çığırkanlıği yapar oldu. Pkk'nın siyasi kanadı ile'de mücadele edilmelidir. Teröre destek veren siyasilerin, başkanlıkları ve milletvekilleri düşürülerek, teröre yardım ve yataklıktan tutuklanmaları gerekir.

 

Terörle mücadele'de dünyada'ki örneklere bakalım. ABD 11 eylül saldırısından sonra bir hafta içerisinde terörle mücadele kanunu çıkarttı ve uygulamaya koydu Ingiltere ve Fransa aynı şekilde hızla terör yasalarını çıkartarak uygulamaya koydular.

Bir de komşumuz Iran'a Bakalım, terör sorununu nasıl çözmüş. Iran pjak'ı 6 ayda bitirdi. Bizde ise birlikte, kararlı ve organize bir mücadele yapılmamasından dolayı 30 seneyi geçti ve hala güçlenerek devam etmektedir. Iran önce ülke içindeki kampları temizledi, yakaladıklarını da idam etti. Sonra ise kandile kadar hava ve kara operasyonları ile pjak kamplarını yerle bir etti, yakaladıklarını infaz ederek, yöneticilerini de Iran da ibret-i âlem için idam etti. Böylece pjak Iran'ı terk etmek zorunda kaldı. Iran da terör sorunu daha başlamadan bitirilmiş oldu.

 

Bizim içinde çözüm belli aslında çok basit; siyasi kararlılık ile birlikte, 6 ay özel kuvvetleri ve özel harekatı serbest bıraksınlar, onlar görevlerini çok iyi bilirler ve harfiyen yerine getirirler. ülke içindeki yapılanmalardan başlayarak, dağ ve şehir yapılanmalarını temizleyerek, lojistik, maddi ve medya desteklerini de bertaraf ederek, kandile kadar hava ve kara operasyonları ile PKK kampları, mağaraları ve yeraltı sığınaklarını temizlesinler, kalanlarıda infaz edip bataklığı kurutup bayrağımızı bayrağı kandile diksinler, 6 ay'ı bulmaz bizde'de terör biter. Bir daha oluşmaması için'de, siyasi, sosyolojik, psikolojik, ekonomik, uluslararası, maddi ve manevi birçok mücadele devlet, yerel yönetimler, meslek odaları, medya, STK'lar, muhtarlar, aşiretler, kanaat önderleri ve millet olarak el ele birlikte verilmeye devam etmelidir.

 

Türkiyede sadece PKK yok, 30'un üzerinde terör örgütü var, ideolojik, etnik ve dini değerleri kullanarak, eleman, maddi ve lojistik destek toplamaya, etkin olmaya çalışıyorlar, bu vesile ile aktif veya pasif farketmez, uyuyan hücrelerde dahil bütün örgütlerine'de operasyon yapılmalıdır. Siyasi kararlılıkla birlikte, bu konu basında malzeme yapılmadan, kesin sonuç alınana kadar devam etmelidir.

 

Şener Mengene

Stratejist-Araştırmacı-Yazar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.