1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BOHÇACI GELDİ HANIMMM..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BOHÇACI GELDİ HANIMMM..

A+A-

Terörümüz varrrr, suya karışıp karışmadığı belli olmayan bir nörovirüsümüz varrr, 11 bin hastamız varrr, nur topu gibi kenemiz varrrr..

Yaz geliyor hanımmm,rejim listemiz varrr..Mayolarımız var, bikinilerimiz var…

Çeşit çeşit türbanımız varrr, çarşafımız varrr..

Elektriğe otomatik zammmm varr…Çeşit çeşit hastalıklarımız var.. Doğu"da tifo ve hepatit Batı"da kanser yaygın..

Bulaşıcı hastalıklarımız  Doğu ve Güneydoğu Anadolu" da  ilk sırada..

Kirli su ve besinlerden insana bulaşan tifo, kanlı ishal ve hepatit A gibi hastalıklar ile sıtma, şark çıbanı, tetanos, menenjit ve hepatit B en çok Güneydoğu'da görülüyor.

Özellikle kirli su ve besinden kaynaklanan bulaşıcı hastalıklar  Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi"nde yaygın.. Bölgede su sıkıntısı var..

Türkiye genelinde yaklaşık 5 bin kişi tifoya yakalanırken, Güney Doğu'da her yüz bin kişiden 64'ü tifo. Doğu Anadolu Bölgesi'nde en çok görülen hastalıklar ise boğmaca, brucella, şarbon ve mide kanseri. Mesane ve akciğer kanserinin yaygın olduğu Ege"de kızamıkçık ve kabakulak vakaları da yüksek. Bölgede her yüz bin kişiden 64'ü kabakulağa yakalanıyor.

Karadeniz'de yaygın olarak rastlanılan hastalıklar kızamık, hepatit C ve akciğer kanseri. Kızamığın görülme oranı yüz binde 20. Özellikle kan ve cinsel ilişki ile bulaşan hepatit C"de ilk sırayı Karadeniz alıyor. Diyabetin en çok ortaya çıktığı bölge Marmara ve Akdeniz; her bin kişiden 35'i şeker hastalığına yakalanıyor.

Kalp ve damar hastalıklarının arttı..

Ülkedeki kanser hastalarının sayısında da her yıl yüzde 6"lık bir artış görülüyor“İç Anadolu"nun batı, Ege Bölgesi"nin doğu kesimindeki doğal yeraltı sularında, akciğer ve mesane kanseri riski doğuran arsenik kirlenmesi var. İç Anadolu"da, eski yanardağların olduğu bölgede akciğer zarı, İç Anadolu"nun batı ve Ege"nin doğusunda akciğer ve mesane, Doğu Anadolu"da mide, bazı termik santrallerin çevresinde de akciğer kanseri görülüyor.”

Çağın vebası olarak bilinen AIDS hastalığında vaka sayısı her yıl giderek artıyor.2 bin 97 vakanın bulunduğu Türkiye"de 72 ilimizde AİDS vakası varr.. Türkiye"deki AIDS hastalarının bin 25"i İstanbul"da, 330"u Ankara"da, 253"ü İzmir"de yaşıyor. AIDS'te Marmara Bölgesi ilk sırada..

Şimdi tüm bunları bilen biliyor, bu sonuçları çıkarıyor da..Önlemini mahsus mu almıyor??

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum