1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BİZİM İNSANIMIZ DA BİR RAHAT DURMUYOR HANİ..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BİZİM İNSANIMIZ DA BİR RAHAT DURMUYOR HANİ..

A+A-

Soma’ da yaşanan maden faciasındaki kayıplarımızın acısı milletçe yüreklerimizin en derin yerinde hala..Gözlerden uzak olsa da bir avuç kömür için , kömür kokulu ekmek için, ömrünü veren 301 madencinin ölümünü unutamayacağız. Babasız kalan çocuklar, eşini kaybeden kadınlar, evladını kara toprağa veren analar..Soma halkı yaşadığı acıyı yıllarca unutamayacak, yıllarca gözyaşı dökecek .

Otuz yılı aşkındır şehit cenazelerinin ardından dökülen gözyaşları, yaşanan acılar, yetim yetişen bir nesil..

Terör şehitlerinin , Yalova depreminin , Soma maden kazasının , Tuzla Tersanesi iş kazalarının ardında bıraktığı çocuklar, eşler, analar, babalar..Gözü yaşlı, yüreği buruk , kanadı kırık insanlar..

Bu topraklarda yaşamak , yürek ister..Bu toprakların bulunduğu coğrafya, insanlık tarihine beşik olduğu gibi, medeniyetler tarihine de mezar olmuş .

Ölüm, acı, gözyaşı..Bu topraklarda hep oldu, hep olacak..

Bu ülkede ,sadece doğal felaketler, facialar, seller, kazalar değil,bununla birlikte , doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kadar rahat durmayan bir suç silsilesi var..

Kazalar, facialar, seller, depremler sonucu verdiğimiz kayıplar ,yaşadığımız acılar, döktüğümüz gözyaşları yetmezmiş gibi,ülke insanımızın da binde üçü hiç rahat durmuyor hani..

Keşke sadece baklavası ile ansaydık Gaziantep’ i..Adam öldürme ve yaralama suçlarında ilk sıra Gaziantep ‘in.. Başka birincilikleri de var.Gaziantep, öldürme, gasp ve yaralama suçlarında ilk sıralarda yer alıyor. Adana dolandırıcılık, Ankara fuhuş, Aydın tehdit, Samsun silah yasasına muhalefet, Bursa kaçırmada lider kentimiz.. Yılda ortalama 150 civarında ‘tehdit’ vakasının yaşandığı ‘efeler diyarı’ Aydın’ı ‘fellahlar diyarı’ Adana izliyor.

Her bin Türk vatandaşından üçü suça karışıyor dedik ya..Antalya, Bursa, Gaziantep ve ne yazık ki Mersin suç toplamında Türkiye geneli ortalamasının en üstünde olan şehirler.

Şehrin iklimi, coğrafi konumu, gelenek görenekleri, eğitimi, kültür yapısı, sanayileşmesi ve diğer faktörler işlenen suçlarda belirleyici rol oynuyor.

Bazı insanlara sıcak yaramıyor dedikleri bu olsa gerek..İklimi sıcak olan bölgelerdeki kentler genel suç sıralamasında ön sıraları alıyor.

Adam ve çocuk kaçırmanın yaşanmadığı il yok. Son yıllarda iyice artan çocuk kaçırmalar , çocuk cinayetleri ve tecavüzleri yüreklerimizi dağlamaya devam ediyor.

Hırsızlık suçu sanayileşme aşamasında hızlı büyüyen illerde ortaya çıkıyor. Bu suçta Antalya’yı Gaziantep, Bursa, İzmir, Ankara ve Mersin izliyor.

Hem dıştan , hem içten bir yığın derdimiz var zaten.. Keşke kazalar, felaketler, depremler ,seller de olmasa..Adı üstünde işte, doğal felaket!

Ya sizlerin yaptığına ne demeli..Onun da adı üstünde işte, “ SUÇ”

Depremde, madende, kazada ölümün adı kader, insanın insanı katlinin adı cinayet! İşte aradaki dağlar kadar fark bu!

İnsan bile bile kendini ateşe, kör kuyuya atar mı? Bir tek kendini olsa o da iyi ..Bir kötünün dokuz köye zarara vardır der atalarımız..

Bir rahat durun , bir huzur verin, insanlık tarihine beşik olmuş bu toprakların değerini bilin ..

 

İnci Tulunay

Çağdaş Toplum

28/05/2014

Mersin

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.