1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. “BİZ NİYE YAPMAYALIM?”
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

“BİZ NİYE YAPMAYALIM?”

A+A-

“BİZ NİYE  YAPMAYALIM?”

Biliyorum bir çoğunuz  benim gibi merak ediyorsunuz.”Üretim durdu, tohumluklarımızı bile başta İsrail olmak üzere dışardan getiriyoruz” haberlerine  bu ülke vatandaşı olarak kayıtsız kalmıyorsunuz değil mi? Umarım kalmıyorsunuz ve düşünüyorsunuzdur.

 Dünyada değişen biyotik ve abiyotik koşullar nedeniyle, tarımında yerinde saymak gibi bir lüksü yoktur.Bu da demektir ki,sürekli yapı değiştirmek zorundadır.  İklimden başlayan değişim, iş gücü kaynaklarındaki farklılaşma ile bazı bitkileri devreden çıkarabilirken, dünya tarımsal ürün gereksinimi yeni bitkilerin yetiştirilmesini gerektirebilir. Bu ve benzeri tarımsal sorunların, özellikle geleceğe yönelik araştırma stratejilerinin belirlenmesi her ülke için zorunludur. Türkiye'nin de bu konuda detaylı bir projeksiyona gereksinimi vardır  hem de kesinlikle vardır.Önümüzdeki elli yıllık bir zaman için tarımsal araştırma stratejilerinin neler olması gerektiğini saptayan bir proje hazırlığı olduğunu duyduk ya hadi bakalım, biz göremezsek te çocuklarımız görür, ne dersiniz?

Fakat Türkiye'nin AB ilişkileri çerçevesinde bu konularda acele etmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Çünkü AB bu konudaki stratejilerini çoktan belirlemiş bulunuyor Özel sektörün de üzerinde önemle durduğu bu strateji "gelecek için bitki"dir.

Öncelikle hammadde sorununun bir çözülmesi gerek ..Ardında çeşit geliştirme projeleri gelmeli.. Biz niye yüksek kalitede ve güvenilir gıda hammaddesi geliştirmeyelim, özel tüketici guruplarının gereksinimi olan  gıdaları tasarlamayalım, ileri düzeyde bitki tabanlı ilaç ve ham madde geliştirmeyelim, bitkileri üretim fabrikalarına dönüştürmeyelim ve üretmeyelim niye? Bildiğimiz mısır, etanolün elde edilmesinde rakipsiz bir bitki olduğu bir gerçektir. Etanolün ne olduğunu hemen söyleyelim, biyobenzinin hammaddesi.. Mısırın Türkiye'de üretiminin arttırılması düşünülebilir mi düşünülemez mi? Hepsinin düşünüldüğünü varsayalım, peki su ? Bunları yapmak için elbette ki suya ihtiyaç var değil mi? Su kaynaklarını verimli ve etkin kullanımını sağlayacak yöntemler geliştirilmezse, ne tarım yapılır ne üretim.. Su ,yaşam kaynağıdır , susuz tarım yapılamaz, tarım, insanların gıda güvencesidir. Su, tarım ve gıda ..Birbirinden ayrılmaz unsurlardır.Çiftçinin kullandığı sulama yönteminin değiştirilerek , su tasarrufu sağlanabilen yöntemlerin kullanılma vakti gelmiştir. Geçmiş yıllarda, her konuda olduğu gibi suyunda ne kadar verimsiz kullanıldığına tanık olduk..Bu ülkenin verimli iklimini ve toprağını gerçekten cennete çevirecek birileri mutlaka vardır..”Biz niye yapmayalım”diyerek başlayabiliriz mesela..

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum