1. YAZARLAR

  2. Gürhan GÜRSES

  3. BİZ BİZE BENZERİZ, HERKESİ YENERİZ
Gürhan GÜRSES

Gürhan GÜRSES

Yazarın Tüm Yazıları >

BİZ BİZE BENZERİZ, HERKESİ YENERİZ

A+A-

BİZ BİZE BENZERİZ, HERKESİ YENERİZ

Paranın üstüne yazı yazmak başka toplumlarda olmasa gerek, hani bize de yakışmıyor değil. Adresten tutun da bilumum nota kadar kullandığımız bir not defteridir paramız. Napolyon boşuna dememiş para para para. Bizimkilerin kullanım amacı başka.

Gazetelerdeki fotoğraflara sakal bıyık çizme âdeti de bizden başka yerde görünmeyen acayip işlerden birisi olarak göze batmaktadır. Fıstık gibi bir hatun iki kalem oynatma ile babayiğit bir adama dönüşüverir hemen. Ülkemde gazeteye düşmede nereye düşersen düş. Çünkü dünyada gazetelerdeki fotoğraflara en fazla bakan toplumuz, yazılara değil ha! Ve gazetelerdeki suratlara en fazla çizik atan toplumuz. Çizen çizene, karizma yerle bir.

Oturduğumuz masalara koltuklara banklara en iyi karalamayı yine biz uygularız hemen. Ya tuttuğumuz takım, ya sevgilimiz, ya mensup olduğumuz aşiretimiz, ya da dizi film kahramanımız. Hemen gelir oturduğumuz mekâna konuk olur. Bu bazen bir çakı ile kazıma şeklinde cereyan eder bazen bir pilot kalem ile karalama şeklinde vücut bulur. Her halikârda imzamızı atar, kalıbımızı basarız.

Eskiden jetonla konuşurduk en ucuz şekilde. Ve jetonuna hilesini hurdasını çabucak kavramıştı bu millet. Demirden bir tel ile saatlerce muhabbet edilirdi kontör kaygısı yaşamadan. Ve bu marifet iltifata tabidir darbımeselince bir başarıymış gibi algılanırdı memlekette. Gıpta ile bakılırdı böyle illegal yollardan işini yürütenlere. Bugünde böyle değil midir sayın okuyucu?

Elektrik sayaçları bir röntgen filmi ile derhal kaçak duruma getirilir ve milletin hizmetine bedavadan sürülür memleketimde. Yapmayanın canı çıksın, yapanın rütbe-i aklı çıkar hemencecik en üst tepeye. Toplumun röntgeni esasen çekilirse neler olduğunu daha iyi görür ve kavrarız sanırım.

Kartopunun içine taş koymak ve o taş gibi kartopuyu en yakın arkadaşımızın başının ortasında patlatmak kadar zevkli bir şey var mı? Hiç düşünmeyiz kartopuyu yiyen arkadaşın hayal kırıklığını ve acısını? Nasılsa bizim kafamız değildir o taştan kartopuyu yiyen? O acı bizim acımız değildir nasılsa? Toplumun kendine gelmesi için bu taş kartopular iyi fikir aslında.

Arabayı sürerken çukurda birikmiş suyu gördük mü tamamdır vesellem. Punduna getirip o sırada geçmekte olan birisinin üstüne sıçratıveririz tekerden saçılan kirli suyu. Ardına bile bakmadan topuklarız billâh.

Yine şoför mahallinde seyrederken tanıdık birisini görmeyelim aman. Direksiyonu hemen kırarız onun üstüne. Kul yapımı bu, fren tutmazsa ne yaparız diye düşünen yok. Bu ne anlayıştır ne bakıştır çakamadım gitti bu yaşa değin. Bir de kahkahayı patlatırız beti benzi atan arkadaşımızın yanında durup. Üzerimize son sürat gelen kamyonu görmüyoruz toplum olarak, aman dikkat.

Kornaya basmak marifettir memleketimde. Kornan kadar konuş edebiyatı hâkimdir burada. Kırmızı ışıkta beklediğinizde sarı ışık yanar yanmaz yüklenir herkes kornaya gayri ihtiyari. Oysa ışığın yandığını sen de görmüşsündür en az korna çalanlar kadar. Çarşıda, pazarda, mahallede, sokakta; gecenin bir yarısında, sabahın kör saatinde dat dat diye basarız kornaya.”Dat” ın batsın emi!

Maç seyrederken toplu olarak vay halimize. Her kafadan bir ses, her kafadan bir yorum, her kafadan bir küfür. Taraflı tarafsız herkes teknik direktör. Hani Fatih TERİM demişti ya:”Türkiye’de 50 milyon teknik adam var.” diye öyle işte. Bu toplumun sosyolojik ve psikolojik yönden teknik adam sıkıntısı var, acilen.

Bir de yere tükürme âdetimiz var ki bir boğumluk cinayet hissiniz gelir şahit olduğunuzda. Sabahın köründe karbüratör temiz olmadığından “öhhö öhhö” ler başlar. Ta ki bunlar boğazdan sümkürülüp ağızdan atılmayana kadar kesik kesik devam eder. Bu toplumun boğazını temizlemesi ve daha rahat soluk alması için baca sil kullanması lazım. Katkı sağlamak isteyenler için adres belirtmemiz lazım.

“Çimlere basmayınız.” ibaresine inat çimlere basarız. “Buraya çiş etmeyiniz.” uyarısına rağmen oraya inadına hem de biralı çiş ederiz. “Buraya çöp dökmeyiniz.” lafına mukabele oraya çöp dökeriz.”Buraya park etmeyiniz.” levhasının içine eder sonra park ederiz.”Bu duvara yazmayınız.” ikazına rağmen duvarın anasını ağlatırız. “Sürat yapmayınız.” deseler vay onu diyene. Maz mezler bize uymaz, bu kadar.

Aklımıza geldiği kadar bizi biz eden hasletlerimizi ifade etmeye çalıştım. Eksiğimiz mutlaka vardır a canım. O kadar kusur kadı kızında da olur. Hoş görün lütfen. Tüm çabamız daha nezih bir toplum ve daha elit bireyler için.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.