1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BİRAZ GEÇ KALMADIK MI?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BİRAZ GEÇ KALMADIK MI?

A+A-

Eh , bu saatten sonra biraz geç kaldığımızı  düşünüyorum.Hele hele cep telefonlarını ve bilgisayarı kullanan kesimin yaş ortalaması 9-10 lara kadar düşmüşken..4 ve 5 . sınıf öğrencilerinde dahi cep telefon varken...Evlerinde bilgisayarları olanların  hiç te azımsanacak sayıları yokken ..

  Biyologlar Birliği Derneği gelişen teknolojinin getirdiği zararlara karşı uyardı uyarmasına da sanki biraz gecikti gibi geliyor bana.

 Gelişen teknolojinin hayatı kolaylaştırdığı kadar pek çok zararı da beraberinde getirdiğini belirten Biyologlar Birliği Derneği, özellikle cep telefonları, bilgisayarlar ve elektronik eşyaların yaydığı elektromanyetik dalgalara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgularken, artık bu saatten sonra bu merete bağımlı olan insanların  bu uyarıları ne kadar dikkate alacağı konusunda şüphelerim var.

Sağolsun, Biyologlar Birliği Derneği Başkanı Kadir Sorucuoğlu bir yazılı açıklama yaparak bu endişelerini ve tespitlerini dile getirdi.Başkan, cep telefonunun gereksiz kullanımının, insanların saatlerce bilgisayar karşısında oturmalarının, televizyon ve diğer elektronik eşyaların yaydıkları elektromanyetik dalgaların insanları daha stresli ve daha sağlıksız bir nesle doğru götürdüğünü söyledi.
      Pek çok hastalık ile kanser vakalarındaki artışta teknolojinin payının oldukça fazla olduğu bilinen bir gerçek,en büyük tehlikelerden biri de  cep telefonları .

Başkan Sorucuoğlu, Cep telefonlarından yayılan mikrodalgalar sperm sayısını, hareketliliğini ve kalitesini neredeyse yarı yarıya düşürüyor, genetik yapıyı bozuyor, lenfoma kanserine neden oluyor diye de eklemiş.
      Sorucuoğlu ayrıca, kan beyin bariyerinin zedelenmesi, kalp rahatsızlıkları, hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski, kalıcı işitme bozuklukları, embriyo gelişiminin zarar görmesi, kadınlarda düşük riskinin artması, kan hücreleri ile bağışıklık sisteminin bozulması, yüksek tansiyon ve cilt kanserinin de cep telefonlarının zararları arasında sayılabileceğini ifade etmiş.

Cep telefonlarının bu tür etkilerinden korunma yollarına da işaret eden Sorucuoğlu, “Bu kadar zararından korunmanın en basit yolu ise; cep telefonu görüşmelerini mümkün olduğunca kısa tutup gereksiz konuşmalardan kaçınmak, yakında sabit hat varsa onu tercih etmektir" demiş.


            Bilgisayarların yaydığı elektromanyetik dalgaların ise en çok gözlerde olmak üzere tüm sinir sistemi ve vücut üzerinde olumsuz etkileri olduğunu az çok hepimiz biliyoruz.Çünkü bunun etkileri öyle uzun sürede değil, çok kısa zamanlarda ortaya çıktı.

      Anlayacağınız,teknoloji pek çok zararlarıyla birlikte evlerimizde..

“Hatta cep telefonu örneğindeki gibi bir organımız oldular artık. Ama bu kadar zararları olan bu teknolojileri  mümkün olduğunca az kullanmamız gerekiyor.

Bu cihazları mümkün olduğunca az kullanmalı onları, oturduğumuz yattığımız kısaca çok vakit geçirdiğimiz yerlerden uzak tutmalıyız.

Özellikle çocuklarımızı bu cihazlara alıştırmamalıyız. En azından bu saatten sonra..Alışmazlarsa iyi olur, tamam mı?

Eğer çocuğunuza anlatabilirseniz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum