1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BİR SOLUKTA “ KARICIĞIM, SEVGİLİM OLUR MUSUN”
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR SOLUKTA “ KARICIĞIM, SEVGİLİM OLUR MUSUN”

A+A-

BİR SOLUKTA “ KARICIĞIM, SEVGİLİM OLUR MUSUN”

   Bir solukta okunan kitaplar vardır. En son okuduğum kitapta bunlardan biri.

Açıkçası  kitabın ismi daha baştan sizi okumaya teşvik ediyor.Hele de kitabın yazarı , meslektaşım , çok değerli gazeteci ağabeyim Dursun Uzun olunca daha da önem kazanıyor.

Böyle bir kitabın özellikle bir erkek tarafından kaleme alınması ise ayrı bir güzellik..

   Beş yıllık bir birikimin kaleme alındığı kitapta neler yok ki..Eşlerin evlenmeden önce ve sonra birbirlerine olan davranış ve konuşma biçimlerinden tutunda, ailelerinin onların üzerindeki etkilerine kadar, esprili ile yaklaşılan konulardan tutunda Adem ile Havva " ya kadar erkek ve kadın ilişkilerinin irdelendiği ve anlatıldığı bir kitap.İçinde erkek ve kadın hakkında her şey var .Yani açıkçası kitapta yok yok..Her şey var.

   Farkında olduklarımız , olmadıklarımız, okudukça nedenlerini anladığımız bir çok şey Kadın erkek ilişkileri üzerine her ne varsa hepsi bir kitapta toplanmış. Aşk var, sevgi var, ihanet var, cinsellik , feromon hormonu ve etkileri var.. Okudukça bir sonraki konuyu merak ediyorsunuz. Kesinlikle bir başucu kitabı..Kadın ve erkek ilişkilerinde yapılan yanlışlar gösterilerek, bu yanlışların  aslında nasıl davranılırsa doğru olacağı ve olması gerektiği örneklerle açıklanmış..

  Aşklar var , sevdalar var başlangıcı çok güzel olan..Ama kısa bir süre sonra bu ilişkilerin pek çoğunun hayal kırıklığı ile sonlandığını görürüz..Neden?

Aşkın “imkansız” olduğunu ya şarkılardan ya şiirlerden veya yaşayarak hepimiz bir şekilde öğreniyoruz değil mi?

    Dünya"nın henüz çözülmemiş konularından birisi; Kadın-erkek ilişkileri. Henüz çözülememişken , kadın ve erkek arasına bir de kadının eğitim düzeyinin artışı, ekonomik özgürlüğünü kazanması, doğum kontrol araçlarının gelişmesi, insan hakları kavramının ortaya konulması gibi pek çok  sorun daha girdi. Bununla birlikte kadın ve erkek ilişkileri  20.yüzyılda daha da farklı boyutlar kazanmaya başladı.

  Bir yandan doğa kanunu ve doğa kanununun  getirdiği cinsler arasındaki  kaçınılmaz çekim gücü… Diğer yanda  her iki cinsin farklı yapısı , görevleri  ve ihtiyaçları.  Başka bir yanda, sosyal çevrenin getirdiği etkiler var.. Görüldüğü gibi, kadın-erkek ilişkileri yerinde durmuyor. Aksine gelişiyor, kabuk değiştiriyor. Yeni formlara giriyor. Dünya"nın değişen yüzü ve gelişmeler onu da değiştiriyor.

Karıcığım sevgilim olur musun" u okuyunca , Türkiye" deki kadın profiline söyle bir bakmak geldi içimden.. Kadın olmak zordur, daha doğduklarında  hayata yenik başlarlar, aileleri  kız çocuğu olduğu için onu kabullenmeyebilir ve ondan  utanç duyabilir... Eğitim-öğretim hakkından yoksun kalırlar ,çünkü kızlar okuyamaz, nasıl olsa evleneceklerdir okurlarsa  namuslarını yitirirler... Sonra kolay kolay iş bulamazlar, güzel,alımlı değilse  iş yoktur ,ki çoğu zaman okutmadan evlendirirler hayatının baharına girmemişken... Kazara iş bulsalar bile pek iyi gözle bakılmaz ... Kim ne derse desin bugün Türkiye'de kadınlar hala kocalarından dayak yiyor,tacize uğruyor ve hor görülüyor... Türkiye'de kadın olmak zor, hem de çok zor...

Ha buna rağmen yeni yeni kendini keşfeden , kimliğini bulan kadınlarımız da var tabii ki..Aydın , ileri görüşlü , hem çalışıp , hem iyi bir eş , iyi bir anne olabilen kadınlarımız da var..

Uzatmayalım daha değil mi , daha yazılacak o kadar şey var ki .. Fakat şu bir gerçek ki evlilik bambaşka bir kurum .Gerek kişiler , gerek aileler, gerekse toplum için.. Evlenmeden önce çiftlere evlilik kursu verilmesini ve bu kursu bitirmeyenlere evlilik için izin verilememesini öneriyor kitapta. Bende diyorum ki , kızlar evleneceğinizde sandığınıza dantel, örtü , mutfak eşyası değil , cinsel bilgilerde koyun. Evlenerek sadece evinizi ayırmıyorsunuz, evliliğiniz boyunca evlendiğiniz erkekle aynı yatakta yatacaksınız. Evlenmeden önceki gibi uyumak için yatacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Siz mutlu olmak istiyorsanız eşinizi mutlu edin ki evliliğiniz de huzurlu ve mutlu olsun.İsterseniz soğan ekmek yeyin, isterseniz dayak yeyin ama kocanızı mutlu edin!!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum