1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. “BİR KİLO TOZ….?”
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

“BİR KİLO TOZ….?”

A+A-

 

“BİR KİLO TOZ….?”

Uyuşturucu..Bakar mısınız adında meymenet yok..Bir insan neden uyuşmak ister..Göz göre göre..Acısı ağrısı yoksa, hastalığı yoksa, ameliyat olmadıysa, neden..??

Zevk için..

Bakar mısınız zevke, sonrası bağımlılık, suç, fuhuş, rezillik..İnsan oğlu gibi, aklı olan, beyni olan bir yaratık, nasıl olur da bu rezilliğe bulaşır.

Avrupa özentisi..Avrupalılık bilinci..Bu mudur yani.. Avrupalı insan hakları konusunu aşmış, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi falan filan, iyi de Avrupa" da uyuşturucunun yasal olduğu ülkelere ne demeli.. Madem  bir mahkemesi bile var, bu Avrupalının  uyuşturucunun insana ve çevresine ne gibi zararlar verdiğinden de haberi vardır.

Ha, her şeyi serbest bırak, özgürlük adı altında her türlü rezilliğe izin ver, sonra da işler iyi gitmedi mi doğru mahkemeye..

 Avrupa" da yakalanan uyuşturucu miktarı, Türkiye " dekinin kat  be kat fazlası..Almanya, Hollanda ,İngiltere gibi Avrupa ülkelerine uyuşturucu Türkiye üzerinden gidiyor, Mersin" den geçiyor. Tabii Mersin    İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ekiplerinden kaçabilirse  geçer,ama kaçamıyor..Bu ekipler tarafından,Mersin" de tonlarca uyuşturucu madde yakalanmıştır ve yakalanmaya devam ediyor..

 Mersin bir liman şehridir, yurt dışı ve yurt içi birçok yere açılan kapıda önemli bir noktadır, bu yüzden ne yazık ki güzelliklerinin  yanında çirkinlikler ve illegal ticaretle de tanınmaktadır.Mersin Emniyet Müdürü Süleyman Ekizer"in 'Yenigün Projesi' nde , Dünya insanlığının zehirlenmesini önlemenin önemi vurgulanarak  bu konuda 'Ülke insanı için ne derecefaydalı olunabilir' sorusuna yanıt aranmaktadır. Bu projenin  tanıtılmadığı sivil toplum örgütü, konferans verilmeyen  öğrenci neredeyse kalmamıştır. Birçok veli ve eğitimciyle seminerler düzenlenmiş ve topluma olabildiğince açılma gayreti güdülmüştür. Bu projenin bundan sonra  daha da gelişeceğine ve topluma daha çok yararlı hale geleceğine inanıyoruz.

Bakın Hollanda" da durum şu: Ecstacy üretiminin büyüklüğü, birden çok türde uyuşturucu madde kullanımında artış, kokain ve eroin gibi ağır uyuşturucu kullanan kişilerin sağlık durumları, uyuşturucu kullanımından dolayı çevreye verilen rahatsızlık ve coffee shoplarla ilgili uluslararası eleştiriler ülkede öne çıkan sorunlardır.       

 Hollanda"nın uyguladığı esnek uyuşturucu politikasının bu sorunlara ne derece cevap olduğunun yanıtı, ülkede uyuşturucu probleminin nasıl algılandığıyla çok yakından ilgilidir. Uyuşturucu konusunda önceliğini bağımlılıkla mücadeleye veren Hollanda, uyguladığı esnek uyuşturucu politikalarından dolayı başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bazı ülkelerin eleştirilerinden kaçamamaktadır.

Fransa" da ise durum pek farklı değil..FRANSA Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı Araştırma Merkezi (MILDT)" nin yayınladığı araştırma sonuçlarına göre, Fransa"da 4 milyon kişinin uyuşturucu (Marihuana-bir çeşit esrar) kullanıcısı olduğu ortaya çıktı. Fransa"da 1.2 milyon kişinin düzenli kullanıcı (ayda en az 10 kez) olduğunu, 550 bin kişinin ise her gün uyuşturucu içtiği kaydedildi.

Almanya" da üç gençten birinin uyuşturucu tecrübesi var. Alman Sağlık Aydınlatma Merkezi (BZgA) tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, Almanya" daki her üç gençten biri hayatında en az bir kez yasadışı uyuşturucu madde kullanmış. Yaşları 12 ile 25 arasında değişen 3 bin genç üzerinde yapılan araştırmaya göre, en yaygın olarak kullanılan uyuşturucular esrar ve marihuana.

Araştırma sonuçlarına göre, gençlerin yüzde 8`i daha sert uyuşturucular olarak bilinen Ecstasy , Kokain Amphetamin ve LSD gibi maddeleri de denemiş. Almanya"da gençler, 25 yıl öncesine göre iki kat daha fazla uyuşturucu kullanıyor.

İngiltere ise, bu yıl operasyonlarla en fazla uyuşturucunun ele geçirildiği Avrupa ülkesi oldu.

İngiltere uyuşturucu bağımlıları sayısı itibariyle Avrupa çapında üçüncü sırada..Avrupa'nın en fazla amfetamin türü uyuşturucu kullanılan ülkesi yine İngiltere olurken, ecstasy kullanımında da İngilizler, İrlanda ve Çek Cumhuriyeti ardından üçüncü sırada.

Biz gençlerimizi bu illetten uzak tutalım,Avrupalılığın sonu uyuşmak gibi görünüyor.Gençleri manevi yönden doyurmazsak sonucunda onlar da Avrupa  gençliği gibi uyuşmak isteyecek.Genç beyinlerin uyuşturucu ile değil, ilim, bilim ,fen ile dolu olması gerekir.

Şunu unutmamalıyız ki,ülkelerin geleceği gençlerinin ellerindedir. Adamlar gençlerin üçte ikisinden bahsediyor. Bu korkunç bir rakam..

Uyuşturucu satıcılarının  bir lafı varmış.Doğuda görev yapan birinin anılarında okumuştum.

 “Bir kilo toz bir otobos” lafının da bu işin maddi boyutlarını anlamanız bakımından  yararlı olacağını düşünüyorum

 

 

 

 

                                                                                                                                                            

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.