1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. BİR CUMHURİYET KUTLAMALARI ARDINDAN..
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR CUMHURİYET KUTLAMALARI ARDINDAN..

A+A-

29 Ekim akşamı telefonum çaldı.. “İstanbul’u hiç böyle rengarenk gördün mü? Çabuk aç Tv’i.. ” dedi.. Ben de kanalları açtım ne göreyim? Arkadaşımın dediği gibi İstanbul Boğazı adeta rüya alemi gibi olmuş. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş  öncülüğünde organize edilen programda Cumhuriyetimizin 90. yılı kutlamaları çerçevesinde Boğaz’da deniz üzerine kurulan platformdan havai fişek gösterisi gerçekleştiriliyordu. Bu gösteriye birçok sivil ve resmi kuruluşlar destek verdiler.. Arkadaşım, organize edilmiş başka bir grup ile Boğaz turuna katılmış oraya.. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını resmen açıklamış olan Mustafa Sarıgül, içi destek veren arkadaşlarıyla dolu 60 büyük gemi ile birlikte gösteriyi izlemeye gelmişti. Benzer gösteriler, Ankara, İzmir, Bursa ve tüm yurtta da vardı..


GÖSTERİLER BİZİ ETKİLİYOR
Cumhuriyetimizin böyle birlik ve beraberlik içinde kutlanmasını seyretmekten öyle etkilendim ki, ülkemde ve dünyada gördüğüm tüm olumsuzlukları ve anlaşmazlıkları bir an için unuttum.. Böylesi güzel bir kutlamanın ne zararı vardı? Hatta gelecek nesillere, “Bir zamanlar Cumhuriyet Bayramını öyle kutlardık ki, mutluluktan uçardık” bile diyebilecektik.. Tıpkı bizden öncekilerin kendi zamanlarındaki bayramlarının coşkusunu bize dillendirdikleri gibi..


BU BAYRAMLARIN ESPRİSİ NEDİR?
  Her milletin kutlamakta olduğu milli bayramları vardır. Ülkemizde Cumhuriyet, Zafer, Gençlik ve Çocuk  Bayramları, milli beraberliği pekiştiren, toplumu birbirine yaklaştıran günlerdir. Milli bayramlar insanlar üzerinde aidiyet, heyecan ve birlik hissi uyandırır.  Bu da toplumun ayakta kalması ve güçlenmesine demektir.. Ancak ne var ki endüstri ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaşamakta olduğumuz Milli ve dini bayramların coşku ve heyecanını da kaybetmeye başladık. Çeşitli nedenlerle bayramların ertelenmesi ya da iptal edilmesi de bunun açık kanıtı değil mi? Dini ya da milli bayramlardaki uzun tatil süresinde evlerinde kaç kişiyi bulabiliyoruz, siz hesaplayın..


                DEĞERLENDİRME
    05.05.2012 tarih ve 28283 sayılı Resmi Gazete'de Ulusal ve Resmi Bayramlar ile ilgili 12 maddelik Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği yayınlandı. Yönetmelikte amaç, bayramlarla ilgili yönetmeliklerin tekleştirilmesi, kutlamalara çağdaş bir form kazandırılması, halkın yüksek katılımının sağlanması ve törenlerin bir şölen, bir festival havasında kutlanması şeklinde ifade ediliyor. Bu amaçlar görünürde makul ve mantıklı.  Fakat kesin olan o ki, bayramların geleceği hakkında en iyi fikri zaman gösterecektir. Şartlar ve uygulamalar nasıl olursa olsun, biz millet olarak tekvücut olduğumuzu her zaman hissetmek zorundayız.
    İyi haftalar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.