1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BİR BUKET UMUT SODES PROJESİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI.
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR BUKET UMUT SODES PROJESİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI.

A+A-

Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen , koordinasyonu Mersin Valiliği tarafından yapılan Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından yürütülen  “BİR BUKET UMUT” Sodes Projesi ‘nin tanıtım toplantısı, Mersin Suphi Öner Öğretmen evinde yapıldı.

Projenin sunumunu , Projeyi hazırlayan ve koordinatörlüğünü yürüten  aynı zamanda Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odasının Genel Sekreterliği görevinde bulunan İnci TULUNAY yaptı. Tanıtım toplantısına , Vali YARDIMCISI Kadir OKATAN, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna , Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, oda başkanları, çiçekçi esnafları ve kursiyerler katıldı.

Toplantıya katılan Vali Yardımcısı Kadir OKATAN , Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen bu tür kursların önemine dikkat çekti.

Proje ortaklarından olan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna , Toroslar Bölgesinde uygulanan AB Projelerinin bir çok insanın hayatını değiştirdiğini , BİR BUKET UMUT Projesinin sonunda da katılımcıların çok önemli kazanımları olacağını söyledi.

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer konuşmasında mesleki eğitimin önemine dikkat çekerek, kursiyerler bu projenin sonunda altın bilezik sahibi olacaklarını altını çizdi.

Mersin Çiçekçiler Odası Başkanı , çiçekçilik sektöründe inanılmaz kalifiye ara eleman eksikliği yaşandığını , bu kurs ile Mersin’ li çiçekçi esnafının ara eleman eksiğini karşılayacak olduğunu söyledi.

Tanıtım toplantısında , sunumu yapan İnci Tulunay,Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin katkılarıyla Mersin Çiçekçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından hazırlanan  T.C. Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı kapsamında hibe alan “BİR BUKET UMUT”projesinin genel hedefinin dezavantajlı grupların ekonomik ve sosyal hayata entegrasyonunu sağlamak, işsiz genç ve yetişkinlerin işgücü piyasasına dâhil olmalarını, sosyal ve ekonomik hayata etkin biçimde katılmalarının desteklenmesi, işsiz genç ve yetişkinler için hazırlanan faaliyet programı ile kişisel ve mesleki yeterliliklerinin artırılarak istihdamları önündeki engelleri kaldırmak ve  çiçekçilik mesleğinde verilecek mesleki eğitimle işletmelerin ara eleman ihtiyacını karşılamak olduğunu söyledi.

Proje Koordinatörü İnci Tulunay, bununla birlikte çalışma hayatında mesleki bilgi ve beceri yetersizliği nedeniyle iş bulmakta zorlanan gençlerin bu nitelendirmeden kurtularak daha iyi

koşullarda istihdam edilmelerinin sağlanması, yerel işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli, sertifikalı işgücü ihtiyacının karşılanması olduğunun altını çizdi. 

İnci Tulunay ayrıca, projenin esasları gereği, Mersin’deki (18-65 yaş)vasıfsız, işsiz 20 kadın ve 20 erkeği, çiçekçilik sektörünün ihtiyaç duyduğu mesleki becerilerle donatılarak işgücüne katılımlarının sağlanması,  oryantasyon ve staj faaliyetleri ile katılımcıların işgücü piyasasına uyumunun sağlanması, hedef kitle içerisinde kendi işini kurmak isteyenlerin desteklenmesi, eğitim sistemi ile  çiçekçilik sektörü işgücü piyasası arasındaki bağın güçlendirilmesi  gerektiğini belirtti.

Proje Koordinatörü İnci Tulunay “Her projede olduğu gibi , bu projenin de nihai faydalanıcıları mutlaka ki var.Mersin’de ikamet eden, işgücü piyasasına katılmamış, eğitimsiz ve işsiz genç ve yetişkinler ile  yaygın eğitim kurumları, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Kuruluşları ve yerel işgücü piyasasındaki çiçekçilik  sektörü işverenleri nihai faydalancılardır. Proje ile hedef kitlenin eğitim sistemi ile iş gücü piyasası arasındaki bağ güçlendirilecek, yerel işgücü piyasasına kazandırılarak çiçekçilik  sektöründe  istihdam edilmelerine olanak sağlanacaktır” dedi.

Projenin özel hedeflerini ise;

1- Çiçekçilik sektörünün ihtiyaç duyduğu mesleki becerilerle donatılarak işgücüne katılımlarının sağlanması,  oryantasyon ve staj faaliyetleri ile katılımcıların işgücü piyasasına uyumunun sağlanması, hedef kitle içerisinde kendi işini kurmak isteyenlerin desteklenmesi, eğitim sistemi ile  çiçekçilik sektörü işgücü piyasası arasındaki bağın güçlendirilmesidir.

2- Staj faaliyeti ile işgücü piyasasına yeni girecek olan hedef grubun kısa süreli işe yerleştirilmeleri, mesleki pratiklerinin geliştirilmesi ve sektörün çalışma hayatına alıştırılarak çiçekçilik sektörü işgücü piyasasına uyumlarının sağlanması planlanmıştır. “diyerek konuşmasını sürdüren  Tulunay, eğitimler ücretsiz olup, katılımcılara günlük 15  TL harcırah ve eğitim sonunda MEB onaylı katılım belgesi verilecektir.

EĞİTİM PROGRAMLARI

Bu projede,40 kişiye,(18-29 yaş)vasıfsız,işşiz 10 kadın ve 10 erkek ile (29-45 yaş)vasıfsız,işsiz 10 erkek ve 10 kadına  çiçekçilik sektöründe yerel işgücünün ihtiyaç duyduğu çiçek düzenleme, çiçekçilik organizasyonu,gelin buketi, yuvarlak buket, tek yönlü buket, serbest arajman , yemek masası arajmanı, perforje arajman, sepet hazırlama, çelenk hazırlama, açık alan düzenleme, kapalı alan düzenleme,gelin arabası düzenleme,rikka,seika nagaire ve moribana stili düzenleme alanlarında 312 saat,  girişimcilik dersi ile de 32 saat  teorik olmak üzere toplam 344 saat eğitime tabi tutulacaklardır. Programa katılacak kişilerin seçiminde aşağıdaki kıstaslar esas alınacaktır.

En az ilköğretim mezunu olmak,Herhangi bir mesleki eğitim almamış olmak,İşsiz olmak

18-45 yaş arasında olmak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.