1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BİLEN VAR MI?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BİLEN VAR MI?

A+A-

Bu aralar milletçe varımız yoğumuz  seçimler. Tüm adaylar belirlendi ve yarış başladı, 29 Mart’a kadar sürecek seçim maratonunun aktörleri artık sahaya çıkmaya başladılar.Bakalım,neler anlatacaklar, ne gibi projeleri olacak. Projeleri hayal mi olacak, gerçek mi olacak:) Hoş  seçimden önce dinlediklerimizle , seçimden sonra gördüklerimiz arasında dağlar kadar fark var ya neyse..

 Partiye göre mi oy verilecek, adaya göre mi bekleyip göreceğiz. Kirli çamaşırlar ortaya serilecek mi? Yoksa seviyeli bir seçim çalışması mı izlenecek. Onu zaman gösterecek. Dileğimiz ve gönlümüz düzgün, seviyeli bir seçimden yana. Seçimler yaklaşırken,her yerde bununla ilgili yazılar, televizyonda programlar var. İnsanlar deseniz sürekli seçimden, getireceği sonuçlardan bahsediyor. Kararsızlar, kararlı olduğunu sanan; ancak her an oy vereceği partiden vazgeçebilecek durumda olanlarla dolu etraf.Hal böyle olunca da partilere çok iş düşüyor tabii ki. Her seçim zamanında olduğu gibi halkı kendi taraflarına çekmek için propagandalara başladılar bile. Her yerden partiler için bestelenmiş ya da popüler bir şarkıdan yine partiler için uyarlanmış gürültü dolu sözüm ona melodiler etrafı sarıyor. Daha 29 Mart’ a kadar zaman var, o zaman kadar sessizliği özleyeceğiz anlaşılan..Hoparlörlerle tanıtımlarını yaparken, bir seyyar satıcı edasıyla ortalıkta bağıra bağıra dolaşan parti otobüslerine rastladıkça hem kızıyor, hem içimden gülüyorum.Buna rağmen, her seçimden sonra yeterince katılım olmadığı, baraj vs. gibi nedenlerle büyük bir temsil sorunun yaşandığı söylenir. Böylece her kazanan da bir meşruiyet tartışmasının içinde bulur kendini. Bu aynı zamanda yenilmiş ve başarısız olan liderlerinde durumdan vazife çıkararak bir şekilde "yırtmalarını" ve hep ayakta kalmalarını sağlar. Sonra da "lider sultası" gibi terimler de siyasi hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaya devam eder.

Seçmen listeleri bu kadar tartışmalı , seçmen sayısı acayip anormalken seçim yapmak ne kadar dürüstçe olur ? Sanırım bu konuda da yalnız değilim. Artık bu işler için birileri devreye girip bu işi kökünden temizlemeli Yoksa yerel seçimler şaibe ve zan altında gerçekleşeceğe benziyor. Aslına bakarsanız, bu millet seçimlerden de bıktı, seçmek zorunda olduklarının yaptığı göstermelik ilgiden de..Bu millet özlediği yönetime ne zaman kavuşacak acaba?Bilen var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum