1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BEŞİK GİBİ SALLANIRSAK..
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BEŞİK GİBİ SALLANIRSAK..

A+A-

BEŞİK GİBİ SALLANIRSAK..

İşte buldum, bizim milletimizin uyuma hastalığının nereden kaynaklandığını buldum.

T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Deprem Dairesi Başkanlığı’nın web sayfasına bakarsanız sizde anlarsınız ne demek istediğimi..

Beşik gibi sallanırsak , tatlı tatlı da uyuruz tabii ki.. “Beşik gibi sallanıyor”..tabiri öyle de yerinde olur ki ..11.11.2011 saat 14.00’ de 4819 kayıt mevcut..Bu yazıyı okuduktan sonra siteye girip bu tarih ve saatten sonra daha kaç kez sallandığımıza bakabilirsiniz.Bizim bildiğimiz son 20 gün içinde iki kez sallandığımız..Diğer 4817 kayıt daha küçük değerlerde..

Deprem ülkemizin gerçeği..Olmadan önce birkaç uyarı, hayatta kalmak için birkaç kural dışında deprem hakkında bir şey bilmez insanlarımız.Ama , hepimiz korkarız, sarsıntı başlayınca can havliyle bilmem kaçıncı kattan atlar vatandaşımız..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, deprem vergisiyle ilgili olarak, "Deprem vergisi diye bir şey yok." Dediğinde şöyle bir geçmiş turu atmak geldi içimden..

17 Ağustos 1999 Marmara depreminde meydana gelen zararı karşılamak amacıyla gündeme getirilen ve kamuoyunda ''deprem vergisi'' olarak nitelenen yasa tasarısı 24 ağustos 1999 tarihinde TBMM'ye sunuldu. Yasa, 26 Kasım 1999 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kaldırıldığını da duymadık hani..

Deprem ülkemizin gerçeği iken , ne olursa olsun konulmuş ve uygulamaya geçmişken, paralar bir fonda toplanması gerekirken…Veeee..Olası bir depremde hazır bulunması gerekirken.. Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Taner Yıldız,1999 yılında meydana gelen depremin ardından toplanan deprem vergileri 2001 krizinde harcandı derken, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1999 yılından beri toplanan deprem vergileri için Toplanan deprem vergisi sağlık, eğitim, duble yollar gibi 74 milyonun ihtiyacını karşılamak için kullanıldı”  diye açıklama yaptı.

Erdoğan, "Deprem vergisi bizde yok. Bu olay sadece 1999’da bir yıllık böyle bir vergi konulmuştur. Bundan sonra özel iletişim vergisi alınıyor. İletişim vergisi umumi istihdamın sağlanması için alınan vergiydi. 2004’den itibaren özel iletişim vergisi diye yerini almıştır" diye açıklama yaptı..

12 Haziran 2002 Tarihli Resmi Gazete Özel Tüketim Vergisi Kanunu yasalaştı.Umumi istihdamın sağlanması için alınması düşünülen vergiydi. 2004'den itibaren Özel İletişim Vergisi diye yerini aldı.Peki istihdam ne durumda?

Sağıma soluma bakıyorum herkes iş peşinde.İŞ-KUR’un önünde kuyruklar sürekli uzuyor.TÜİK verilerde hangi kıstası dikkate alıyor anlamış değilim..İktidar pembe dizi senaryosu hazırlarken vatandaş alacakaranlık kuşağında yaşamaya devam ediyor..Umarım, sis dağıldığında, beşik durmaz ya biz uyandığımızda gördüklerimiz bizi şaşırtmaz..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.