1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. BERKİN ELVAN…
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

BERKİN ELVAN…

A+A-

Şiddetin ortasından, öfkenin tarlasından, merhamet bilmezlerin ve hırsından dönmezlerin dünyasından, karakaşlarını çatmadan ve simsiyah gözleriyle son bir kez bile bakmadan meleklerin git gel ettiği cennetine çekti gitti Berkin Elvan.

 

Yaşasaydı bugün, Bitlis’te binleriyle seçim cümbüşü yapan ve kendisine bir uğurlar olsun selamı yollayamayan Başbakanına, ezilmişlerin kırılsa bile doğrulabilen bir dalı ve ötelense bile yeniden açabilen bir barış tomurcuğu olarak ses verecekti yoğun bakımdaki ranzasından.

 

Olmadı… Başaramadı bunu Berkin Elvan. 45 kilo olarak girdiği çetin savaşta 16 kiloya düşünceye kadar tam 268 gün direndi. Ama damarlarındaki alyuvarlar sendeledi ve pes etti. O şimdi yok.

 

Hani ağabeyleri karşı çıkmasaydı Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesine, karşı çıkmasalardı rantın ayakkabı kutuları olan AVM’lere Berkin şimdi yaşıyor olacaktı. Son tahlilde Berkin ayakkabı kutularına kurban verildi. Yürüseydi yolsuzluk alışagelmiş yolunda. Çıkan olmasaydı karşısına rantın ve dokunulmasaydı kimilerin el altından yürüttüğü akçeli işlere, Berkin Elvan şimdi ekmeğini evine ulaştırmış ve aramızda yaşıyor olacaktı.

 

Kutularınız, kasalarınız ve evinizin mahzenlerine tıktığınız ve taşınması günler alan dolarlarınızın tamamını hayır yolunda bile harcasanız, Berkin Elvan’ın siluetini vicdan evinizin kapısından uzaklaştıramayacaksınız. Bunu başarmak için kasalarınıza nice Berkinlerin hakkı olan dolarlarınız sayısınca, bir milyar kere af dileseniz de, bunu başaramayacaksınız.

 

Berkin; Başbakanı tarafından bağırılarak, çağırılarak, direktifler verilerek, polisinin halkı üzerine yürütüldüğü bir ülkenin yok yere canından edilen bir mahzun çocuğudur. Mekânı cennet olsun. Onun hatırına barış ve kardeşlik bu ülkede daha derinden anlaşılsın.

 

Fahrettin Korkmaz

 

Önceki ve Sonraki Yazılar