1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Berfo Nine'ye kötü haber!
Berfo Nine'ye kötü haber!

Berfo Nine'ye kötü haber!

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Üskül açıkladı: Berfo ninenin oğlu gözaltında öldürülmüş.

A+A-

12 Eylül'de kaybolan oğlunu 30 yıldır arayan Berfo nineye üzücü haber geldi. Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, sorguevinde işkence gören Cemil Kırbayır'ın öldürüldüğünü söyledi. Üskül, "Cesedi bulmak için vicdan sahibi tanık arıyoruz." dedi.TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Berfo ninenin 12 Eylül döneminde kaybolan oğlu Cemil Kırbayır'ın gözaltında işkenceyle öldürüldüğü kanaatine vardıklarını açıkladı. Kayıplarla ilgili kurulan alt komisyonun çalışmaları hakkında dün basına bilgi veren Üskül, Kars'taki sorguevine Kırbayır'la birlikte götürülen 3 kişinin aynı gün geri getirilmesine rağmen Berfo ninenin oğlunun buradan dönmediğini söyledi. Sorguya emniyet görevlileri, MİT gözlemcisi ve sıkıyönetim görevlilerinin katıldığına işaret eden Üskül, gazetecilerin "Size göre gözaltındayken öldürüldü mü?" sorusuna, "Bizim kanaatimiz o yöndedir." cevabını verdi. "Cemil Kırbayır'a sorguevinde işkence yapılmıştır." diyen Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı, "Bu kişiler devlet görevlisi miydi?" sorusuna ise "Teorik olarak sorguevinde sorgulanan bir kişi işkence sırasında ölmüşse, onu ortadan kaldıracak olanlarda herhalde orada görev yapanlardır. Bu kişilerden bir kısmı da halen hayatta." şeklinde karşılık verdi. Kırbayır'ın akıbetinin ne olduğunu bilenlere seslenen Üskül, "Vicdan sahibi bu birkaç kişinin konuşmasını, yer göstermesini bekliyoruz." çağrısı yaptı. Cemil Kırbayır'ın annesi Berfo Kırbayır'ın, oğlunun bir mezar yerinin olması için kemiklerini talep ettiğini hatırlatan Üskül, alt komisyonun bu yönde de bazı çalışmalar yaptığını anlattı.

Ailesi, Cemil Kırbayır'ın 13 Eylül 1980'de evinden alınıp 247. Piyade Alayı'na, oradan da Kars Askerî Gö- zetimevi'ne gönderildiğini, 8 Ekim 1980 tarihinde öldürüldüğünü iddia ediyordu.


Polis kayıtlarında ise Kırbayır'la ilgili 'gözaltında tutulduğu yerden kaçtığı' şeklinde tutanak bulunuyordu. Zafer Üskül, Kırbayır'ın yok olmasının ardından Kars'ta cumhuriyet savcılığının hiçbir soruşturma yapmadığı sonucuna ulaştıklarını açıkladı. Üskül, Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kendilerinin bilgi istemesinden hemen sonra bir soruşturma başlattığını ve o soruşturmanın da halen devam ettiğini kaydetti. Üskül, o dönemde Emniyet, MİT ve sıkıyönetimde görev yapan kişilerin isimlerini istediklerini, Emniyet ve MİT'ten çok kısa sürede cevap aldıklarını, ancak Milli Savunma Bakanlığı'ndan henüz bir cevap alamadıklarını ifade etti. Alt komisyonun çalışmalarını rapor haline getireceğini belirten Üskül, görevliler hakkında soruşturma açma ve gereğini yapmanın Kars Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görev alanı içine girdiğini, elde ettikleri bilgileri başsavcılık ile paylaştıklarını dile getirdi.

Komisyon Başkanı Zafer Üskül, Cemil Kırbayır'ın akıbetinin ne olduğunu bilen birkaç kişinin olduğu kanaatinde olduklarını belirterek, "Vicdan sahibi bu birkaç kişinin konuşmasını, yer göstermesini bekliyoruz." çağrısı yaptı. O dönemde görev yapan polis ve bekçiler, MİT görevlileri, Cemil Kırbayır ile birlikte gözetimevinden sorguevine götürülen 3 kişi, gözetimevine Kırbayır'ın götürülüşüne tanık olanlar ve Kırbayır ile ilgili bilgi sahibi başka kişileri de dinlediklerini kaydeden Üskül, yaşananları şöyle özetledi: "Kırbayır, 13 Eyül 1980'de yakalanmış ve Kars'ta gözetimevine alınmıştır. O sırada gözetimevinde yüzlerce insan bulunmaktadır. Bir polis ekibi sorguya alınması istenen kişileri gözetimevinden almakta, sorguevine götürmekte, sorgu bittikten sonra da gözetimevine tekrar götürmektedir. Bu düzen içinde Kırbayır, 8 Ekim 1980'de sorguevine getirilmiştir. Birlikte getirildiği 3 kişi aynı gün götürüldüğü halde Kırbayır götürülmemiştir. Kırbayır'a sorguevinde işkence yapılmıştır. Bilgisine başvurduğumuz bazı kamu görevlileri o sorguevinde işkence yapıldığını ve Cemil Kırbayır'ın kaçmasının mümkün olmadığını ifade etmişlerdir. Sorgulamadan önce ya da sonra kalorifer borusuna kelepçelenen bir kişinin kaçma ihtimali aşağı yukarı yoktur. 2. ya da 3. kattan atladığı söyleniyor. Bunu başarması da akla uygun gelmemektedir."

31 yıl sonra gelen haber Berfo nineyi ağlattı

12 Eylül darbesinin hemen ertesi günü gözaltına alınan, sonrasında da akıbetinden haber alınamayan Cemil Kırbayır'la ilgili 'öldürüldüğü' bilgisinin 31 yıl aradan sonra resmî ağızlardan gelmesi 103 yaşındaki annesi Berfo Kırbayır'ı ağlattı. Haberi gözyaşları içerisinde alan Berfo nine, "Şimdi gerçeği öğrendik artık mezarını göstersinler." dedi. Kırbayır'ın ağabeyi Mikail Kırbayır da ulusal iradenin temsilcili olarak Üskül'ün yaptığı açıklamanın çok önemli olduğunu belirterek, "Bu bizim 31 yıldır iddia ettiğimiz gerçeğin devlet tarafından itiraf dilmesi, kabul görmesidir. Bu bizleri rahatlattı mı? Kısmi olarak evet ama kısmi olarak hayır. Çünkü biz mezarının bulunmasını ve katillerin yakalanmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. Mikail Kırbayır, Kars Cumhuriyet Savcılığı'na bir ay önce yeni suç duyurusunda bulunduğunu ve sonucu beklediğini kaydetti. Kırbayır ailesinin avukatı Eren Keskin ise son açıklamalarla ilgili, "Bu aslında taleplerimizin ne kadar haklı olduğunun en somut göstergesidir. Haklılığımız net bir şekilde ortaya çıktı." dedi. Bunun diğer kayıtlar açısından da önem teşkil ettiğini söyledi. Ailenin avukatı olarak Genelkurmay Başkanlığı ve Kars Cumhuriyet Savcılığı'na başvurularının olduğunu hatırlatan Keskin bu makamlardan firar soruşturmasının olmadığına dair bilgi aldıklarını hatırlattı. Aradan yıllar geçtikten sonra yeniden suç duyurusunda bulunan aile, dosyayı AİHM'ye götürmeye karar verdi. Avukat Keskin, acil yargılama ve yaşam hakkının ihlali nedeniyle başvuru yapacaklarını söyledi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.