1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BEN DE İNEK İSTİYORUM, KÖYE DÖNMEM ŞART MI?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BEN DE İNEK İSTİYORUM, KÖYE DÖNMEM ŞART MI?

A+A-

BEN DE İNEK İSTİYORUM, KÖYE DÖNMEM ŞART MI?

Başbakan, bir taksi durağını ziyaret etti. Taksicilerin sorunlarını dinlemek içindi bu ziyaret..Ziyaretin amacı belli ya sonrası..Adı geçen haberde , ziyaretin amacı dışında taksicilerin sorunları hakkında tek kelime dahi edilmezken, birkaç kelime benzin ve LPG fiyatlarının yüksekliğinden bahsedildi.Bu ziyaretten bizlere kalan, bir taksicinin başbakandan isteği idi.

Taksi çalışanları ve aileleriyle birlikte binlerce kişiyi yakından ilgilendiren bu sektörle ilgili sorunların başında, taksicilerin, can güvenliği, durak sorunu, haksız yere kesilen trafik cezası ve korsan taksi gibi birçok problem bulunmakta..

”Başbakan" dan inek istedi” evet, inek istedi  taksici vatandaşımız..Köye dönmeyi planlayan fakat elinde avucunda sermayesi olmayan taksici esnafımız, çareyi başbakandan inek istemekte buldu. İyi de etti, akıllı adam..Köye dönüş kanunu var, köye dönüş projeleri var, köye dönüş teşviki var, köye dönüş kredisi var, köye dönüş yapanlara imkan bol..

Köye dönüş projelerinde neler yapıldı kısaca bir bakalım isterseniz.

Terör nedeniyle yaşadığı yerden ayrılan 386 bin 360 kişiden 151 bin 469`u geri döndü. Boşalan 945 köyün altyapısı için şimdiye kadar 5233 sayılı bir yasa gereği 68 milyon 283 bin YTL harcandı.. 27 Temmuz 2004 tarihinde çıkan ,5233 sayılı yasa ile kişilerin maddi zararlarının tazmin edilmesi yolu açılmıştır. Ödeneklerle, yol, su, elektrik, kanalizasyon gibi altyapı yatırımları ile tahrip olan okul, sağlık ocağı ve camilerin onarılarak kullanılır hale getirildi. Geri dönüş yapan vatandaşlara kendi konutlarını yapabilmeleri için inşaat malzemesi verildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 'nde terör mağduru on binlerce aile, köyünün yolunu tuttu. Talep beklenenden fazla artınca Maliye Bakanlığı proje için ek ödenek çıkardı hatırlarsanız.

Devletimiz, köylerini bırakıp gelen vatandaşlara tekrar dönmeleri için kesenin ağzını açmıştı zaten. 16 Trilyon lira ayırdı bunun için..bir iç göç yaşandı yıllardır köylerimizden şehirlerimize..Yarı işsizlikten yarı terörden..Kısıtlı bir çevrenin dar gelmesiyle de yeni yetişen gençlik bağı bahçeyi sattı savdı geldi, bağı bahçesi olmayan sırtladı bavulunu geldi..Ekmek için, geçim için ..Olmadı , olamadı..Uymadı..Uyamadı..İsteyerek ya da istemeyerek, birazda mecburiyetten dönmeye karar verdi köye.Bir de destek alınca seve seve döndü.Ah , keşke yaşanmasaydı o yıllar, köylerden yükselen bereketli başaklar, ekmek yapılan fırınlardan yükselen dumanlar sönmeden bitseydi terör , ne de iyi olur ya..Olmadı ..Olamadı!!

Terörden kaçmamış olsa da köyüne dönecek ya taksici esnafımız, köyüne dönene teşvikte var ya..Varsın istesin , varsın alsın Devletin amacı da bu zaten, şehirdeki fazla adamı köyüne gönderebilmek.. ..Köyüne dönene , dönebilene on değil , yüz inek helal olsun !! Bende inek istiyorum, tavuk istiyorum, tarlam yok, köyde bir evim de yok, hatta bir köyüm de yok..Bana bir köy bulun, ev verin, tarla verin, inek verin, tavuk verin, gitmeyen taksici olsun!!!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum