1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Belediyeden askere teşekkür
Belediyeden askere teşekkür

Belediyeden askere teşekkür

Diyarbakır'da bir ilk!

A+A-

Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı ile yapılan anlaşma protokolüne göre, yıkılan ihate duvarının yerine belediye tarafından 2 milyon lira harcanarak yeni bir duvar yapıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fırat Anlı, projenin Diyarbakır tarihinde bir ilk olduğunu belirterek, 7'inci Kolordu Komutanlığı ile söz konusu güzergahtaki işyeri ve ev sahiplerine projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

 

DBP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın Elazığ Caddesi üzerinde başlattığı yol genişletme çalışmalarında bir ilk yaşandı. Kentteki trafiği rahatlatmak için yol genişletme çalışmalarına önümüzdeki ay başlayacak olan Büyükşehir Belediyesi, Elazığ karayolunu 4 şeritten 7 şeride çıkarma projesine aynı karayolu üzerindeki 7'inci Kolordu Komutanlığı'nı çevreleyen ihate duvarının engel olduğunu görünce 2009 yılında Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı'na başvurdu. Belediye'nin söz konusu ihate duvarının 8-10metre arasında geri çekilmesi gerektiğiyle ilgili başvurusunu değerlendiren İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı konuyu 7'inci Kolordu Komutanlığı'na iletti.

 

Komutanlığın başvuruya olumlu yanıt vermesi üzerine yeni ihate duvarının belediye tarafından yapılması şartıyla 2012 yılında Belediye ile Milli Savunma Bakanlığı adına İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı arasında protokol imzalandı. Protokol gereği mevcut duvarı yıkılmadan önce Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, 7'inci Kolordu Komutanlığı arazisinde 3,5 metre yüksekliğinde 1700 metre uzunluğunda yeni bir ihate duvarını 2 milyon lira harcayarak yeniden yaptı. 2015 yılının başında yeni ihate duvarının tamamlanmasıyla birlikte belediye ekipleri yol genişletme çalışmasına engel olan eski ihate duvarını ise yıkmaya başladı. 7'inci Kolordu Komutanlığı bu olumlu kararı ile yol genişletme çalışmasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile ilk kez bu denli geniş kapsamlı işbirliği de yapmış oldu.

ANLI: 32 BİN METREKARE ASKERİ ALAN HALKIN HİZMETİNE SUNULDU

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Başkan Vekili Fırat Anlı, Elazığ karayolu üzerindeki yol genişletme çalışmalarını yerinde denetledi. Anlı, şunları söyledi:

"Şehirlerin gelişiminde bütün kurumların işbirliği içinde olması gerekiyor. Özellikle belediyelerin şehir planamasında ve düzenlenmesinde birinci derecede sorumlu olduklarını görmek lazım. Yeni yasal düzenleme ile belediyelere kentin imarı, ulaşımı, konforunun sağlanması noktasında çok ciddi yeni görev ve sorumluluklar verildi. Bizde geldiğimizden beri özellikle Diyarbakır'da ciddi anlamda trafiği rahatlatabilecek, insanların konforlu bir şekilde ulaşım imkanlarından yararlanması için çalışma başlattık. Bu konuda da tüm kamu kurumlarıyla, işyeri sahipleriyle, yurttaşlarımızla, sivil toplum örgütleriyle ortak hareket etmeyi esas alıyoruz. Diyalog, ortak görüşme ve kentin menfaati hepimizin birinci önceliği. İster kamu görevlisi olsun, ister şirketler, özel firmalar olsun tümü bu şehirde aynı imkanlardan yararlanıyor ve aynı sıkıntılarla yüzyüze kalıyor. O nedenle bizden önceki dönem çalışması başlatılmış bu projenin önemli bir aşamasına 7. Kolordu Komutanlığı duvarın geri çektirilmesiyle başladık. Bu Diyarbakır açısından tarihi bir projedir. Diyarbakır tarihinde ilk kez bu kadar kapsamlı, bu kadar büyük bir alan kamuya kazandırılmış oluyor. 7'inci Kolordu Komutanlığı'na ait toplamda 32 bin metrekarelik bir alan Diyarbakır halkının hizmetine açıldı. Bu konuda baştan beri görüşmelerle, 7'inci Kolordu Komutanlığı yetkilileriyle, buradaki işyeri, firma sahipleriyle, yurttaşlarımızla birlikte bu süreci yürüttük. Bugün uygulama sürecindeyiz. Yeni duvar yapıldıktan sonra eski duvar yıkıldı. Yol 4 şerit gidiş, 3 şerit ise geliş olacak. Yani mevcut trafik kapasitemizi yüzde 100 arttıran uygulama olacak. Yolda ayrıca bisiklet yolu, kaldırım, düzenleme ve aydınlatma sistemleri olacak. Bu güzergah Diyarbakır'ın ana artelidir, örnek vermek gerekirse Diyarbakır'ın boğaz köprüsü diyebileceğimiz bir işlev görüyor."

 

"DİYARBAKIR TARİHİNDE BU KAPSAMDA DÜZENLEME YOK"

Bir aylık sürede söz konusu güzergahtaki çalışmaların önemli bir kısmını bitirip, halkın trafik akışından daha rahat yararlanmasını sağlayacaklarını kaydeden Anlı, "Bu proje umarım örnek olur. Diğer tüm kamu kurumları, askeri alanlar, sivil alanlar tümü belediyeler tarafından kentin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde değerlendirilir. Bu çalışma bizim için önemli ve örnek bir çalışmaydı. Bundan sonra da görüşerek, diyalogla ve bu konuda belediyenin imkan ve sorumluluklarını da değerlendirerek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Şu ana kadar sağolsun işyeri sahiplerimiz, askeri alan, sivil alan oradaki oturan yurttaşlarımıza kadar herhangi bir sıkıntı yaratmadı. Örneğin askeriyenin talebi yeni duvarın belediye tarafından yapılmasıydı. Bizde bunu üstlendik ve duvarı yaptık. Diyarbakır tarihinde bu kasamda bu ölçekte bir düzenleme yok. Kimi kısmı belki bir kaç metrelik duvar çekmeleri, duvar değiştirmeleri olabilir ama 32 bin metrekarelik bir alanda tamamı askeri alan işyerlerinin ve sivil insanların kullandığı alanları dahil ettiğimizde 45-50 bin metrekarelik bir alan isanların kullanımına açılıyor. Bu çalışmaların ilk ve en önemli adamıydı. İnşallah bundan sonra daha büyük adımlar atacağız" dedi.

ÖRNEK PROJEYE DESTEK İÇİN TEŞEKKÜR

Projeye destek ve katkı sundukları için 7'inci Kolordu Komutanlığı, işyerleri, firmalar ve ev sahiplerine teşekkür eden Anlı, "Diyarbakır'ın modern bir kent olduğunu kentin giriinde hissetirceğiz. Kentin diğer girişlerinde de bunu yapıyoruz. Türkiye'de yaşayan tüm yurttaşlarımızı Diyarbakır'ı gezmeye, ziyaret etmeye davet ediyoruz. Algılarındaki, televizyonda gördükleri, düşündükleri Diyarbakır'ın çok ötesinde çok farklı, çok güzel, çok tarihli ve çok kütürlü bir şehirle karşılayacaklar. Kamu kurumlarına, halkımıza, işyeri sahiplerine, sivil insanlara bu çalışmamıza sundukları katkıdan ve verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Bu Diyarbakır açısından geri dönülmez yeni bir güzelliğinde başlangıcı olacaktır" dedi.

DHA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.