Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayramlar

A+A-

ŞU BAYRAMLAR DA OLMASA..
İyi ki bayramlarımız var. Onlar da olmasa biz huzuru bir sene boyunca kaç kez bulabilirdik ki. Toplumsal stresin yaşandığı dünyamızda birbirimizin canına okumak için çok bahanelerimiz var.. Küçük bir hatayı büyütüp dostluklarımızı bir kalemde silebiliyoruz. Ne yaptığımızı kendimiz de bilmiyoruz. Bir tarihçinin yorumunda okumuştum.”Türklerin hayatı savaş ve fetihlerin içinde geçmiş, ama savaşacak ülke bulamadığında kendi arasında kavga etmiştir”..
NASIL BİR ORTAMDA YAŞIYORUZ?
Yolda aracımızla kırmızı ışıkta beklerken, sarı ışık yanar yanmaz yeşil ışığı beklemeden önümüzdeki araca korna çalar, hatta el kol işareti bile yaparız. İş yerinde mesai arkadaşlarımız ya da iş için gelenlere soğuk davranır, hatta soru soranları paylarız da.. Akşam evimize döndüğümüzde bizi bekleyen eş ve çocuklarımıza karşı en olumsuz tavrımızı göstermekte üstümüze yoktur.. Tv’de maç ya da film seyrederken bağırıp çağırır kimsenin orada olduğuna aldırış bile etmeyiz.. Bu tür yaşantılar arttığı içindir ki gerek aynı meslek mensupları ve gerekse aile içi anlaşmazlıkları meydanlara taşıyan sille tokat kavgalarını çok duyarız haberlerde. Toplum önderi olan devlet büyükleri ve muhalefetin bu konudaki katkıları da inkar götürmez.. Her konuşmasının başında rakibinin adını küçümseyerek ve tahrik ederek alan bu örnek insanların toplumsal kaosa ne kadar katkı koyduklarını bilmeyen var mı? Son yıllarda görsel medyanın gözdesi olan mafya filmlerinde “sıradan bir hareketi dahi ölümle cezalandırma” hareketlerini, aile ve devlet büyüklerinin kavgalarını örnek alan çocukların okul civarlarında kavga etmelerine şaşırmaya gerek kalmış mıdır artık...
BAYRAM NEDİR? BİZE NE GİBİ ETKİLERİ VARDIR?
Bayramları bayram yapan, dinimiz, geleneklerimiz ya da kendimizce ona yakıştırdığımız misyondur. İnsanların birbirleriyle ilişkilerini pekiştirmeyi, dayanışma ve yardımlaşmaları, dargınların barışmasını teşvik etmeyi başaran en güzel sosyal etkinliğin Bayram olduğunu kimse inkar edebilir mi?. İlişkileri herhangi bir nedenle zayıflamış olan insanlar böyle bir bayram günü karşı karşıya geldiklerinde günün verdiği huzurla kırgınlıklarını bir yana bırakarak tekrar dost olabiliyorsa bunu, o kutsal günün verdiği huzurda aramak lazımdır.. İslam ve bütün dinler, dargınlık ve kıskançlığı doğru görmez. Hz. Muhammed (s.a) : Birbirinizle münasebeti kesmeyin ve arka çevirmeyin! Kin ve düşmanlık beslemeyin, kıskanmayın, kardeş olun! Bir Müslümanın kardeşine darılıp üç günden fazla uzaklaşması helal değildir buyurmaktadır. (Buhari)”
ESKİ BAYRAMLAR BAYRAM GİBİ KUTLANIRDI...
Eskiden bayram karşılamaları bir hafta önceden başlar, evler temizlenirdi. Bayramda ikram edilecek tatlılar ve baklava sinileri çok önceden hazırlanırdı. Bayram namazını müteakip cemaat, imamın önderliğinde bayramlaşırdı. Babamız namazdan gelince bayramlaşma olur, büyüklerin öpülür, bayram yemeği yenirdi.. Cadde ve sokaklar tertemiz olurdu.. Herkes birbirine gülümserdi, çocuklar da bahşiş ve şeker toplarken çok mutlu olurlardı.. Artık o eski bayramları inatla yaşayan bazı istisnalar dışında artık pek göremiyoruz..
SONUÇ
Toplumda herkesin olduğu kadar şahsen bizim de huzur için görevlerimiz vardır. Fin atasözünde olduğu gibi herkes kendi evinin önündeki çöpü temizlerse çöpçüye gerek kalmaz. Şairin bayramla ilgili şiiriyle vedalaşalım.
Küskün olan, kucaklaşıp barışsın, Gönüllere sevgi akıp karışsın.
İyilikler birbiriyle yarışsın, Gel kardeş,yürekten bayramlaşalım.
İyi Bayramlar dileğiyle…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.