1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Bayram Yaklaştı
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram Yaklaştı

A+A-

Bayram Yaklaştı

 

Allah’ın emri olan oruçlarımızı birçoğumuz tuttu.  Tutamayanların bazısı da fütursuzca, alenen oruç olmadığını gösterdi. Allah’ın bildiğini kuldan saklamak olmaz diyenler yanılıyorlar.

 Hiç olmazsa oruçlu gibi davranmalıydı insanlar.

Mutlaka herkes oruç tutmalı demiyoruz. İnanç ve ibadetlere saygılı olunmalı babından. Genelde çoğumuz yatsı namazına müteakiben de, teravih namazlarımızı eda ettik.

 Dün akşamda birçoğumuz kadir gecemizi ihya ettik. Kadir gecesinin bereketine nail olabilmek amacıyla camilerimizi lebalep doldurduk. İkramlarda bulunduk. Hatim indirenlerimizde hatim dualarını yaptılar.

 Kimi televizyon kanallarımızda, kadir gecesine yaraşır şekilde programlar icraa ettiler. Geldik bir aylık orucun sonuna; oruç insanların egolarının zayıflığını gösterir.

İnsan tok olduğunda,  hiç derdi olmayacakmış gibi düşünür. Varlıklar içinde önünde durulmayacak, gücün kendinde olduğunu zanneder.

 Özellikle ramazanı şerif ayında, bizim insanımızın hayır duyguları zirve yapar. Yardım edebilmek amacıylada en küçük imkânı değerlendirir.

 Eli ne kadar sıkı olursa olsun, ne kadar parayı severse sevsin, ağustos ayında oruç tuttuysa mutlaka insafa gelir.

 Günlerin uzun olmasının yanında,  sıcakların yüksek olmasından etkilenmiştir. Birçoğumuz bu sayede çok önemsemediğimiz nimetlerin ne kadar değerli olduğunu idrak etmişizdir. Çoğumuz fakirlerin halini anlamış olduk.

 Ramazanı şerifin Müslümanlar arasında ki yeri çok farklıdır, aynı şekilde Allah katında da çok değerlidir.  Çünkü Allah bir farza yetmiş farz sevabı yazar.

Oruç ibadetini ifa eden, hastalıktan veya özründen dolayı tutamayıp oruçlu gibi davranarak fidyesini verenlerin sevap hanelerine de yazıldı. Sıkıntılı durumlarda ibadet eden insanlar daha çok sevap kazanırlar.

 Fitrelerimizi de bayram namazından önce hak sahiplerine vermeliyiz. Fitrelerin verilmesi gereken yerler bellidir.

Bizzat kişilere fitre verilmelidir. Fitre miktarını da kişinin kendi ekonomik gelirine göre değerlendirmesi gerekmektedir.

Sabah ve akşam yemeği için harcadığı para kadarını fakirlere vermelidir. Bayram sevinç günü demekse, o zaman bizim zekât ve fitre verdiğimiz kişilerde sevineceklerdir.

 İnsanların sıkıntılarını gideren kişilerin, kıyametteki sıkıntılarını da Allah giderecektir. Önceliğimiz zekât ve fitre verme de yakınlarımız olmalıdır.

Kan bağı olanlar, eşimizin kan bağı olanlar olabilir. Zekâtı niçin veriyoruz diye soranlar oluyor? Zekâtını vermemiz gereken meblağ bizim malımız değil ki, o para zekât alacaklarının hakkıdır. 

O biz de emaneten bulunmaktadır. Zekât verme zamanı gelince bir an önce vermeliyiz. Mal sahibi olarak geciktirirsek Allah göstermesin, ecelimiz gelirse varisler sorumlu olmaz. Bayramın bayram gibi olması için, önce ramazan bayramı demeliyiz. İsim çok önemlidir. Dargınlıkları, küskünlükleri gidermeliyiz.

Güler yüzlü olmalı, içten sohbet etmeliyiz. Çocuklara harçlıklar vermeliyiz. Bayram da felekten bir gün çalalım gibi yanlışa düşmemeliyiz. Karşılaştığımız kişilerle bayramlaşmalıyız.

Kaba sert ve haşin davranmadan,  güzel elbiseler giyerek, temiz şekilde, kişisel bakımızı da son derece önemsemeliyiz bayram günlerinde.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.