1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BATAN GEMİNİN KEYLERİ BUNLAR
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BATAN GEMİNİN KEYLERİ BUNLAR

A+A-

Artık bilmeyeniniz kalmadı. Sağır sultan bile duydu. Key" den bahsediyorum Neymiş bu key..

Diyelim ki konu hakkında bilgisi olmayan biri okudu bu yazıyı..

Key, “Konut Edindirme Yardımı”nın  kısaltılmasıdır. 1987 yılında çıkartılan bir kanunla Emlak fonu olarak çalışanlar adına işveren tarafından yatırılmıştır. 1995 yılı itibari ile bu uygulama kalkmıştır. Peki 1987 de kim iktidardı?

Anavatan Partisi (ANAP) 20 Mayıs 1983'te Turgut Özal tarafından kuruldu. Halen siyasi faaliyetlerini sürdüren partiler arasında tek başına iktidar olan iki partiden biri olma ünvanına sahip olan ANAP, (Diğeri AK Parti) Turgut Özal Genel Başkanlığı'nda 13.12.1983 yılında iktidar oldu. I. Özal hükümeti görevini 21.12.1987'ye kadar sürdürdü. ANAP ikinci kez 21 Aralık 1987'de tek başına hükümet oldu. Bu dönem 9.11.1989 yılına kadar sürdü. ... Özal'ın 9 Kasım 1989'da cumhurbaşkanı olarak ANAP Genel Başkanı seçilmesinin ardından partinin başına Yıldırım Akbulut geçti. ANAP yapılan ilk seçimlerde yine tek başına iktidardı. 15 Haziran 1991  tarihinde yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresinde Genel Başkanlığa Mesut Yılmaz seçildi. Genel Başkanlığını Mesut Yılmaz'ın yaptığı ANAP hükümeti 5 Temmuz 1991 günü TBMM. Genel Kurulunda güvenoyu aldı.

20 Ekim 1991 günü yapılan genel seçimlerden sonra ANAP artık Ana Muhalefet Partisi olarak siyasi faaliyetlerini sürdürmeye başladı. ANAP'ın iktidardan uzak kaldığı dönem 24 Aralık 1995 seçimlerine kadar sürdü. Anavatan Partisi bu seçimde Türkiye genelinde yüzde 19.66 oyla 131 milletvekili ile Meclis'e girdi. 6.3.1996'te DYP ile kaolisyon kurulunca ANAP yine iktidar partisi, genel başkan Mesut Yılmaz da Başbakan oldu. Anayol hükümetinin  ömrü dört aydan kısa sürdü ve koalisyon 28 Haziran1996'da dağıldı. ANAP yeniden muhalefet partisiydi. Ancak Necmettin Erbakan'ın başbakanlığı ile kurulan Refahyol hükümeti de bir yıllık iktidarın ardından dağılınca ANAP'a yine hükümet olma yolu göründü ve ANAP; DSP ve DTP ile ortaklık kurarak 20.6.1997'de 55'inci hükümeti oluşturdu ve 11 Ocak 1999'a kadar iktidar partisi olarak zirvede kaldı. Key ödemeleri 1 Ocak 1987′de yürürlüğe giren 3320 sayılı kanun uyarınca, 31 Aralık 1995′e kadar, işverenler, istihdam ettikleri kişiler için KEY hesabına para yatırmıştı. Haliyle key ödemelerine hak kazanan kişiler bu tarihler arasında çalışanlar olacaktır. Key ödemeleri yapıldığı dönemde kaç lira olarak yatırıldığı çok önemli. 9 yıl boyunca key kesintisi yapıldı. Bu süreç içerisinde en yüksek geliri olan ve bu büyük oranda kesinti yapılana yaklaşık olarak 1400 YTL ödenecek. Bu hesaptan yola çıkarak. Bu dönem içerisinde (1987 -1995) kaç yıl çalıştığınızı ve ödem içerisinde maaşınızın ne kadar yüksek olduğunu ele alarak yaklaşık olarak ne kadar bir key geri ödemesi alacağınızı tahmin edebilirsiniz. Yani Key yasasının çıktığı şu döneme bakar mısınız,! Kimler gelmiş , kimler geçmiş..Ne karışık bir dönem..İyi yine arada key kaynamadı.. 21 yıl öncesinin kesintileri bunlar..İyi yine de ödeme cesareti gösteriyorlar. Hani devlete ödeme yapmaya alıştık ya devletin ödeme yapmasını garipsemiyor değilim açıkçası.. Yıllarca maaşlardan kesildi. Birikti, birikti, birikti…Sonra kesmeyi bıraktılar.Çimentolar, demirler elde kaldı.Kapılara pencerelere daha çooook vardı.İşçiler baktı ki,KEY"den hayır yok.Neyse daha fazla KEY"inizi kaçırmayalım.
Diğer taraftan Key ödemelerinin kime ne kadar yapılacağının açıklandığı listeler yayınlandığında net olarak kaç liralık key ödemesi alacağınızı öğrenebilirsiniz. Fakat bu açıklanan key ödemelerinde doğru bir hesaplama yapılıp yapılamadığını tespit edilebilecek bir yöntem yok malesef.

                                               **********

Bu durum Bağ-Kur" un ödemelerinde de yaşanıyor. 2006 yılından bu yana  borcu olup ta  o yıl yapılandırma yapmış olanların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları için borçlarının içte birini ödemeleri gerekiyordu .Fakat bu dönemde sağlık hizmeti alamayan Bağ-kurlu yine de sağlık hizmeti alıyormuş gibi yapılan bu kesintileri ödedi.Bakalım bu durum ne zaman düzelecek? Key ödemeleri 21 yıl sürdüğüne göre…Bunun da daha önce çözülebileceğini düşünmek hayal olur..

                                                ************

Güngören" de olanlar..Dün olayın olduğu saatten beri neler geçiyor aklımdan neler..Kusura bakmayın yazamadım.. Canım acıyor..Yapanların elleri kırılsın. Başımız sağolsun, sabır..Bunu yaptıran ve yapanların nasıl huzurlu yattıklarını merak ediyorum ..İnsan olmadıklarını, ruh yerine foseptik çukuru taşıdıklarını düşünüyorum                                                                                *************

Miraç Kandilinin tüm İslam alemine hayırlı olmasını , savaşların , ölümlerin,kanlı terör saldırılarının , ırk, dil, din ayrımının, açlığın, susuzluğun, kötülüğün son bulmasını dilerim Dilemekle olsa..Ah olsa..Birşeyler yapmalıyız..Yapmalıyız..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum