1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BAŞSAVCI ‘NIN KONUĞUYDUK
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞSAVCI ‘NIN KONUĞUYDUK

A+A-

BAŞSAVCI ‘NIN KONUĞUYDUK
Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu’ nun konuğuyduk .
Anadolu Basın Birliği Başkanı ve Haberci Gazetesi İmtiyaz Sahibi Selman Özipek ve Anadolu Basın Birliği Yönetim Kurulu üyeleri basın mensubu arkadaşlarım ile gerçekleştirdiğimiz ziyarette Başsavcı Burhan Çobanoğlu ile yerel ve yaygın basının sorunları ile ilgili çok önemli bir sohbet yaptık. Tabii ki sadece bizden, basından konuşmadık. Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumu , Denetimli Serbestlik ve Yeni adliye binamız konuştuğumuz diğer konular arasındaydı .Uzun ve hoş bir sohbetti , vaktin nasıl geçtiğini anlamadık doğrusu..
 

Başsavcıyı ilk ziyaretimin üzerinden bir yıl geçti . Uşak’ tan 27.07.2009 Tarihli Adli Yargı Yaz Kararnamesi ile Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandıktan sonra 8 Eylül 2009 da tanışmak için randevu istemiştim . Daha ilk geldiği sıralarda dile getirdiği 125 kişilik Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumu ile bilgi almaktı amacım .Aldım da ve siz değerli okuyucular ile paylaştım bunu . Bu ziyaretimizde ise daha ben bahsi açmadan ki açacaktım o konunun hayata geçirilme aşamasında olduğunu söyledi. Yapılması beklenen olumlu çalışmaların ilimize, cezaevinde bulunan hükümlülere ve onların yakınlarına sağlayacağı yararları sanırım tahmin edersiniz. Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumunda istihdam edilecek hükümlü sayısı 125 kişi artarak 150 kişi olmuş bu daha da sevindirici.
 

80 bin tutuklu ve hükümlünün konulabileceği cezaevlerinde, sayının 120 bine dayandığını biliyoruz. Adalet Bakanlığı cezaevlerindeki doluluğa çare için “Denetimli Serbestlik” uygulamasını yaygınlaştırmayı planlıyor. “Denetimli Serbestlik” likten şimdilik 2 yıla kadar hapis cezası olanlar yararlanıyor. Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan hükümlülerin kamu yararına çalışma sistemi Mersin’ de de hayata geçmeye başlayacak .Kamu hizmeti cezasının birkaç yıl önce ülkemizde uygulanmaya başlanmasına, birkaç ilimizde az sayıda da olsa uygulanmasına rağmen henüz istenilen aşamaya gelmediği muhakkak. Fakat şu da bir gerçek ki, kamu hizmeti cezası uygulaması, hükümlünün topluma kazandırılması ve kamu kurumlarının bir takım ihtiyaçlarını bu müesseseden karşılamasının olumlu bir uygulama olacağını düşünüyorum .Yeni Türk Ceza Kanunu'nun 50. maddesi 1. fıkrasında kısa süreli hapis cezasına mahkum olan şahısların kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlık ve suçun işlenmesindeki özellikleri dikkate alınarak kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasına karar verilebileceği hükmü yer almaktadır. Kamu hizmeti cezası alan hükümlüler 2012 Mart ayında hizmete açılması planlanan Mersin Adliye Binasının temizlik işlerinde de çalışacak , cezalarını o şekilde dolduracaklar .Sanırım bundan sonra artık “Denetimli Serbestlik “uygulamasını diğer kamu kurumlarında da sıkça ve yaygın olarak görmeye başlayacağız. Halen “Denetimli Serbestlik” uygulamasından yararlananlar günde 4 saat kamu hizmetinde çalıştırılıyor. Bunda değişiklik yapılarak ,çalışma süresi 4 saatten 2 saate indirilecek. Günlük çalışma süresi hükümlü, Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü görevlisi ve çalışmanın yapılacağı kurumun ortak kararı ile belirleniyor. Kısa süreli hapis cezalarına seçenek yaptırım olarak gerçekleşen bu uygulamalarla hükümlüler, cezaevlerine konulmak yerine topluma hizmet ederek cezalarını çekmektedirler. Bu uygulama ile hem hükümlüler hem devlet hem de toplum kazanacaktır.
 

Kamuda çalıştırılacak yerler bölgenin özelliğine göre değişecek. Bazı yerlerde belediyelerde, okulların badana-boyası, onarımında çalıştırılacakları gibi ormanlık bölgelerde orman işlerinde de çalıştırılabilecekler. Hükümlü, kamu hizmeti çalışma süresinin dışında cezasını işyerinde de çekebilecek
Cezaevlerinin tıklım tıklım olmasından dolayı 2 yıl cezası olanları kapsayan bu uygulamanın 5 yıla kadar ceza alanlara da uygulanması söz konusu . “ Koşulları sistemden yararlanmaya uygun olanlara elektronik kelepçe de takılabilecek.
 

Tutuklamaların , hüküm vermekten daha çok olduğu ülkemizde arabuluculuk kurumunun da gelişmesi gerektiğinin altını çizdik sohbetimizde …
Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumlarının tarıma elverişli diğer illerimizde de yaygınlaşmasını çok isterim. Bir tarım ve hayvancılık ülkesi olmamıza rağmen ne tarımda ne de hayvancılıkta istediğimiz ekonomik koşullara ulaşamadığımızı biliyoruz. Eğer Türkiye’ de tarıma elverişli olan yerlerde bulunan cezaevlerinde Tarım Açık Ceza İnfaz Kurumlarını çoğaltırsak , istihdam edilen hükümlü sayısı çoğalacak bunlar ayrıca sigortalı çalışacak. Öte yandan üretim yapılan cezaevlerinin taze sebze ve meyve ihtiyaçları büyük olasılıkla karşılanmış olacaktır.Bu da cezaevlerimizin kendi yüküne ortak olacağı anlamına gelir.
 

Keşke hükümetimizin imkanı olsa da maddi imkansızlıklardan kaynaklanan suçları önleyebilecek bir ekonomik politika uygulayabilse ..
 

Keşke …


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.