İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BAŞSAVCI

A+A-

Sabah gazete okurken bir haber oldukça dikkatimi çekti. Bir an dahi düşünmeden telefon numarasını çevirdim. Evet karşımda Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı özel kalemi vardı. Mersin Haberci Gazetesi köşe yazarı  ve Aksu Tv"de Mersin" in Sesi programının yapımcısı olduğumu, özellikle kapalı cezaevindeki hükümlüleri topluma rehabilite etmek adına hayata geçirecekleri proje ile ilgili konuşmak istediğimi yani Başsavcı Burhan ÇOBANOĞLU
ile bir program yapmak istediğimi söyledim .
Özel Kalemi olarak telefonun diğer ucundaki kibar hanımefendi bana Başsavcının öğlene kadar dışarıda olduğunu, öğleden sonra için beni arayacağını söylediğinde, açıkçası bir baştan savma durumu ile karşı karşıya kaldığımı sandım desem yalan olmaz..
 Öğleden sonra, işe gömülmüşken çalan telefon beni çok şaşırttı. Arayan Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı özel kalemi idi. Kibar bir üslupla, Başsavcı Beyin, hiç kimseye röportaj vermediğini ve programa da katılamayacağını söylediğinde açıkçası üzüldüm.
Gelmeyeceğini düşündüğüm telefonun gelişi ile sevinmiştim ama, ne yazık ki olumlu sonuçlanmamıştı.
 Fakat benim tanışma isteğimi kabul edilmişti. Bunun için beni yine arayacaklarını söylediler. İlk defasında şaşırmıştım ya, artık biliyorum arayacaklar..
 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından açıklanan kararnameyle birlikte Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na Burhan Çobanoğlu'nun atandığını biliyorsunuz.
Başsavcı Burhan ÇOBANOĞLU, 1961 yılında Samsun"un Çarşamba ilçesinde doğdu. İlk,
orta ve lise öğrenimi burada yaptı. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Samsun Terme Askerlik Şubesinde Asteğmen rütbesiyle askerlik hizmetini yerine getirdikten sonra Samsun Adliyesinde hakimlik stajını tamamladı. 1986 yılında Hekimhan Cumhuriyet Savcı Yardımcısı olarak başladığı meslekte sırasıyla Şiran Cumhuriyet Savcılığı, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Giresun Cumhuriyet Başsavcılığı, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı görevlerinde bulunan Burhan ÇOBANOĞLU, 17.07.2006 Tarihli Adli Yargı Yaz Kararnamesi ile Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı.Evli ve bir kız çocuğu babası olan Burhan Çolakoğlu, 27.07.2009 Tarihli Adli Yargı Yaz Kararnamesi ile de Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı.
Beni heyecanlandıran ise hükümlülerin  yarınları için umut köprüsü oluşturma adına 125 kişilik Açık Tarım Cezaevini Kapalı cezaevinin yan tarafında çok kısa sürede hizmete sunacak olmaları.. Başsavcı Burhan ÇOBANOĞLU,böylece el becerisi olan hükümlüleri tüketici durumundan üreteci konuma getirmeyi açık cezaevinin bir anlamda kapalı ceza evindeki hükümlüler içinde özgürlük alanı olacağını,bu  yapılanmayı kısa sürede hayata geçirmeyi düşünüyor. İşte benim ilgilendiğim de bu..Zaman içinde bekleyip göreceğiz, kader mahkumlarını yakından ilgilendiren bu haberi bende sevinerek okudum..Üretim ama her nerede olursa her kiminle olursa üretim..Üretim olsun da Açık Tarım cezaevinde olsun , ona da razıyız..İnsana yatırım Açık Tarım Cezaevinde de olsa yatırımdır.. Mersin" e hoş geldiniz Sayın ÇOBANOĞLU.. İyi haberlerin devamını bekliyoruz..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.