1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Başbakan'a Yunan övgüsü
Başbakan'a Yunan övgüsü

Başbakan'a Yunan övgüsü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ndeki konuşmasına 'Komşu'dan övgü geldi.

A+A-

Erdoğan'ın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde Kuzey Afrika'daki gelişmeler, Türkiye-AB ilişkileri veTürkiyeiç siyasetine ilişkin yaptığı açıklamalara Yunan medyası geniş yer ayırdı. Erdoğan'ın konuşmasının tamamına yakınını okurlarıyla paylaşan basın-yayın organları, konuşmanın farklı bölümlerini öne çıkarırken, "Türkiye'den insanlık dersi." başlığını kullandı.

Yunan gazetelerinininternetsayfaları ile etkili haber portalları, Erdoğan'ın çarpıcı konuşmasından farklı konulara dikkat çekti. Paraskhnio haber sitesi, "Türkiye'den insanlık dersi" başlıklı haberinde Erdoğan'ın Libya'ya yönelik çıkar amaçlı dış müdahalelere karşı olduğunu yazdı. Haberde Erdoğan'ın ''Biz, Ortadoğu ve Afrika'da, yeni Afganistanlar, yeni Iraklar görmek, bunları yaşamak istemiyoruz." sözlerine vurgu yapıldı. Erdoğan'ın "Libya'da ve son günlerde Filistin'de yaşanan olaylara, Avrupa'nın vicdan ölçeğiyle bakmasını, evrensel değerlerden, insanlık değerlerinden yola çıkarak gelişmeleri değerlendirmesini arzu ediyoruz. Bu süreçte, Avrupa Konseyi'nde oluşturduğumuz ortak değer ve normların, yakın çevremizdeki komşularımızla paylaşılması hayati derecede önemlidir." ifadeleri de aktarıldı.

Haftalık Proto Thema gazetesi ise Erdoğan'ın "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne, Avrupa Birliği'nin de Türkiye'ye ihtiyacı vardır." sözlerini manşetten verdi. "Türkiye, son küresel finans krizini başarıyla atlatmış, ekonomisi 2010 yılında yüzde 8,9 oranında büyüme kaydederek, Avrupa'da ve OECD ülkelerinde en hızlı büyüyen ülke oldu" ilişkin hatırlatmasına da yer verilen haber, Erdoğan'ın "Türkiye, 2002 sonundan itibarenAK Partihükümetiyle birlikte, özellikle demokratikleşme noktasında tarihi reformları gerçekleştirdi. Hükümetimiz, yasaklar,yolsuzlukve yoksullukla mücadeleyi kendisine ilke edinmiştir" ifadeleriyle devam ediyor.

Kathimerini gazetesi de Erdoğan'ın "Hiçbir hesap yapmadan, çıkar kaygısına kapılmadan, farklı arayışlara girmeden, oradaki insan gerçeğini görmek zorundayız. Artık Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya bakınca, petrol kuyuları görmekten vazgeçip, yaşanan trajedilere odaklanmak durumundayız." sözlerine vurgu yaptı.

Erdoğan'ın 26 gazetecinin tutuklanması ile ilgili görüşlerini de aktaran gazete, Erdoğan ile Genel Sekreter Thorbjorn Jagland'ın bu meseleyi Türkiye'de araştıracak bir heyetin gönderilmesinde mutabakat sağladıklarını duyurdu. Gazete, Erdoğan'ın "Bu gazetecilerden hiç biri, gazetecilik faaliyetinden dolayı tutuklu değil." ifadelerine de yer verdi.
CİHAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.