1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Davutoğlu:"Seçimi kaybeden lider istifa etsin"
Başbakan Davutoğlu:"Seçimi kaybeden lider istifa etsin"

Başbakan Davutoğlu:"Seçimi kaybeden lider istifa etsin"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerini kaybeden siyasi parti liderlerinin İngiltere'de olduğu gibi istifa etmesi çağrısında bulundu. 

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, uçakla geldiği Adıyaman'da partililer tarafından karşılandı. Kendisini karşılayanların oluşturduğu uzun araç konvoyu ile miting alanına hareket eden Başbakan Davutoğlu, yolda kendisine sevgi gösterisinde bulunanları selamladı, çocuklara oyuncak dağıttı.

Sakarya Caddesi üzerinde bulunan miting alanına gelen Başbakan Davutoğlu, kalabalığı selamladıktan sonra halka hitap etti.
7 Haziran seçimlerine birçok partinin girdiğini ancak iki zihniyetin yarışacağını savunan Davutoğlu şöyle konuştu: "Bir zihniyet; al bayrağı, kardeşliği egemen kılmak için, birlik beraberliği, istiklal ve istikbali teminat altına almak için çıkıyor, bu hareketin adı Ak Parti'dir. Karşısında ise farklı görünümlerde, farklı renklerde ama aynı zihniyet var. Milletin arasına fitne sokmak isteyen bu milletin birlik beraberliğini bozmak isteyenler.

Bakınız; tarihte Sultan Alpaslan'ın arkasında duranlar Türk, Kürt bütün Anadolu halklarıydı, Selahattin Eyyubi ile Kudüs'e yürüyenler Ortadoğu halklarıydı. Sultan Abdülhamit'le Anadolu'yu savunan, Yemen'e yürüyenler de yine Türk, Kürt, Sünni, Alevilerin birliğini savunuyordu. Çanakkale'ye yürüyenler, Sarıkamış'a yürüyenler, Yemen'e yürüyenler, İstiklal harbinde İzmir'e yürüyenler yine bu hilal için yürüyordu. Şimdi gelin; CHP'ye, HDP'ye, MHP'ye bakın. CHP ile HDP aynı zihniyetin ikiz çocukları. İkisi de Diyanet'e karşı çıkıyor.

Birisi vaktinde bu semalarda ezanın aslını silmiş ve Türkçe ezan diyerek onlarca yıl tevhidin sembolü olan Allahu Ekber sesini semalardan silmeye kalkmıştır tek parti CHP'si. Allah bu tekbirleri bu semalardan bir daha indirmesin. Tek parti CHP dönemi Musalla Camisi hapishaneye çevrilmişti. CHP'nin derdi milletin tarihiyle, diniyle, kültürüyle idi. Selçukluya, Osmanlı'ya karşıydı şimdi bakıyorsunuz HDP, CHP'nin Türklere yaptığını Kürtlere yapmak istiyor. O da Diyanet'le uğraşıyor.

Biz milleti birleştirmeye yürürken HDP zihniyeti bölmeye kalkıyor. Diyanet'ten ne istiyorlar. Aslında dertleri Diyanet üzerinden tartışma ile Türkiye'de Alevi Sünni ayırımını tahrik etmek. Buradan haykıralım; Alevi, Sünni, Türk, Kürt ebediyen kardeş olacak mı? Sultan Alpaslan'ın, Selahattin Eyyubi'nin emanetine sahip çıkacağız. İstiklal harbinin, Çanakkale'nin sembolü olan hilali bu semalarda ebediyen dalgalandıracağız.

Çağrımız bu; birlik çağrısı, hep beraber geleceğe yürüme çağrısı. 7 Haziran'da birlik davası ile bölünme davası peşinde olanlar yarışacak. Son günlerde CHP genel başkanı ne diyorsa HDP eş başkanı da onu söylüyor. HDP ne diyorsa CHP onu söylüyor. Niye biliyor musunuz? Bunlar birbirlerinin ruh ikizi dedik, yeni bir parti kursunlar adına CHDP desinler. Çünkü zihniyet aynı, biri Diyanete karşı diğeri de karşı. Biri İmam Hatip'e karşı diğeri de karşı."
Onların derdi Ak Parti ile

Türkiye'de yeni bir dönem başlatacaklarını ve buradan doğan güneşin tüm Ortadoğu, İslam alemi ve insanlığı aydınlatacağını dile getiren Başbakan Davutoğlu, muhalefet parti liderlerini eleştirmeye şöyle devam etti: "Bizim davamız birlik beraberlik dedik, HDP eş başkanı geçen gün Türkiye'deki kültürü anlamayı bırakın en temel ilkemizi anlamaktan yoksun ne dedi; 'Kudüs Yahudilerin kutsal mekanı' dedi.

Şimdi gür ses verin; aziz Kudüs Adıyaman'ın kardeşidir. Sahabeler şehri Adıyaman Kudüs'ü kaderine terk eder mi? Kudüs Yahudilerin diyenlere bu meydanları bırakır mısınız? Kudüs İslam'dır İslam kalacaktır. Kudüs bizim kutsal mekanımızdır. Kılıçdaroğlu diyor ki CHP eş başkanı, çünkü diğer başkanı Demirtaş. Birbirlerinin eş başkanları. Biri 'Kudüs Yahudilerindir' diyor, diğeri 'Bizim İsrail'de niye elçimiz yok, dost değiliz' diyor. Be ey gafil İsrail Adıyamanlı yiğidi Fahri Yaldız'ı Mavi Marmara'da şehit etti. Filistinlilere, Gazze'ye zulmediyor. Biz zalimle dost olur muyuz? Zalime fırsat verir miyiz? Filistin'i, Mescidi Aksa'yı kirletenlerle dost olur muyuz? Gitsin Kılıçdaroğlu, Demirtaş dost olsun o onların bileceği iş. Ama zalimlerle dost olanları dost edinir misiniz siz?

CHP eş başkanı aynı Demirtaş mantığıyla yıllardır aynı şeyi söylüyor; 'Suriyelileri geri göndereceğiz' diyorlar. Zalim Esad'dan kaçanlara mazlumlara, dünyaya merhamet çağrısı yapan kadim geleneğin temsilcisi Türkiye var Bu aziz millet var. Bilsinler ki; bu al bayrak bu topraklarda dalgalanırken kim, hangi kökenden olursa olsun; ister Kürt, ister Türkmen, ister Arap, ister Boşnak, ister Somalili bu aziz bayrağın gölgesine sığınmak isterse bilsinler ki biz buradayız. Kıyamete kadar bu topraklar mazlumların diyarı olacak.

CHP Genel Başkanının bu ifadesi üzerine Bahçeli'ye çağrıda bulundum ve 'Türkmenleri gönderecek misiniz, göndermeyecek misiniz' diye seslendik. Göndermeyecekseniz niye Kılıçdaroğlu'na 'sus demiyorsun' dedim. Ondan ses çıkmadı. Demirtaş'a CHP eş başkanına seslendim; Kobani'den gelen Kürtleri göndermeye razımızın diye ses çıkmadı. Çünkü onların meselesi ne Kürt, ne Arap, ne Türkmen, ne Sünni, ne Alevi. Onların derdi bizimle Ak Parti ile biz onların egemenliğine, eski Türkiye'ye son verdik. Yükselen yeni Türkiye'yi inşa ediyoruz."

Seçimi kaybeden siyaseti bıraksın

Konuşmasında İngiltere'de yapılan seçimleri ve kaybeden muhalefet parti liderlerinin istifa ettiğini hatırlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran'da çıkacak sonuçlarla başarısız olan liderleri istifaya çağırarak şöyle dedi:

"Burası benim 22'nci mitingim ve bir kez daha sesleniyorum; barış içinde, hep beraber, şenlik edasıyla sandıkları gidelim. Giderken kimse baskı, herhangi bir şekilde yanlış eylem içine girmesin, kamu düzenini bozmasın. Sandıklarda inşallah herkes neticesini görecek. Muhalefet liderlerine çağrıda bulunuyorum. İngiltere'de dün bir seçim oldu ve iktidar partisi büyük bir çoğunlukla tek parti iktidarı kurma şansını elde etti.

Bunun ardından muhalefet liderlerinin hepsi istifa etti. Demirtaş, Kılıçdaroğlu, Bahçeli ben hazırım mümkün değil ama seçimi kaybedersek ertesi gün bırakacağım. Siz bırakmaya hazır mısınız koltukları? Bırakmazlar çünkü onlar o koltuklardan nemalanıyorlar. Bizim için koltuk her an terk edilecek mekandır. Koltuğa saplanıp kalırsak davamız haram olur. Kim seçimi kaybederse siyaseti bıraksın. Ama çıkıp 'biz bırakabiliriz' demiyorlar. Çünkü kaybedeceklerini biliyorlar. Milletle beraber olmayan seçim kazanabilir mi? Milletin inancına saygı duymayan seçim kazanabilir mi? Millete hizmet götürmeyen seçim kazanır mı Allah aşkına. Biz 13 yıllık geçmişimizde Cumhurbaşkanımız Başbakanken tek bir dert edindim ve emaneti ben devraldım, tek derdimiz var birlik dirlik ve huzuru sağlamak."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.