1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni milletvekillerine seslendi.

A+A-

Başbakan Davutoğlu, koalisyon tartışmalarına yönelik, "Bizimle koasliyon içine girmek isteyenlere ilk çağrımız yumruklarını çözsünler, silahlarını, baltalarını gömsünler. Yumrukla bizi diz çöktürmeye çalışamazsınız." dedi.

Muhammed Mursi'yi müebbet hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin de ilk kez konuşan Davutoğlu, " Şimdi sınav vaktidir, Batı ülkeleri sınavdadır. Hiç bir zaman şiddete başvurmamış bir siyasi hareketin önemli isimlerinden birinin idama doğru yürüyüşü konusunda ne yapacaklarını göreceğiz." dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından önemli satır başları;

Seçim döneminde 81 vilayeti ziyaret ettik halkımızla her şeyi konuştuk, istişare ettik. Yeni nesillere yeni bir Türkiye inşa etmek için yola çıktık. Önümüze hangi engel çıkarsa çıksın yürümeye devam edeceğiz. 

"AK PARTİ SEÇİMİN GALİBİDİR"

Diğer partiler seçim sonucu ile birlikte çözümsüzlüğe yönelirken biz milletin verdiği mesajı aldık ve istişare toplantılarımıza başladık. Bir taraftan parti içi istişarelerimizi sürdürürken diğer taraftan da Bakanlar Kurulu olarak çalışmaya devam ediyoruz. Seçimde milli irade tecelli etmiştir ve Ak Parti'nin sağladığı ortamda demokrasi işlemiştir. Ak Parti seçimin tartışmasız galibidir.  Ak Parti'yi başarısız gibi göstermeye çalışanların yaptıkları şey siyaseti tahrif etmektir.

“BU KADRO TÜRK MİLLETİNİ TEMSİL KABİLİYETİ EN YÜKSEK KADRODUR”

Ak Parti 5 ilde milletvekili çıkaramamışken, Kılıçdaroğlu 37 ilde milletvekili çıkarmadı, MHP 34 ilde temsil edilemiyor, HDP 55 ilde temsil edilemiyor. Sizi tebrik ediyorum. Bu kadro Türk milletini temsil kabiliyeti en yüksek kadrodur. Bu hep böyle olmuştur. Meviz, yer boş kalmayacak, misyon sahipsiz kalmayacak.

Biz 7 Haziran sonrası balkon konuşması yaparken vurguladık, Türkiye'nin refahı ve huzuru için elimizden geleni yapacağız.
 

"ŞİMDİ BİLGİ GELDİ, SINAV ZAMANIDIR"

Şu an bilgi geldi. Muhammed Mursi'nin idam kararı müebbete çevrilmiş. Şimdi sınav vaktidir, Batı ülkeleri sınavdadır. Hiç bir zaman şiddete başvurmamış bir siyasi hareketin önemli isimlerinden birinin idama doğru yürüyüşü konusunda ne yapacaklarını göreceğiz. Türkiye'deki demokrasi ve özgürlük yanlıları sınavdadır. Acaba seslerini yükseltebilecekler mi? Ama bizim vicdanımız da sicilimiz de temizdir.Biz nerede darbe gördüysek, zulüm gördüysek onun karşısında dimdik durduk, durmaya devam edeceğiz. Kendimizin için ne istemişsek Ortadoğu'daki kardeşlerimiz için de onu isteyeceğiz.  Bu sınavdan nasıl geçilip geçilemeyeceğini göreceğiz.

Türkiye'de objektif ve şeffaf bir seçime yönelirken, Türkiye'yi, Sayın Cumhurbaşkanımızı, AK Parti'yi hedef tahtasına koyup 'otoriterleşmeye, diktaya gidiyorlar' diye yayın yapan uluslararası medyanın şimdi Mısır'da olanlar karşısında nasıl tavır aldığını göreceğiz. Meselenin demokrasi mi yoksa çıkarlar mı olduğunu şimdi göreceğiz. Türkiye'de özgürlüklerden bahsedip Mısır'daki dikta rejimine selam çakanları da göreceğiz, adaletten bahsedip Suriye'deki zulme sessiz kalanları da göreceğiz. Ama millet de tarihte bir tek şeyi görmeyecek, AK Parti'nin herhangi bir güç karşısında şu veya bu gerekçeyle boyun, baş eğdiğini göstermeyeceğiz.

"SINAVLARDAN GEÇECEĞİZ"

Sınavlardan geçeceğiz, imtihanın olmadığı dönem yoktur. Ama biliniz ki bu imtihanların aşılmasındaki en büyük güç sizin yanı başınızda duran dava arkadaşınızdır. Birliğimizi ve berberliğimizi korudukça tereddütte düşmemize mahal kalmayacaktır. Bu dönemde kim hangi ayak oyunu yaparsa yapsın bizim omuz omuza oluşumuzun arasına kimse giremeyecek.

"VİZYONUMUZDAN TAVİZ VERMEYİZ"

Biz milletimizin benimsemediği hiçbir yönetimin AK Parti’ye nüfuz etmesine izin vermeyeceğiz. Hangi koalisyon görüşmelerini yaparsak yapalım demokrasiden, insan haklarından, özgürlükten taviz vermeyiz. Koalisyon seçeneklerinden her türlü görüşmeye açığız. Hangi koalisyon görüşmelerini yaparsak yapalım vizyonumuzdan taviz vermeyeceğiz. Türkiye'nin çıkarları parti ve kişisel çıkarların üzerindedir, huzur ve refah gerçekleştirmek için her adımı atarız.

"BLOK NE DEMEK?"

Dün dahi seçim üzerinden 10 gün geçmiş matematiği de bozarak 'Yüzde 60'luk blok var' diyor Kılıçdaroğlu. Bizi kutuplaştırıcı söylemle tenkit edenlere söylüyorum. Blok ne demek? Bundan daha kutuplaştırıcı söz olabilir mi? Meseleleri kendi doğruları etrafında siyaset oluşturmak değil. Ak Parti'yi engelleyecek yol takip etmek. Restorasyondan bahsediyor. Devlet makamlarına ve siyasete kurumlarına hakaret ederek restorasyon yapılmaz.

"CUMHURBAŞKANIMIZI HEDEF ALAN HER ŞEY BİZİ HEDEF ALMIŞTIR"

Cumhurbaşkanlığı makamını ve Cumhurbaşkanımızı hedef alan her şey bizi hedef almıştır. Halkın yüzde 52 oyuyla seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili öyle bir hava estirilmeye çalışılıyor ki, meşruiyeti tartışmaya açılmaya çalışılıyor. Meşruiyetin kaynağı millettir, lobiler veya perde gerisinde yapılan pazarlıklar değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Cumhurbaşkanlığı makamının meşruiyetini tartışma konusu yapmayız, bu makamı yıpratmaya yönelik hiç bir tavra kesinlikle taviz vermeyiz.
"HÜKÜMET KURMA GÖREVİ YÜZDE 60'LIK BLOĞA DÜŞÜYOR"
 

"HDP'YE OY VERENLERE SORUN"

Şimdi sınav vaktidir. Siz Demirtaş'tan 'Seçimden galip çıktık, şimdi silahları gömme vaktidir' dediğini duydunuz mu? Milletimize sesleniyorum, HDP'ye oy verenlere sesleniyorum. Siz silah için mi oy verdini, terörün devamı için mi, şiddet için mi oy verdiniz? Ya silah ya demokrasi.

"YUMRUKLARINI ÇÖZSÜNLER, SİLAHLARI GÖMSÜNLER"

Bizim çağrımız açıktır. Rövanşist bir siyasi söylem geliştirirseniz altında kalırsınız. 'Önce hesaplaşma sonra helalleşme' diye tabiri ortaya atanlar bilsinler ki, millet sorumluluğu bize verdi ve bundan kaçmayıp hesaplaşmaksa hazırız, helalleşmekse hazırız. Biz herkesle konuşuz, kapımızı, gönlümüzü açık tutarız. Ama o gönüle girmenin de belli prensipleri olduğunu bilmeleri gerekir. Bizimle koalisyon içine girmek isteyenlere ilk çağrımız yumruklarını çözsünler, silahlarını, baltalarını gömsünler. Yumrukla bizi diz çöktürmeye çalışamazsınız. Bu sancı doğum sancılarıdır. Yeni Türkiye'nin doğumu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.