1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başbakan Davutoğlu Yeni Yargı Reformu'nu açıklıyor
Başbakan Davutoğlu Yeni Yargı Reformu'nu açıklıyor

Başbakan Davutoğlu Yeni Yargı Reformu'nu açıklıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yeni Yargı Reform Stratejisi Tanıtım Toplantısı'nda detayları açıklıyor.

A+A-

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
- Yeni yargı reformunu hayata geçirdik. Yeni Türkiye'yi inşa etmenin en önemli temellerinden biri de yargı reformu. Önümüzdeki 5 yılda daha da ileri gideceğiz
- Bu Yeni Yargı Reformu, uzun zamandır yapılan bir çalışmanın sonucudur. Bu paket, AB ile tam uyumlu bir şekilde hazırlanmıştır.
Temelde beş hedef güdüyoruz ve yirmi iki maddeyle bunu detaylandırıyoruz.
1- Yargıda çok başlılığı gidereceğiz
2- Yargı'daki hesap verilebilirliğin ve şeffaflığın artırılması
3- Vatandaşların adalete ulaşımını kolaylaştırıyoruz

4- Vatandaşların memnuniyetinin hedef alınması
5- İnsan odaklı ve özgürlükleri koruyan bir yapı
'ÇOK BAŞLILIĞI GİDERECEĞİZ'
- Yargıda çok başlılığı gideceğiz. İdari. adlı uyaşmazlık mahkemeleri.... Tüm bunları gözden geçirip entegre birbiriyle çelişmeyen bir yapıya dönüştürülecek. Kamuoyuyla çok kapsamlı bir istişare sağlanacak.
'YARGIDA ŞEFFAFLIK ARTACAK'
- İkinci hedef yargıdaki, hesap verilebilirliğinin ve şeffaflığın artırılması. HSYK'nın yapısı da dahil olmak üzere... Üçüncü olarak insan hakları ve özgürlükleri koruyan bir yaklaşımın artırılması.
'ADLİYELERDE BASIN BÜROLARI KURULACAK'
- Tüm mahkeme ve savcılıklar yıllık faaliyet raporları hazırlayacaklar. Kamuoyunun doğru ve hızlı bilgilendirilmesi için adliyelerde basın büroları kuruyoruz.
'GÜVEN VE MEMNUNİYET ANKETLERİ YAPILACAK'
- Yüksek mahkeme kararlarını halka açacağız. Seçim sonrası büyük bir çalışma başlıyor. Yargıya güvenin yüzde 90 olması yetmez yüzde 100 olmalı. Bunu sağlamak durumundayız. Düzenli aralıklarla yargıya güven ve memnuniyet anketleri yapacağız.
'HUKUKİ HİMAYE SİGORTASI GELİYOR'
- Vatandaşların adalete erişimini kolaylaştırıyoruz. Bunun için devlet desteğiyle vatandaş sağlık sigortası gibi hukuki himaye sigortasına girecek. Avukatlık parasını nerede bulacağım kaygısı duymamak için kendi istekleriyle hukuki himaye sigortasına girebilecek girenleri de biz devlet olarak destekleyeceğiz.
'AVUKATLARDAN ÜCRETSİZ HİZMET'
- Ücretsiz avukatlık uygulamasını içeren 'Adli yardım' sistemini de genişletip kolaylaştırıyoruz. Avukatların gönüllü olarak ücretsiz hukuk hizmeti vermesi uygulamasını hayata geçireceğiz.
- Mağdur haklarını güçlendiriyoruz. Bu son derece önemli. Tekrarlanan mağduriyet olmaması için etkin bir takip sistemi oluşturulacak. Eski hükümlülere sağladığımız kamuda istihdam imkanı gibi bazı uygulamaları mağdurlara da tanıyacağız.
- Suç nedeniyle sağlığı bozulan kişilerin tedavi masrafları devlet koruması altında olacak. Sağlık hizmetleri karşılanacak.
'AVUKATLIK KANUNU BAŞTAN AŞAĞI YENİLENECEK'
- Avukatlık kanununu baştan aşağı yenileyeceğiz. Avukatlık müessesesini ve savunmayı güçlendiriyoruz.
NOTERLİK SİSTEMİNİ YENİLECEĞİZ
- Bu yenilenme tabiki Kılıçdaroğlu'nun notere gitmesi gibi bir şey olmayacak. Bir siyasinin notere gitmesi de ilk kez Türkiye'de oldu zaten. Fakat, bize noterleri hatırlattığı için, onun gidişini olumlu olarak değerlendirebiliriz. Küçük sorunların adliyelere yansımadan çözüm bulunması aşamasında noterlerimize yeni düzenlemeler getireceğiz.

'BENİ EN ÇOK HEYECANLANDIRAN MADDE...'
Bilirkişi müessesinde reforma gidiyoruz. Bilir ve kişi yanyana iki güzel tabirin ötesinde bugün maalesef istismarlara, kamuoyunda güven problemlerine yol açan bir nitelikte. Yeni bir kurumsal yapılanmaya gideceğiz. Denetim sistemi kuracağız.
Yeni adalet sarayları yapmaya devam edeceğiz. Aydınlık salonlarda yapıldığı zaman bir ışıktır adalet. Eski adalet saraylarında koridorlar karanlık, insanlar telaş halinde, eski karakollar gibi. Şimdi adalet saraylarımız aydınlık ferah, insanlar baktığında adalet için geldik kanaatini yaygınlaştıracak yapacağız. İl merkezleri olmak üzere, büyük ilçelerde, yeni bir kampanyayla adalet saraylarını güçlendireceğiz.
Adalet veri bankası kuruyoruz. Adalet istatistiklerine ilişkin kapasitenin geliştirilmesi önceliklerimiz arasında.
e-adalet sistemini daha yaygın haline getiriyoruz. İşlem bakımından, yoksa adalet e değil vicdandır. Adalet entegre bir şekilde e adalet sistemiyle birbirine irtibatlandırılıp, vatandaş hakim savcı girdiğinde, işlemlerin çoğu halledilebiliyor. 2002’den bu yana daktilo sesi duyulmuyor, mübaşir sesleri de duyulmuyor. UYAP kapsamında kullanılan sesli görüntülü sistem daha da genişletilecek. Geniş kapsam iletişim ağı kurulacak. Bir hasta yatağında ifadeye çağırılıyor, bir mahkum oradan devredilmesi bile bir sürü güvenlik problemi. 12 eylül davasında da görüldüğü gibi, mahkemeye gitmesi zor olan kişiler.
Skype şeyleri aştı, bu uygulama ile daha da yaygınlaştırılarak, insanların bulundukları yerden adalete

Uzaktan ifade alma, bir bilgiye ulaşma, devlet kurumları arasındaki bilgi alışverişi daha kullanışlı hale gelecek.

İstinaf mahkemelerini hayata geçiyoruz. Yüksek mahkemedeki iş yükünü azaltacağız.
İcra iflas sistemini yeniden yapılandırıyoruz. Borçlu ile alacaklı arasındaki denge gözetilmiş burada borçlu ve alacaklar konusunda, getirdiğimiz yeni düzenlemelerle de ailelerin mağdur edilmemesi için lüzumlu eşyaların haczini yasakladık. Haczedilen malların gerçek değerinin altında satılmaması için ihalelere elektronik teklif imkanı getirdik. O mallar, ayarlanmış satışlarla el değiştiremeyecek. İcra dairelerinin teşkilat yapısı yeniden düzenlenecek.
Adliyede vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştırıyoruz. Danışma masaları kurarak kolaylaştıracağız.
Hakim ve savcı açığını kapatacağız. Hakim ve savcı sayısının artırılması davaların daha kolay sürede bitmesini sağlayacağız.
İDEAL YARGILAMA SÜRELERİ
İdeal yargılama sürelerini belirliyoruz. Hepimizin hayatta karşı karşıya kalabileceğimiz durum. Beni en fazla heyecanlandıran bir madde bu oldu. geç gelen adalet adalet değildir. Her bir dava için, dava türü için bir ideal yargılama süresi belirleyeceğiz. Sürekli ertelenen davalar, üç yıl beş yıl. Zaman aşımının önüne geçmesi için makul sürede sonuçlanması için ortalama görülme süreleri belirlenecek. Bu yargı sistemi için bir devrim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.