1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Ahmet Davutoğlu: "HDP'nin barajı geçip geçmemesiyle ilgilenmiyoruz"
Başbakan Ahmet Davutoğlu: "HDP'nin barajı geçip geçmemesiyle ilgilenmiyoruz"

Başbakan Ahmet Davutoğlu: "HDP'nin barajı geçip geçmemesiyle ilgilenmiyoruz"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin seçimlerde barajı geçip, geçememesine ilişkin açıklama yaptı.

A+A-

Davutoğlu, Kanal 24'te katıldığı canlı yayında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Muhalefet partilerine ilişkin eleştirilerde bulunan Davutoğlu, Suriye'deki son gelişmelere de değindi. Davutoğlu, "Kobani olayı olduğunda bütün dünya Suriye'yi konuşuyordu. Türkiye'de de Suriye'yi konuşuyorlardı. Kobani olayları bitti ne oldu? Kobani'de yeniden inşa faaliyeti lazım, yine Türkiye'den talep ediliyor ama bir anda Suriye gündemden düştü. Bitti mi Suriye'deki olaylar?" ifadelerini kullandı.

İçeride ve dışarıda, iki yıldır, paralel yapının ve Türkiye'nin başarısını engellemeye çalışan çevrelerin sözcüsü olanların, "Türkiye'de demokrasi yok, otoriterleşme var" dediğini ileri süren Davutoğlu, buna bir cevap olarak Yeni Türkiye Sözleşmesi'ni hazırladığını söyledi. Davutoğlu, Türkiye'deki seçimlerin artık Türkiye'nin kaderini aşan etkiler yaptığını, doğurduğu sonuçlarla başka ülkelerin, toplumların kaderini de değiştirdiğini iddia etti.

"HDP barajı geçerse..."

Başbakan Davutoğlu, bir soru üzerine, "HDP'nin barajı geçip geçmeyeceği" konusunda şunları söyledi:

"Barajı geçecek mi, geçemeyecek mi?' emin olun ilgilendirmiyor bizi. Bizi ilgilendiren tek şey zihnimizdeki Türkiye'yi inşa edebilmek. Geçerse, Meclis'te yan yana otururuz, geçmezse ama bir tek şeyle ilgilendirir, geçmediği zaman gürültü çıkarmamaları lazım. Sonucuna razı olacaklar, yarışa bu kurallarla giriyorlar. Şimdiden bunu söylüyoruz ki 8 Haziran sabahı kimse meşruiyet tartışması yapmasın. Şu anda bize gelen şeylerde, bunun epey gerisinde oldukları kanaati bizde var ama hiç önemli değil. Biz gideceğiz Doğu'da, Güneydoğu'da kendi düşüncemizi, çözüm sürecini, kardeşliğimizi anlatacağız. Çevredeki çatışmaların ortamında Türkiye'de demokrasinin onlar için ne anlam ifade ettiğini anlatacağız."

Başbakan Davutoğlu, HDP'nin barajı geçip geçmemesiyle ilgilenmediklerini yineleyerek, kendi yollarına bakacaklarını söyledi ve "Baskıyla, terörle, bir şekilde Türkiye'nin gidişatını değiştirmeyi düşünen varsa yanılır. Biz bu ülkeyi başıboş bulmadık. Hiç kimseye de pabuç bırakmayız" dedi.

Ağrı'da yaşanan çatışma

Ağrı'da yaşanan çatışma da sorulan Davutoğlu, HDP'yi çift üsluplu siyaset yapmakla suçladı, Davutoğlu, "Türkiye'nin belli yerlerini dolaşıp barış güvercini gibi konuşacaksınız ama dönüp PKK'ya 'niye silahları bırakmıyorsun, ben burada siyaset yapıyorum' demeyeceksin. Olmayacak olan şey bu. Bu iki yüzlülükle Türkiye'de siyaset yapılamaz" dedi.Demirtaş'a: "Kadıköy'de liberal, Ağrı'da otokrat bir örgütün sözcüsü"

Kendilerinin seçim güvenliğini teminat altına alma görevi bulunduğunu hatırlatan Davutoğlu, Ağrı'daki gibi olayların tekrar etmesi halinde tereddüt etmeden yine aynı tedbiri alacaklarını yineledi. PKK'nın seçmenleri tehdit ettiğini söyleyen Davutoğlu, HDP'yi de Esad rejimine benzetti ve "Kürt Baas'ı" diye niteledi. Demirtaş'ı hedef alan Davutoğlu, "Kadıköy'de konuşurken son derece liberal, Avrupa standartlarında bir demokrat ama Ağrı'da olaylar olduğunda konuşurken son derece otokratik bir örgütün sözcüsü. Ne olacaklarına karar versinler" diye konuştu."HDP paralel yapı ile irtibatlı"

Davutoğlu, HDP'yi ayrıca "paralel yapı" ile irtibatlı olmakla da suçladı, "HDP'nin bu yıkıcı siyasetiyle paralel yapı arasında irtibatlar bulunuyor. Açık ve net ifade ediyorum. Bu bir kanaat ve izlenim değil. HDP için de bu bir sınav. Neden Demirtaş'ın bazı seyahatler sonrası bir renk değişimi içine girdiğini de herkesin sorgulaması lazım. HDP'nin de KCK operasyonları yapıldığı dönemde yürüttüğü yaklaşım ile şimdi paralel yapıyla girdikleri ilişkiyi doğru anlamaları lazım" iddiasında bulundu.

"Çözüm sürecinden özellikle bahsetmedik"

Yeni Türkiye sözleşmesinde "Çözüm Süreci"nden özellikle bahsetmediğini dile getiren Davutoğlu, Çözüm Süreci'nin konjonktürel bir durum olduğunu ifade etti. "O metin 100 sene sonra okunduğunda da anlamı olan bir metin olsun diye kaleme alındığı için öyle, ihmal edildi diye değil" diyen Davutoğlu, Çözüm Süreci'nin içinde demokratikleşme ve normalleşmenin olduğunu ve bunların da bu metinlerde yer aldığını anlattı. Çözüm Süreci'nin kendileri için olmazsa olmaz bir hedef olduğunu belirten Davutoğlu, devletler etnik ve mezhep çatışmalarıyla kan kaybederken, çözüm sürecinin Türkiye'de kalıcı barışı inşa etme süreci olduğunu dile getirdi.

"MHP'nin mirası belli"

MHP'ye yönelik olarak da "Zaten 2001'de nasıl bir Türkiye bırakıp gittiği belli, MHP'ye niye reaksiyon gösterelim biz? MHP'nin mirası belli" diyen Davutoğlu, CHP'yi ise reaksiyoner olmakla eleştirdi. Davutoğlu, "Onların tutumları da belirleyici değil. Siyaseti, söylemi biz belirleriz. Yeni Türkiye Sözleşmesi, bütün Türkiye'ye, hangi görüşten olursa olsun herkese yaptığımız bir çağrı" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun, Bahçeli'nin, Demirtaş'ın kendi düşüncelerini anlatan bir metin yazmadığını söyleyen Davutoğlu, muhalefetin, "aktarma ve reaksiyoner" bir tutum içinde olduğunu iddia etti. Beyannamede neleri yaptıklarını ve yapacaklarını söylediklerini anlatan Davutoğlu, gerek yeni anayasa konusunda gerek başkanlık sistemi dahil yeni bir yönetim anlayışı konusunda düşüncelerini net ve berrak bir şekilde açıkladıklarını ifade etti.

İktidarları döneminde ekonomide, eğitim ve sağlıkta katedilen mesafeye değinen Davutoğlu, AK Parti'nin herkesin hayatını olumlu yönde değiştirdiğini söyledi.

"Kılıçdaroğlu hesap bilmiyor"

İktidara geldiklerinde orta alt gelir grubu ülkeler arasında bulunan Türkiye'yi orta üst grubu ülkeler arasına taşıdıklarını söyleyen Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu hesap bilmemekle suçladı. Davutoğlu, "Bir rehber tutacağım Kılıçdaroğlu'na, benim özel bir arkadaş, alacak Kılıçdaroğlu'nu elinden şöyle önce bir Marmaray'a indirecek, tünelden karşıdan karşıya kıtalararası bir seyahat yapacak. Sonra soracak 'Kemal bey 12 yıl önce var mıydı böyle bir şey?' Tabi 12 yıl önce İstanbul'u biliyor muydu onu bilmiyorum. Sonra alacak onu Avrasya Tüneli'ne indirecek, sonra gidecek yine elinden tutup 17 bin kilometre bir arabaya bindirip, ceza niyetine değil ödül niyetine, 17 bin kilometre duble yoldan onu geçirecek" diye konuştu."Vaat edip yapmamak, yalanın bir türüdür"

CHP'nin 1.500 TL, HDP'nin ise 1.800 TL asgari ücret vaatleri sorulan Davtuoğlu, "Yalan söylememek gerekiyor. Bilerek asla yalan söylemedim. Bu tür vaatlerle ekonominin nereye geleceği biliniyor. Vadedip yapmamak da yalan söylemenin bir türüdür" dedi.

Bütçe fazlası sözü

Bütçe rakamlarına değinen Davutoğlu, Türkiye'nin bütçe açığı bakımından dünyanın en iyi ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Davutoğlu, 2017'de bütçe fazlası sözü verdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun vaatlerinin maddi karşılığının 150 milyar lira civarında olduğunu söyleyen Davutoğlu, bu rakamın yüzde 10 bütçe açığı anlamına geldiğini dile getirdi.

"Beyannameleri zihnimde Türkiye tablosu canlandırmıyor"

Muhalefet partilerinin beyannamelerindeki sosyal yardımlar da sorulan Davutoğlu, kendilerinin bu yardımları çoktan yaptığını belirterek, muhalefeti gelişmeleri takip etmemekle suçladı. Davutoğlu, "Bir açık artırma var, konforlu siyasetin şeylerini ortaya koyuyorlar. Ben gerek HDP'nin gerek CHP'nin bildirgelerini okuduğumda veya herhangi birisi okuduğunda zihninde bir Türkiye tablosu canlanmıyor. Canlanan şey; insanları nasıl kandırabilirim, nasıl oylarını alabilirim" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.