1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BARİ BUNDAN SONRA OYALANMAYIN...
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BARİ BUNDAN SONRA OYALANMAYIN...

A+A-

BARİ BUNDAN SONRA OYALANMAYIN..

Şöyle bir geriye yaslanın ve geçmişe bakın. Çocukluğumuza, okul yıllarınıza,üniversite giriş sınavına kadar uzanın. Üniversiteyi bitirirken çektiğiniz maddi manevi zorluklar, bitirme ödevleriniz, daha sonra ilk iş arayışlarınız,yazılı sınavlar, girdiğiniz mülakatlar,ilk rededilişiniz, ilk hayal kırıklığınız, sonra ilk işe başlamanız, ayrılmanız, askerlik, size acı çektiren sevgiliniz. Velhasıl tüm uğraşılarınız, çabalarınız, savaşımlarınız, aldanışlarınız, kazanımlarınız. Tüm bunları şöyle bir gözden geçirin bakalım.

     Ya bugün bulunduğunuz yer? Buraya uçarak yada gökten zembille gelmediniz,hep geçmişteki uğraşılarınız ve didinmelerinizle ulaştınız bu güne. Yarında yine kendi çabalarınızla ulaşacaksınız. Burada en önemli etken sizsiniz. Siz olmasaydınız, sizin didinmeleriniz, hayal kırıklıklarınız, sevinçleriniz olmasaydı, yani siz kendinizi hayatın içine atmasaydınız bu günkü siz olmazdınız. Yarın ne mi olarak? Tabi bugünkü kararınız yönlendirecek yarını da.

Bakın,şu ana kadar birkaç satırda okuduklarınız nasılda geçivermiş, yıllar nasıl da akıp gidivermiş , aslında kendi başarı hikayeniz zaten yazılmakta, fark ettiniz mi? Zira yaşadığınız her dakikayı aslında başarı hikayeniz olarak görebilirsiniz ve  nefes aldığınız her dakika bu başarı hikayesi devam edecek. Ama siz bu başarı hikayesinin sonuna geldiğinizde öyle bir yaşamış olmalısınız ki yapıp ettikleriniz konusunda kimsenin şikayeti, eleştirisi olmasın. Zira siz yapıp ettiklerinizin güzel ve örnek olacak olmasıyla başarı hikayenizi oluşturuyorsunuz.Sonuçta, kaç para kazandığınız, kaç adet kitap sattığınız, kaç tane madalya kazandığınız, kaç yıl yöneticilik yaptığınızın hiçbir önemi yok. Siz şu anda kendi başarı hikayenizi nasıl görüyorsunuz. ?Size göre şu yaşınıza kadar yapıp ettiklerinizle kendi başarı hikayenizin başarısı gerçek mi ? Vicdanınız rahat mı ? Eğer bu analizi yapabiliyorsanız ve aldığınız cevap gerçekten evet ise siz kendi başarı hikayenizi zaten yazmışsınız ve yazmaya da devam ediyorsunuz. Ama şu yaşınıza kadar yaptıklarınız ve yapamadıklarınızı yan yana getirdiğinizde içinizde keşkeler, acabalar varsa, şüpheleriniz sizi yiyip bitiriyorsa o zaman durup düşünmeniz gerekmekte. Yani o yaşınıza kadar milyar dolarınız bile , olsa bu bir başarı göstergesi değildir. Önemli olan başarı hikayesi sadece sizin kendi vicdanınızda kazanmış olduğunuz başarı hikayenizdir. Gerisi laf, teferruat ve  oyalanmadan başka bir şey değil diye düşünüyorum .Vakit daha geç olmadan, yanlış olduğunu düşündüğünüz , ya da dostlarınız tarafından  size yanlış olduğu söylenilenler hakkında bir şeyler yapın, ne yapacağınızı bilmiyorsanız sorun, yardım alın.Son pişmanlık fayda etmez, artık bunun farkına varın..

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum