1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bank Asya'nın avukatından açıklama
Bank Asya'nın avukatından açıklama

Bank Asya'nın avukatından açıklama

Bank Asya Ortakları adına Bankanın Avukatı Süleyman Taşbaş bir açıklama yaptı.

A+A-

Bank Asya Ortakları adına bir açıklama yapan Bankanın Avukatı Süleyman Taşbaş, mudilerin paralarını çekmede sorun yaşanmayacağını, bankanın borç-alacak dengesinde 2 milyar TL artıda olduğunu ve dolayısıyla bugüne kadar kendilerine paralarını yatırarak desteklerini ve güvenlerini esirgemeyen mudilerin paralarının güvence altında olduğunu açıkladı.

İşte Avukat Süleyman Taşbaş'ın açıklamasından ilgili bölüm;

"Hukuki temeli olmayan bu kararın seçim öncesinde algı oluşturmak maksadıyla siyasi baskı sonucu alındığı aşikardır.

Bununla birlikte Bank Asya'ya bugüne kadar güvenerek desteklerini esirgemeyen mudilerimizin, ortaklarımızın ve alacaklılarımızın müsterih olmaları gerekmektedir.

Bank Asya'nın nakit ve benzeri kıymetleri, kredi ve diğer alacakları, öz varlıkları; mudilere, alacaklılara ve fon temin ettiği kuruluşlara ödemelerini yapacak güçtedir.

Banka borç-alacak dengesinde yaklaşık 2 milyar TL artıdadır. Geçici Banka Yönetiminin ve Bağımsız Denetim Firmasının yeni tasdik ettiği 2014 yılsonu mali verilerinde bankanın özvarlıklarını koruduğu görülmektedir.

Yine geçici yönetimin açıkladığı 2015 yılı Mart ayı sonu gelir tablosuna göre 15 milyon T kar etmiştir.

BDDK'nın kararı Bankanın mali yapısındaki bozulmanın getirdiği zaruretten değil, siyasi rekabet ve yaklaşan seçim baskısı kaynaklıdır.

Hal böyleyken sektörün en yüksek sermaye yeterlilik oranlarından birine sahip bankanın müşterilerinin hak ve menfaatlerinin zayi olması ve mağduriyetleri sözkonusu olmayacaktır.

Kamu kaynaklarına dahi başvurmadan bankanın alacaklılarına ödemelerini yerine getirecek gücü bulunmaktadır.

TMSF'nin banka ve ortaklarına sıkıntı çıkarmak amacıyla alacaklılarına ödemelerini yaparken zorluk yaşatması imkan dahilinde görülse de zaman içerisinde hiç kimse mağdur edilmeyecektir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.