1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. BALTACILAR MISIR’DA İŞBAŞINDA..
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

BALTACILAR MISIR’DA İŞBAŞINDA..

A+A-

BALTACILAR MISIR’DA İŞBAŞINDA..

Adına ister darbe deyin, ister devrim, ama Mısır’da asker yönetime el koydu. Cumhurbaşkanı Dr. Muhammed Mursi’ye işten el çektirildi. Güvenlik güçleri ve Baltacılar, Rabiatul Adeviyye meydanındaki darbe karşıtlarına gaz bombasıyla müdahale etti. 200 kişi hayatını kaybetti.. Mısır’da çalkantılı günler başladı.

MISIR’DA NELER OLUYOR?

Sevgili okurlarımız, hatırlarsanız, Ocak 2011’de Tahrir Meydanındaki geniş kitlelerin katılımıyla15 gün süren protesto gösterileri sonunda Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek istifa etmiş ve Mısır’da yeni bir süreç başlamıştı. Düzenlenen seçimlerle Mursi, Haziran 2012’de Cumhurbaşkanı olmuştu.. Bu seçimlerde Müslüman Kardeşlerin (İhvan-ı Müslimin) parlamento’daki yüzde 37 oyuna karşın Mursi yüzde 51 oy almıştı. Ancak ne var ki uluslar arası güçler de boş durmamışlardı. Üstüne Ekonomi de kötüleşince, Mursi iktidarı duvara toslamıştı. Mursi’ye karşı gösteriler orduyu tetikledi. Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el-Sisi’nin çözüm bulması için tanıdığı 48 saatlik süre 3 Temmuz'da doldu ve ordu yönetime el koydu. Mısır’da sular durulacak gibi değil..

VE SİSİ MEYDANLARDA

Sisi bu müdahaleye gerekçe olarak "Halkın orduyu göreve davet ettiğini hissettik" diye savundu.. Diyalog çağrılarına muhalefetin uyduğunu fakat Mursi'den cevap alamadıklarını ve ordunun siyasetten uzak duracağını söyledi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur cumhurbaşkanlığı görevine getirildi. Muhalif tüm TV kanallarını kapatıldı.. Mevcut anayasa askıya alındı. Adeviyye Meydanında milyonlarca Mursi yanlısının gösterilerine karşı Ordu “ polis müdahale edecektir” açıklaması yaptı. Darbenin ardından gözaltına alınan Mursi ve yakın yardımcıları bilinmeyen bir yerde göz altına alındı.

BALTACILAR

İlk defa 2011'de Mübarek'e karşı halk isyanında ortaya çıkarak Ordu ile polisin maşası gibi çalışan takma sakallı Baltacılar, Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) taraftarlarına balta, taş, sopa, şişe, havai fişek ve silahlarla saldırdı. Saldırı sonrasında İhvan taraftarı karşılık verince ortalık savaş alanına döndü. Mısır güvenlik güçlerinin "Baltacılar" olarak bilenen suç örgütlerinin de desteğiyle Rabiatul Adeviyye meydanındaki darbe karşıtı göstericilere müdahalesi devam ediyor. Ordu Mursi yanlısı göstericilerin aralarına soktuğu provokatörlerle halkı askere karşı şiddete ve taş atmaya kışkırtıyor.

DARBE YANLILARI VE KARŞITLARI

Dünya’da bazı devletler Sisi’nin, bir kısmı da Muhammed Mursi’nin yanında yer aldılar. Bu durum batının Cumhuriyet ve Demokrasi konusundaki çifte standardını gösteren bir sınava dönüştü. Bu olaylarda içte de darbeyi destekleyen ya da karşı çıkanlar şeklinde ciddi görüş ayrılıkları meydana geldi. Bugün Tovadros kıpti hristyanlarını askere destek için meydanlara çağırdı ve ordunun yol haritasını destekledi. Mursi’ye yapılan darbe, dikkatleri Türkiye’ye ve diğer İslam ülkelerine de çevirdi. Başbakan Erdoğan dünyayı Mısır 'a sessiz kalmakla suçladı. "Mısır'da evrensel değerleri ve ilkeleri gözeten bir politika izliyoruz. Tavrımız, Milletin iradesine saygı duymayanlara karşıdır.'' İran, Türkiye'nin Mısır'daki Müslüman Kardeşler grubunu desteklemeye devam etmesi halinde krizle karşılaşacağını ileri sürdü. Suudilerin orduya destek verme nedeni, aslında kendisini Mekke ve Medine’nin kontrolü için komiser olarak atayanlara karşı bir sadakat gösterisinden başka bir şey değildi.. Diğer taraftan aşırı grupların yer almadığı Kifaye Grubu, görüşmelere dayalı farklı bir yumuşak bir yol izliyor..

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

Mısır’da Muhalifler, zaferi kazanmış olsa da iktidarı altın tepsiyle orduya sundular.. Güçlü lider çıkaramadılar. Muhaliflerin sevinci de çok uzun sürmeyebilir. Zira keserin sapı her an ters dönebilir.Diğer taraftan olayların ilk ateşlendiği günlere dönersek, Arap baharı olarak ileri sürülen gelişmeler aslında tam bir devrim değildi. Tunus’ta başlayan halk hareketleri sonucunda özellikle Tunus, Mısır ve Yemen’de iktidarlar değişti. ama devletin ana hatlarını belirleyen kurumlar ve kadrolar sabit kaldı..Nitekim Mısır ve Suriyedeki gelişmeler bunu bir bakıma kanıtladı. Dileriz İslam aleminde sular durulur ve gelecek nesillerimiz huzurlu bir dünyada yaşarlar..

Sevgili okurlarım, Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum