1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Bakanlığın Önceliği
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Bakanlığın Önceliği

A+A-

Bakanlığın Önceliği

Taşrada eğitim öğretim çalışanları olarak yeni bakandan beklentimiz olur mu? Her yerleşim biriminin kendine özgü umutları vardır. Ülkenin kalkınmasını eğitim öğretimde görmeyen insan olmadığına göre elbette toplumun her kesiminin milli eğitim bakanlığından bilhassa bakanından beklentisi vardır.

İrcaa makamının uygulamalarında oluşan eksikler veya fazlalıkları gidermek gerekiyor. Eğitim ve öğretim alanında taşlar yerine oturtulmalıdır. Oturmuş olan doğru, adil taşları da oynatmamak birinci görevimiz olmalıdır.

Oturtulan taş doğruysa farklı fikri yapıda biri bile olsa ona dokunulmamalıdır. Doğruysa, normlara uygunsa ömür boyunca kurallara dokunulmamalıdır.

Sınav sistemleriyle oynanmamalıdır. Bakanlığın üst yönetiminin mutlaka köydeki öğretmenin ve köy okulunun, kasabadaki okul öğretmen ve çalışanların halini bilen, ilçe ve il düzeylerinde eğitim öğretimin içinde bulunmuş kişiler olmalıdır.

Başkentin ortasında yaşayan kişiler kasabaları, kazaları, vilayetleri tam anlamıyla tanımaları, sorunlara vakıf olmaları olanaklı değildir.

Kariyer sınavlarına objektifliğe halel getirecek kurallar getirilmemelidir. mesala son günlerde en çok tartışılan müdürlük sınavının sonunda ki mülakat. Mülakat kelimesi geçince insanların zihnine değişik düşünceler gelmektedir.

Konuşulan mülakat mevzuu bunlardan birisidir. Mülakatın konuşulması bile algılamaların taraflı olacağı yönündedir. İdareci atamalarının hakkaniyetten uzaklaşılacağı konuşuluyor. Ülkemizin selameti için kriterlerde hakkaniyetten ayrılmayacak kurallardan vazgeçilmemelidir.

Bizim isteğimiz çalışanın ödüllendirilmesidir. Bu güne kadar çalışmalarıyla göz dolduran kalifiye insanların harcanmamasıdır. Sınavlardan öne geçemeyenlere fırsat eşitliğine leke getiren uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Bir dönem istenilen kişiye teşekkür yazılması gibi. Puan yönünden öne geçirme yöntemiydi.

Alınan kararların sorgulanarak alınmasıdır. Terimlerin içerisi doldurulmalıdır. İfadeler açıkça belirtilmelidir. İletişim alanından gelen sayın bakanın bu konuda titiz davranacağını umuyoruz. Muallâk ifadelerden arındırılmalıdır yönetmelikler.

Devlet parasız yatılının yemekhanesinden kimlerin yemek yeme hakkı vardır? Nöbetçi öğretmen ifadesi geçmektedir. Bunu birçok kurum farklı algılamaktadır. Niçin? Çünkü ifade kapalıdır. Onun yerine’ pansiyon nöbetçisi ‘ yazılsaydı ülkemizin tüm kurumları aynı anlayacaktı. Uygulamalarda da sorun çıkmayacaktı.

Birçok yönetmelikte ki terimlerden dolayı yönetici yöneticiyle, yönetici hizmetliyle, öğretmen idareciyle karşı karşıya gelmektedir. Yönetmeliklerde yorum farklılıkları olanların elden geçirilmesi gerekmektedir.

Atanacak olan idarecilerin mutlaka kursa alınması gerektiğini düşünenlerdenim. Yüksek puan almasına rağmen birçok idarecilerin benimsenmemesi insana ayrıca acı veriyor.(Genel anlamda)

İdari mekanizmanın farklı olduğunu bilmeyen yoktur. En çok eleştirenlerinde yeterli birikimlerinin olmadığın şahit olabilirsiniz. Bakan olarak kim atanırsa atansın, mutlaka doğrularına yanlış diyenler olacaktır.

Öncelikle öğretmenlerin ve eğitim kurumlarında çalışanların motivasyonunu düzelterek, moral vererek kalitenin arttırılmasını önemsemeliyiz. Gerçekten çok güzel projeler hazırlanıyor. Fakat uygulamada başarılı olunamıyor. Projelerin uygulanabilmesi için fiziki yapının olması, yeterli maddi kaynağın temini, yetişmiş elamanın doğru istihdam gerekiyor.

Öğretmenlikte de en az beş yıl çalışmış olmalı tüm okul idarecileri. İlçe ve il yöneticileri de dâhil buna.

Bazen ben göreve başladıktan altı ay sonra müdür oldum diyenleri duyduğumda çalışanlarına acıyorum, bir de altı ay öğretmenlik sonunda(okul yöneticiliğinden sonra) ilçe idarecisi olursa bütün camiaya acıyor insan.

Altı ay sonra idareci olanlarla, beş yıl öğretmenlik yaparak idareci olanların tarzları farklı olacaktır. Ayrıca idarecilikte sınav temel kriter olmalıdır. Mülakat olmamalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.