1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Işık: ''Bunların hiçbiri Haydar Baş'ın eline su dökemez''
Bakan Işık: ''Bunların hiçbiri Haydar Baş'ın eline su dökemez''

Bakan Işık: ''Bunların hiçbiri Haydar Baş'ın eline su dökemez''

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Iş ,"Teşbihte hata olmasın bunların kılavuzu Cem Uzan'dır. CHP'in de MHP'nin de mevcudu koruma problemi var. Ülkeye iktidar olup hizmet etmek yerine kendi koltuklarını korumak için Cem Uzan tarzı siyaset ortaya konu

A+A-

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ni ziyareti sırasında gazetecilerin muhalefet partilerin vaatleriyle ilgili sorusuna, muhalefet partilerinin iktidar olma iddiası olmadığı için Cem Uzan'ı örnek aldıklarını söyledi. Cem Uzan'ın 2002 yılında yüzde 10 barajını aşmak için bir dizi vaadde bulunduğunu hatırlatan Işık, "Ne Uzan yüzde 10 barajını aştı, ne de siyasette var olabildi. CHP'nin yüzde 10 baraj endişesi yok ama CHP'in de MHP'nin de mevcudu koruma problemi var. Ülkeye iktidar olup hizmet etmek yerine kendi koltuklarını korumak için Cem Uzan tarzı siyaset ortaya konuluyor. Milletimizin bunu ciddiye alması mümkün değil. Zaten dikkat ederseniz kimse bunları dikkate alıp, üzerinde ciddi bir tartışma da yapmıyor. CHP'nin iktidara gelme durumu yok. MHP'nin de iktidar olma şansı yok.

Zaten HDP'de de bambaşka bir kulvarda. Milletimiz bunları ciddiye almadığı gibi sanayicilerimiz de bunları ciddiye almaz. Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak dikkat çemek istediğim husus şudur. Bu ülke hesapsız, ölçüsüz vaatlerden çok çekti. İki anahtar vereceğiz deyip, milletin elindeki anahtarların nasıl alındığını biliyoruz. Gökteki yıldızları vaat edip, memleketi nasıl ekonomik krizlere soktuklarını da bilmiyoruz. Bugün için ne CHP, ne MHP ne HDP'nin ne de diğerlerin Allah için bu vaatler verilecekse bunların hiçbiri Haydar Baş'ın eline su dökemez. Ama, bu hiçbirinin karşılığı yok. Herkes biliyor ki ne bunlar iktidar olur, ne de bu vaatler gerçekleşebilir. Dikkat edin, Türkiye'yi önce Gezi tuzağına düşürmek istediler. Milletimiz bunu fark etti. Bu tuzağa düşmedi.
Sonra paralel kumpas yapıldı. Millet bu kumpasa da düşmez. Şimdi de memleketi bir popülizim tuzağına çekmeye çalışıyorlar. Türkiye için tehlikeli olan budur. Popülizm tuzağıdır. Eğer her seçim döneminde bu ülke popülizme kayarsa o zaman elde ettiği kazanımları kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır. Üretmeden vaat edilen refah artışının memleketin geleceğine ipotek koyacağını hiç birimiz unutmamalıdır. Bu bizim için bir anlayış olmalıdır. Bu açıdan değerlendirdiğimizde kimsenin ne CHP'nin ne de MHP'nin dün açıklanan vaatlerini kimsenin çok ciddiye almadığını biliyoruz" diye konuştu.

'Kayseri'de iktidar olamayan Türkiye'de olamaz'

Bakan Fikri Işık, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun seçim sonrası koltuğunu koruma peşinde olduğunu iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte, dün CHP lideri Kılıçdaroğlu Kayseri'deymiş. Sabah gelirken CHP mitingi fotoğraflarına baktım. Kayseri milletvekilimiz Yaşar Karayel'e de sordum. Kayserili bir mesaj vermiş

Kılıçdaroğluna, o mesajda şudur: Sen bize pahalı gelirsin, biz seni alamayız demiş. Kayseri'de iktidar olamayan Türkiye'de iktidar olamaz. Tüm seçimlere bakın seçimin iktidar fişeği her zaman Kayseri'den atılır. Rahmetli Özal dönemi 1987, 1991 ittifak, 1995 Refah Partisi'nin yükselişi ve 1999-2002 dönemi. Kayseri'de iktidar olamayan, Türkiye'de iktidar olamaz. Eğer Kılıçdaroğlu'nun Kayseri programı buysa, hiçbir şekilde siyasi iddiasını sürdüremez. Gördüğüm kadarıyla sayın Kılıçdaroğlu'nun hedefi ve gayreti seçim sonrası koltuğunu tartışmaya açmamaktır. Yoksa memleketi idare etmek gibi bir durumu yok. Şunu söylemekte fayda var. Efendim diyor, yüksek teknolojiyi desteklemek gerekir diyor.

Zaten biz destekliyoruz. Kılıçdaroğlu'nun dünyadan haberi olmadığı gibi Türkiye'den de haberi yok. Şu anda ileri teknoloji Türkiye'de 5'inci bölge desteği alıyor. Kayseri örneğin 5'inci bölgede. Dün Kayseri meydanına gelen ana muhalefet partisi liderinin bundan haberinin olmaması ne kadar hazindir. Bu şu anda yürürlükte. İşadamı 1 milyar dolar istemiş, çip fabrikası kuracakmış,ona hemen çıkartır veririm. Mübarek milyar dolar, milyar dolar dağıtıyor. Biz Gebze'de çip fabrikasının kurulma kararı aldık. TÜBİTAK arazisinde kurulacak. Bundan bile haberi yok. Söylemleri tam demode söylemler. OSB'lerde endüstri meslek liseleri kuracakmış. Bizde güzel bir söz var, uyan da balığa gidelim. Şu anda 42 tane endüstri meslek lisesi var OSB'lerin içinde. Bir de yatılı yapacaklarmış. Artık ortaokul lise döneminde yatılı okul dönemi kapandı. Mecburiyet yoksa yatılı niye okutalım çocukları? Ne eğitimi biliyor ne sanayiyi. Ama seçim gelince, koltuğu koruma hesabıyla buradar alel acele bazı şeyleri peş peşe söyleyince hatalı şeyler ortaya çıkıyor. Kayseri'linin ciddiye almadığını Türkiye ciddiye almaz. Bunu kimse düşünmez. Milletimiz en güzel şekilde değerlendirir." 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.