1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. BAKALIM, KAÇ KİŞİ GELECEĞİNE SAHİP ÇIKACAK, GÖRECEĞİZ!
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

BAKALIM, KAÇ KİŞİ GELECEĞİNE SAHİP ÇIKACAK, GÖRECEĞİZ!

A+A-

Ankara, Mersin"de nükleer santral ve balık çiftlikleri kurmak için ısrar ediyor, sivil toplum örgütleri  26 Nisan" da miting yapmaya hazırlanıyor.

Hükümetin, Akkuyu"da nükleer enerji santrali kurulması ve Ege"deki balık çiftliklerinin Mersin sahillerine taşınması çalışmalarına karşı bir araya gelen “Mersin Platformu”, 2 Nisan"da Ankara"ya giderek sırasıyla Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile görüşerek nükleer santral ve çiftlikler nedeniyle kent turizminin ve geleceğinin alacağı darbeyi anlatmış, hükümetin bu yöndeki projelerini yeniden gözden geçirmelerini istemişti. Ancak heyet, bakanlar Eker ve Eroğlu" dan  açıkça, "Mersin"e, nükleer santral ve balık çiftlikleri kurulacak" mesajını aldı.
Göz göre Mersin" i gözden çıkarmak diye buna denir herhalde?
Mersin Platformu Heyeti görüşmeler sırasında istedikleri desteği alamadılar . Bu tesislere karşı hukuki mücadelenin yanına bir de eylem kararı eklediler. Bu işin peşini bırakmamaktaki kararlılıklarını  ortaya koydular. Mersin Platformu Bileşenleri, 26 Nisan 2008 Cumartesi günü “Akkuyu Nükleer Santrali ve Balık Çiftliklerine Hayır” sloganıyla eyleme çıkma kararı aldı. Platform bileşenleri ayrıca, bu tesislere karşı bir yandan da hukuki mücadele başlattı. Platform üyesi olan ve balık çiftliklerine karşı 2 hafta önce Taşucu adına Adana Bölge İdare Mahkemesi"ne başvurup dava açan Mersin Barosu, bu kez de 2 belediye adına balık çiftliklerine karşı mahkemeye başvurdu.

Buradan bir sonuç çıkıyor . “Mersin Platformu ve Mersinliler olarak, sanki çevreyi, Çevre ve Orman Bakanı"ndan korumamız gerekiyor gibi görünüyor”
MTSO Başkanvekili  Faik Burakgazi olayın özünü şöyle açıklıyor.Öğrenmek isteyenler için kısa ve öz bir açıklama:

 “Hadise şudur, Güneybatı Anadolu Lobisi ile hükümet şu anda bir mücadele içindedir. Hükümet köşeye sıkışmış ve bu işe bir çare bulmak zorundadır. Lobi, "madem beni burada istemiyorsun, bana adres göster" dediğinde ,Onlar da tepeden, Ankara"dan baktılar, "Hadi Mersin"e gidin" dediler. Bir deli kuyuya taş attı, bizler o taşı çıkarmaya çalışıyoruz. Hükümet o lobiye yenik düştü, yer göstermek zorunda kaldı ve "gidin Mersin"de yapın" dediler. Bütün mesele budur. Bir dergimiz başlık atmıştı; "Mersin Türkiye"nin çöplüğü mü?". Eğer sessiz ve duyarsız kalırsak, eylem yapmazsak, o zaman bu çöplüğü kabul etmiş olacağız. Ancak gelecek nesillere nasıl hesap vereceğiz, onu bilemem. Bu davayı sonuna kadar sürdüreceğiz ve kazanacağız. Bu platform, gerekirse adı geçen yerlere gidip çadır da açarak mücadelesini sürdürecek.”
Bu platform, Türkiye"de bir ilk..
Bu platformun “Ortak iradesi”  şudur; hem balık çiftlikleri hem de Mersin"de nükleer santrale hayır diyorlar. Mersin Platformu Akkuyu"da turizm istiyor.. Mersin Platformu Mersin"de ilk defa belediye başkanlarının, meslek odalarının, emek ve sivil toplum örgütlerinin, derneklerin içinde yer aldığı ortak bir refleks hareketi..

Bakalım, göreceğiz, kaç kişi Mersin" e sahip çıkacak..

Atatürk” Mersin" liler Mersin" e sahip çıkınız” derken bu günleri de işaret etmiş olabilir mi acaba??

Bu emekler karşılığını bulacak mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.