1. YAZARLAR

  2. Mehmet ŞENER

  3. Babanın zenginliği evladı için nedir?
Mehmet ŞENER

Mehmet ŞENER

Yazarın Tüm Yazıları >

Babanın zenginliği evladı için nedir?

A+A-

Babanın zenginliği evladı için nedir?

Öğrencilerimizin dersleriyle ne kadar alakadar olduklarını gösterecek belge olan karnelerini aldılar. Büyüklerimiz bilirler çalışan kazanır.

Okul hayatında, nasıl olsa babamın parası çok diyenler aldanmıştırlar. Babalarının varlıklarına güvenerek dersle ilgilenmeyip, zamanını boşa harcayanların akıbeti iyi olmamıştır.

Birçok genç babalarının varlığına güvenerek okulda başarılı olabilecekken, yanlış düşünce sonucu heder olmuşlardır.

İnsanların eline ve önüne fırsatlar gelir. Fırsat geldiğinde ben geldim demez. Ancak bu imkânı iyi kullanarak hayatını kurtarabilirde, gelen fırsatın farkına bile varamaz. Hepsi kendisine bağlıdır. Hayatını hederde edebilir.

Hayatını kurtarabilirde.

 Babalarının varlığına güvenen kişiler belli süre varlıklı şekilde hayat sürmüşlerdir. İnsanın kendi kazancı daha kıymetli olduğundan kendisi kazanmadıysa evlat varlığa sahip çıkamaz.

Babası ne kadar evladını severse sevsin, ancak kendi ayakları üzerinde durmak zor geliyorsa evlada, hayat çok acı olur.

Çünkü babalarımız kıyamete kadar yaşamayacaklar.

İnsanların birçoğunu tanımışsınızdır. Varlık içinde büyür. Siz benimde böyle imkânım olsa diye belki de gıptayla baktığınız akranlarınız olmuştur. Çocukluk çağlarımızı düşünmek mümkün.

Anne ve baba varlığıyla hayata katılan kişiler girdikleri işlerde ve sosyal hayatta başarı adına hiç kazançları olmamıştır.

Kendi başlarına iş başarabilme yetenekleri gelişmemiştir. Hayata hazırlanmamıştır.

Babalarımızın da çocuğuna zamanı gelince hayır demesi mutlaka gereklidir. Büyümeden büyük muamelesi yapmanın zararını hem çocuk hem de aile ileriki yaşlarda çekecektir.

Gençlere babanızın varlığı dağlar kadar olsa size az gelir dediğimizde cevap olur mu öyle benim babamın serveti sülalemizi besler der bazıları.

Genç ne de olsa hayatta pişmediğinden bu sözleri sarf ediyor. Gençlere hep tavsiye edilmiştir. Okulunda derslerine çalış. Öğretmenlerini iyi dinle. Gencimiz çok önemsemez bu öğütleri.

Babaların hatasından bahsettik. Örneğin lise çağındaki gence araç verilmesi hataların en büyüğü bence hatta o kadar ki çocuğunun sonu demek oluyor.

Babasının arabasıyla okula gelen genç ve dershaneye gelen gencin etrafını düşündükçe o gence üzülüyorum.

Gençlerimiz kendilerine yapmış oldukları zararı anlayabilselerdi o arabaya hiç binmezlerdi. Hele lisenin ilk yılında bu şekilde aile çocuğuna yasak olmasına rağmen aile çocuğuna araç verirse ne kadar kötülük yaptığını ailesi düşünmelidir.

Duygusal insanlarız. Övünerek konuşuruz. Ben senin yaşında iken işte köyde, kasabada traktör sürerdim diye övünmemizde ayrı derttir.

Gençlerimizin ciddi anlamda farkına varacak şekilde hayatın içinde olmaları gerekirsen hiç hayatın içine bulaştırmıyoruz.

Hayatın çilesini çekmeyen gençlerimizin tüm ihtiyaçlarını ailesinin karşılayacağını düşünür hale geliyor. Gençlerin düşündükleri istediklerimi ailem karşılar oluyor.

Çünkü on yıl değil üç yıl sonrasını maalesef düşünemiyorlar. Fırsatları anlatamıyoruz. Onları sevdiğimiz için diye isteklerine hayır demeyi ayıp sayıyoruz.

Belli ölçüler içinde yaşamları gerektiğini anlatsak ta uygulamıyoruz. Yokluğun ne kadar zor olduğunu yaşatmadan, yokluğun sıkıntısından dem vuruyoruz.

İmkânlarımızın kısılması gereken alanda yanlışta olsa, onların yararlanması için önlerine seriyoruz. Bir gün hakkın rahmetine kavuşunca baba gence onlalar ondan sonra oluyor.

 O güne kadar babanın sırtından geçinen gencin tutunacak dalı, yapışacak duvarı kalmıyor. Akranları da belki çok sevdiklerini söyledikleri arkadaşlarına selam bile vermiyorlar.

Gençler kendilerini hayata hazırlamalı. Öyle hazırlamalı ki, kimseye muhtaç olmadan, kişilikli, saygın, olgun olmalı.

Varlıklı dendiğinde sanki kendisi mi kazandı? Babası olmasa o bir hiçtir dedirtmemeliyiz. Babam sağ olsun duası makbul ama varlığına böyle düşünmek yanlış.

İnsanların varlık sebebi olan babalar gençlerimize varlıklarını değil, hem hayatın varlıklı yönünü hem de yokluk yönünü yaşatırlarsa iyi olur.

Babanın varlığı itidalli olursa mükemmel işe yarar. Yok kıymeti bilinmez ise evlat için, ona son olur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum