1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ayrımcılık ve nefret söylemine yeni çözüm!
Ayrımcılık ve nefret söylemine yeni çözüm!

Ayrımcılık ve nefret söylemine yeni çözüm!

Yeni Medya Çalışmaları Ulusal Kongresi’nin ikincisi bu yıl, Kadir Has Üniversitesi ve Alternatif Bilişim Derneği tarafından düzenlendi.

A+A-

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) BİDEB "2223-Yurt İçi Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı" desteğiyle “Yeni Medya Okuryazarlığı” temasında düzenlenen Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongresi”nde, artan düzeyde tehdit eden gözetim, ticarileşme ve sansür çok yönlü olarak tartışıldı.

 

Kadir Has Üniversitesi’nin ev sahipliği de yaptığı 26-27 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen “Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongresi”nde, hızla artan “Yeni Medya”nın radikal ve küresel biçimde etkili olma potansiyeline ve gazete ve televizyon mesajlarının eleştirel olarak okunması , yeniden yazılması gerekliliğine dikkat çekildi.

 

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş ve Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Ali Rıza Keleş’in açılışını gerçekleştirdiği kongreye, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül de konuşmacı olarak katıldı.

 

Kongre’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren, Alankuş, “Yeni medyanın kolayca ele avuca gelmez yapısı nedeniyle bugün iletişim özgürlüğünün başlıca kanalı haline geldiğini, diğer yandan da bu özgürlük alanının her türlü ayrımcılık ve nefret söyleminin mecrası haline getirildiğine tanık okuyoruz. Buna karşılık çözüm olarak ise yegane akla gelen ne yazık ki, sansür ve yasaklamalar oluyor. Bu nedenle medya okuryazarlığı artık daha da önemli hale gelmiş durumda. Biz bu kongre ile mecranın bütün öznelerini yeni medyayı daha etkin, eleştirel, demokrasinin gereği olan yeni yurttaşlık anlayışı çerçevesinde ve daha sorumlulukla kullanabilecek bir yeni okuryazarlık etrafında tavır almaya çağırıyoruz” dedi.

 

Kongrede oturumlara paralel olarak bireysel birikim ve dijital okuryazarlıkları geliştirmeye yönelik, yeni medya sanatlarında etkileşim ve dijital hikaye anlatıcılığı gibi medya alanına yepyeni soluk getiren nitelikte atölyeler de gerçekleşti.

 

Kongre’de ayrıca dışarıdan katılımcılara da açık olarak 26 Şubat günü “Herşeyin Interneti: Internet of Things-Bilgisayar ve Internet’in Geleceği Üzerine ”, Veri Gazeteciliği”, 27 Şubat günü ise “CryptoParty”, “Dijital Gözetime Dijital Yansıtma” ve “Dalgalar: Yeni Medya Sanatları mı?” ve “Dijital Çağda Doğrulama” başlıklı atölye çalışmaları yapıldı. Kongre’nin ikinci gününde düzenlenen “Yeni Medya Okuryazarlığına farklı Paydaşların Bakış Açıları” başlıklı Prof Dr Nilüfer Timisi’nin moderatörlüğünü yaptığı açık oturumda, RTÜK, TRT Yeni Medya Koordinatörlüğü, Alternatif Bilişim Derneği, Adım Adım Oluşumu, UNICEF, Djital Düşün Derneği, Kadıköy Belediyesi ve ÇOÇA’dan uzmanlar (İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi) Yeni Medya düzeninde “geleneksel mecra” olarak kabul ettiğimiz gazete ve televizyon mesajlarının eleştirel olarak okunması ve toplumun karşı karşıya olduğu bilgi, haber ve veri patlaması karşısında, toplumda medya okuryazarlığının gerekliliğinin geldiği nokta masaya yatırıldı.

 

Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongresi’nde 90 bildiri arasından, alanında uzman 46 akademisyenden oluşan Bilim Kurulu tarafından seçilen 51 bildiri sunuldu.. Kongrede sunulan 71 yazara ait 51 bildiride Türkiye’de ve dünyada yeni medya okuryazarlığı kavramının farklı algıları ve yansımaları, ilgili uluslararası projeler, disiplinlerarası yaklaşımlar ve katılımcılık, kadınların, LGBTİ’lerin, bir dönem sık sık gündeme gelen Y Kuşağı’nın, sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin yeni medya kullanım pratikleri tartışıldı. Fenomenler kanaat önderi olabilir mi, Türkiye’de sosyal medya siyasi hayata katılım sağlıyor mu, kişisel verilerimiz kimlerin elinde, ne için kullanılıyor ve ne kadar güvende gibi soruların da yanıtı arandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.