1. YAZARLAR

  2. İnci TULUNAY

  3. AYIP AYIP!! GÖZ ESTETİĞİNİZ Mİ BOZULUYOR?
İnci TULUNAY

İnci TULUNAY

Yazarın Tüm Yazıları >

AYIP AYIP!! GÖZ ESTETİĞİNİZ Mİ BOZULUYOR?

A+A-

Ayıp ki ne ayıp!! Yarına çıkmaya kimin senedi var? Yarın ne olacak kimin haberi var?

İnanılır gibi değil!! Bugün Dünya Engelliler Günü..Duyduklarıma inanamıyorum.İnanmakta istemiyorum fakat ne yazık ki doğru! Acaba acaba…Bu haber başka bir niyetle yapılmadıysa..Cidden çok kızdım ve üzüldüm..

“Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platformu’nun düzenlediği anketten acı bir sonuç çıktı. Türk halkının yüzde 70’i engelli komşu istemiyor”

Yüzde yetmiş diyor ya..Yüzde yetmiş..

Anket sonuçlarına göre, toplumun önemli bir bölümü, engelliler için ayrı okullar yapılmasını (%57.3) destekliyor.

Ayrı okullar!! Neden onlar bu memleketin insanı değil mi? Çocuklarınızın engelli olabileceğini, hatta birgün sizinde birden bire bir engelli olabileceğiniz aklınıza gelmiyor mu?

O zaman sizi de tecrit etseler, ayrı tutsalar hoşunuza gider mi? Onurunuz zedelenmez mi?İnsan onlar hanımlar beyler insan!! Duyguları var, hissedebiliyorlar, üzülüyorlar, canları yanıyor, düşünebiliyorlar,..Zihinsel engelli olan insanlarımızda, sizin onlara karşı hissettiğiniz negatif duygularınızı hissediyorlar.Hele aileleri..Düşünün bakalım, siz onların yerinde olsaydınız, engelli olan aile bireyinizi atabilir ya da ayrı tutabilir miydiniz? Sizi istemeyen bir komşunuz olduğunu düşünün..Düşünebiliyorsanız tabii!

Daha bitmedi…

Engelsiz kişiler, engellilere yönelik özel yapılmış mahalle ya da site projelerine destek vermezken (%67.5), buna sebep olarak engellilerin toplumdan soyutlanmamaları gerektiğini (%80.2) gösteriyor.

Bununla birlikte engelsiz kişilerin %70.3 gibi ezici bir çoğunluğu ortopedik engelli bir komşu istemediğini belirtiyor.Utanın ya..Onlar sizin gibilerden utandıkları için yıllardır sokağa çıkamadılar.Aileleri onlardan utandılar.Sizin yüzünüzden!!

Neden canım göz estetiğiniz mi bozuluyor?

Sana yük mü oluyorlar, ekmek mi istiyor, su mu istiyor, yardım mı istiyor?

Engel onların bedenlerinde olabilir.Fakat asıl “engel” bana göre böyle düşünen beyinlerde..

Daha da fazla bir şey söylememe gerek yok..Nasıl olsa öyle düşünmeyen % 30 kişiyiz. Yüzde yetmişi rahatsız etmeyelim!!

Siz ne derseniz deyin , nasıl düşünürseniz düşünün , onlar artık eskisi gibi değiller..Özgüvenlerini kazandılar, kendileri ile barışık, sokağa da çıkabiliyorlar, iş bulurlarsa çalışabiliyorlar.Artık onlar da özgür .. Bir ayağı aksayabilir, kolu, bacağı olmayabilir, duymayabilir, görmeyebilir , zihinsel engelli olabilir.. Bedenleri tekerlekli sandalyeye bağımlı olabilir fakat ruhları sizinkilerden özgür..Hayalleri var, geleceğe dair düşünceleri umutları var..Hatta hayata dair sizinkilerden daha güzel bakış açıları var..Onlara acıyarak , utanarak değil, saygı duyarak bakarsanız ancak görebilirsiniz diyeceğim de…Demeyeyim.Önyargılarınız sizin en büyük engeliniz..Onları yıkmazsanız, duyamaz , göremez, hissedemezseniz.Her yüz kişiden biri engelli bu memlekette..Hadi onlar kayıtlı ne engeli olduğu belli..Ya bu % 70’in engeli neresinde sizce?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.