1. YAZARLAR

  2. Fahrettin KORKMAZ

  3. Ayamama deresinden su yüzüne çıkan ders! “Rant Odaklı Kentleşme”
Fahrettin KORKMAZ

Fahrettin KORKMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Ayamama deresinden su yüzüne çıkan ders! “Rant Odaklı Kentleşme”

A+A-

Ayamama deresi; rantın, nefsin, hırsın, hırsızlığın, yolsuzluğun ve haksızlığın İstanbul"daki bir sorgu merkezi olmuştur. Ayamama deresi; kokuşmuş devlet yağmacılığından haksız kazanç elde eden karanlık siyasi rant taşeronlarına karşı, öfkelenerek  dere yatağında tufanlaşmış ve sel olup kükremiştir.

 

              Su ve dereler eğer intikamcı olsalardı; sel kütleleri öfkelendiği merkezlere yönelir ve adres sorardı. Ve selin öfkesi de eğer adres sorsaydı; o masum insanların yerine bugün sayısız rant hırsızı ve imar vurguncusu, öfkeli bulanık sel sularında boğulurdu.  Ancak ne var ki; su bazen sinirli olabilmesine  rağmen, masumdur ve  dere yatakları bir büyüğümüzün işaret ettiği gibi  kindar ve intikamcı da değildir(!)

 

               Ayamama faciası; toprağın nefessiz bırakılarak suyu emecek nefes tünellerinin betonlaşmak suretiyle katledilmesi ve tüketilmesinin bir neticesidir. Bölgenin doğasına aykırı olarak yapılan imar değişiklikleri ve neticesindeki çarpık yapılaşmalar;  toprağın, doğanın ve  derelerin dengesini tepetaklak etmiştir. Tarım alanları, orman alanları ve yeşille örgülü olması gereken dere yamaçlarının doğallığının  korunması gerekmekteydi. Bugüne kadar ve bundan sonra da, İhtimamla koruma altında olması gerekli olan su havzaları, kıyılar, vadiler ve dere yatakları; “Rant” a hayır diyemeyen basiretsiz yöneticiler tarafından imara açılmıştır.

 

              İşte şimdi halkın gözlerinin içine bakarak, belediye gelirlerinin artışına ve yandaş gurupların menfaatlerinin gözetilmesine yönelik “rant odaklı kentleşme” anlayışındaki  siyaset bezirgânlarının yolsuzluk ve ayıpları, Ayamama deresinde  sel ile birlikte su yüzüne çıkmıştır.  

 

              1995 yılında aynı bölgede meydana gelen sel felaketinde, yine birçok işyeri ve çok sayıda araç sular altında kalmıştır. Aynı derenin o günlerde İkitelli"de  azgınlaşarak benzer bir faciaya yol açmasının ardından, o günlerin İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı olan Sayın Başbakanımız Recep Tayip ERDOĞAN; en kısa sürede çalışmaların başlatılarak 45 km.lik dere ıslahının yapılacağını ve Ayamama için kalıcı ve kesin bir çözümün üretileceğini söylemiştir. O günden sonra Ayamama üç kez daha tehlikeli şekilde taşkınlık göstermiştir. Son taşmasında ise, adeta bardağı taşırmıştır  ve İstanbul"a söz yerindeyse felâket yağdırmıştır.

 

               Sayın Başbakanımız,  belagat sanatının kendisince yeni keşfedilmiş çok edip bir ifadesi ile “Derenin intikamı fena olur” demiştir. Sübjektif bir yaklaşım ölçeğinde bile böyle bir kanaat yansıması yoktur. Ancak potansiyel bir sel enerjisinin gazabını yumuşatacak tedbirler vardır. Suyun toprağın alt tabakalarına  sızma özelliği elinden alınmış ise; her su kütlesi boş bırakıldığında kütürdeyerek dere-tepe fark etmez,  düz alanda da efeliğini yapacaktır. Derelerin eğer intikam istidatları olsaydı, ecel olup masum tır şoförlerinin  tepelerine binmez; ancak kendisini toprağından, ağacından ve yeşil örtülü  yamaçlarından kopararak   teneffüs alanlarını beton yığınlarıyla kapatan rant simsarlarıyla hesaplaşırdı. Derenin intikamı olmaz. Ancak yöneticilerin ihmali ve hesapsız aymazlıkları olur. Baraj kapaklarını açarsak, güzergâhına da betondan arklar yaparsak,  suyun potansiyel enerjisiyle çarpılırız ve felâketi yaşarız elbette. Ayamama işte böyle bir ihmalin ve birikmiş sorumsuzluğun neticesidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar