1. HABERLER

  2. SPONSORLU

  3. Avukatlar
Avukatlar

Avukatlar

En iyi avukatlar tarafından da bilindiği üzere Borçlar Kanunu’na göre, trafik kazası veya iş kazası nedeniyle...

A+A-

En iyi avukatlar tarafından da bilindiği üzere Borçlar Kanunu’na göre, trafik kazası veya iş kazası nedeniyle maddi tazminat ve rücu davalarında zamanaşımı süresi zararın öğrenildiği tarihten itibaren 1 yıldır.

Mevcut yasal düzenlemeler doğrultusunda trafik kazası avukatları ve iş kazası avukatlarıolarak görüşümüz, trafik kazalarına dayanan manevi tazminat taleplerinde zamanaşımı süresinin 1 yıl olduğu, Karayolları Trafik Kanunun 90. maddesinin atfıyla Borçlar Kanunun 60. maddesinde belirlenen ceza davası zamanaşımının şoför dışında – cezai bakımdan sorumlu olmayan – işletenlere karşı uygulanamayacağı konusunda hiçbir şüphe bulunmamaktadır.

En iyi avukatlar şunu iyi bilir ki Ceza zamanaşımı, haksız eylemi işleyene, zarara sokana karşı açılan davalarda uygulanabilir olup ceza hukuku bakımından sorumluluğu bulunmayan işletenlere karşı uygulanamaz. Yine trafik kazası avukatları ve iş kazası avukatları olarak görüşümüz davacı yabancı bir ülke vatandaşı ise davacının Türk Medeni Kanunu’nda belirtilen ikametgahı ve/veya şirket merkezi Türkiye haricindeki başka bir ülkedir.

HUMK.’un 97. maddesi uyarınca Türkiye’de Medeni Kanun gereğince ikametgahları olmayan davacı teminat göstermekle yükümlüdür ve bir teminat yatırması gerekmektedir. Trafik kazası ve iş kazası davalarında Yargılama sırasında bildirilecek sigorta şirketlerine dava dilekçesinin tebliği ve HUMK’ un 49. maddesi gereğince davalı bulunan şirket yanında yer alması veya davayı bizzat takip etmesi konusunda karar verilmesi talep edilmelidir.

Ayrıca en iyi avukatlar, Davayı kabul anlamına gelmemek kaydı ile Davaya konu alacağa neden olan kazanın sonrasında tutulan Trafik Kazası Tespit Tutanağında belirtilen kusur oranlarına itiraz ederler ve yeniden kusur incelemesinin yapılmasını talep ederler.

Kaynak: http://www.yilmazyalcin.av.tr/

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.