1. YAZARLAR

  2. Beyzanur'un Günlüğü

  3. ARKADAŞLIK VE DOĞRU ARKADAŞ SEÇİMİ
Beyzanur'un Günlüğü

Beyzanur'un Günlüğü

Yazarın Tüm Yazıları >

ARKADAŞLIK VE DOĞRU ARKADAŞ SEÇİMİ

A+A-

Arkadaşlar size destek olan, bazen size ailenizden bile daha yakın olan, kardeşlerinizdir. Mesela aileniz yanınızda olmaz onlar size aile olurlar. Yardıma ihtiyacınız olur, ilk onlar koşarlar. Canınız sıkıldığında sizi güldürürler. Onunla güler, onunla ağlar, onunla bir olursunuz. Bir süre sonra birbirinize o kadar benzersiniz ki, sizi kardeş sananlar olur. Çünkü giyim tarzınız aynıdır, konuşmanız, yemeniz-içmeniz, hareketleriniz…  Her şeyinizle bir bütün olursunuz. 

Yalnız bunca şeyi saydık ama bir ayrıntıyı da kaçırmamak lazım: Üzüm üzüme baka baka kararır. Evet, yukarda söylediğimiz gibi arkadaşlar birbirine çok benzerler. Bu yüzden de arkadaş seçimine de dikkat etmek lazım çünkü eğer arkadaşınız kötü olursa sizi de kendine benzetebilir. -tabii siz onu kendinize benzetmezseniz- Peki, her şey iyi, hoş da nasıl arkadaş seçebiliriz? İşte onu da sütten ağzı yanmış biri olarak ben söyleyeyim:

  • Öncelikle kimseyi iyice tanımadan çok iyi arkadaş olmayın.
  • Kişi hakkında ufak da olsa bir araştırma yapın. Mesela etraftakilere onun hakkındaki düşüncelerini sorun.
  • Kimseye özelinizi anlatmayın. Çünkü bir de bakmışsınız herkes biliyor.
  • Hiçbir şekilde kötü alışkanlığı olmamalı.
  • Saygılı ve adaplı olmalı.
  • Sizin yanınıza gelip de başkalarının dedikodusunu yapıyorsa dikkat edin. Nasıl ki sizin yanınızda başkaları hakkında konuşuyorsa, başkalarının yanında da sizin arkanızdan konuşur.
  • Kişi hakkında ailenizdeki bir kişiye danışın. Aileniz asla sizin kötülüğünüzü istemez.

Eğer bu maddeleri uygularsanız ve bunlara uygun bir arkadaş bulursanız sakın kaçırmayın derim. Sütten ağzım yandı dedim ya, ben bunlara dikkat etmediğim için oldu. Bir arkadaşımın benim arkamdan konuştuğunu, saygısız ve ikiyüzlü olduğunu fark ettim-biraz geç olsa da- ve hemen ondan uzaklaştım. Şimdi de yoğurdu üfleyerek yiyorum.

Eğer sizde dikkat etmezseniz çok geç olabilir. Unutmayın önemli olan arkadaşlarının çok olması değil az da olsa öz olmasıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.