1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Arınç: "Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık"
Arınç: "Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık"

Arınç: "Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık"

1915 olayları için konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Biz hiçbir zaman ihanet etmedik. Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık. Dünyada soykırım yapanlar da bellidir" dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda 1915 olayları hakkında değerlendirmede bulunan Arınç, HDP'yi eleştirerek şöyle konuştu: "Geçtiğimiz her 24 Nisan'da biz nasıl Çanakkale Savaşlarını büyük bir zafer olarak kutluyor ve o savaşların insanlığa kazandırdığı değerlerden bahsediyorsak Ermeni Diasporası da her yıl 24 Nisan'ı kendileri için bir soykırım olarak düşünüyorlar ve bu konuda çaba sarf ediyorlar. Biz tarihimizde böyle bir kara sayfanın olmadığına inanıyoruz.

Biz hiçbir zaman ihanet etmedik. Bilerek, kasıtla ve isteyerek soykırım yapmadık. Dünyada soykırım yapanlar da bellidir. Kayıtlar altına alınmıştır. BM'nin soykırım tarifi içerisine Türkiye'de 1915'te yaşanan olaylar girmez. Biz kendimizden eminiz. Bütün dünyaya bu tezlerimizi inanarak haykırıyoruz. Bunun arkasında duruyoruz.

AP ve onun öncesinde başka kurumlar farklı açıklamalar yaptıklarında HDP hariç Türkiye'deki siyasi partiler aynı konuda milli bir mesele olduğu için ittifak ettiler. Ak Parti, MHP ve CHP gereken cevapların verilmesi konusunda müşterek bir bildiriye de imza attılar. HDP'nin farklı görüşleri var. Onu da halkımız takdir edecektir. Kaldı ki soykırım konusunda Meclis'e kanın teklifi ver cüretinde bulunmuş bir partiye soykırıma sahip çıkmak ne kadar yakışıyor, onu halkımız takdir edecektir.""Seçim güvenliği ve özel güvenlik uygulaması görüşüldü"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki üçüncü Bakanlar Kurulu toplantısının yapıldığını hatırlatan Arınç, Erdoğan'ın toplantının başında, başkanlığında yapılan son toplantından bugüne kadar gelişen bazı konular, kendisinin yurt dışı seyahatleri, yurt dışından Türkiye'ye yapılan ziyaretler ve Türkiye'de yaşananlara ilişkin değerlendirme yaptığını ifade etti. Başbakan Davutoğlu'nun da çalışmaları hakkında özet bilgi sunduğunu belirten Arınç, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ün sunum yaptığını söyledi.

Arınç, seçim takviminin işlediğine, kesin aday listelerinin açıklanacağı günlerin yaklaştığına, yurt dışında 8 Mayıs'ta oy kullanma işleminin başladığına işaret ederek, şunları söyledi: "Anayasamız gereği seçimler temel haklardandır. Seçme ve seçilme özgürlüğümüzün dürüst, güvenli, eşit bir ortamda gerçekleşmesi yüksek yargının da teminatı altındadır. Dolayısıyla seçimin güvenliğinin ne şekilde sağlanabileceği, olası istihbaratlara karşı vatandaşların güvenle nasıl oy verebilecekleri, sandık seçim bölgesindeki güvenliğin herkes tarafından hissedilebilir bir hale nasıl geleceği konusu birinci gündemimizdir. Bu, hükümetimizin üzerine düşen büyük bir görevdir.

Dolayısıyla seçim güvenliği konusu, sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair 6222 sayılı yasanın gözden geçirilmesi ve özel güvenlik uygulamalarının faydalı veya zararlı yönlerinin, özellikle Çağlayan Adliyesi'ne yapılan baskında, Savcımızın şehit edilmesiyle daha çok dikkat çeken özel güvenlik uygulamasında hangi noktada olduğumuzu, olası ihtimaller ve bu özel güvenliğin güçlendirilmesi ve denetim altına alınması konuları geniş bir perspektif içerisinde görüşüldü. Bakan arkadaşlarımız da görüşlerini ifade etti."

"Seçim atmosferinde elektrik arz ve iletim güvenliği"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da elektrik arz ve iletim güvenliğinin seçim atmosferinde tekrar değerlendirilmesi konusunda sunum yaptığını aktaran Arınç, "Özellikle son kesinti, halkımızın çok dikkatini çekmişti. Birkaç saat içerisinde müdahale edildi ve hamdolsun ki büyük bir başarıyla elektrik kesintilerinin süratle ortadan kaldırılması ve günlük normal hayata dönüş temin edildi. Böyle bir şeyin tekrarlanmaması, özellikle seçim atmosferinde farklı düşünceleri, istifhamları, tereddütleri ortaya çıkarabilecek farklı gelişmelerin yaşanmaması için azami ölçüde hangi tedbirlerin alınacağı konusunu Sayın Bakanımız değerlendirmiş oldu" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.