1. YAZARLAR

  2. Eda Karaduman

  3. AÖF'li Olmanın Bitmez Çilesi
Eda Karaduman

Eda Karaduman

Yazarın Tüm Yazıları >

AÖF'li Olmanın Bitmez Çilesi

A+A-

AÖF, Anadolu Üniversitesinin günümüzde 500 bin öğrenciye dışarıdan eğitim veren programıdır. Yıllardır belli bir düzen içinde süregelmiş eğitim sistemiyle var olmuştur. Ancak geçtiğimiz yıllarda yapılan köklü değişimle yeni uygulamaya geçilmiştir.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Davut Aydın bu programda bologna eğitim sisteminin uygulanacağını ve diplomaların Avrupa bazındaki diğer üniversitelerle eş değer göreceğini söyledi. Bu uygulamanın öğrencilere getirisi çok olacaktır elbette.. Ancak bu yıl tüm bölümlerin geçmesiyle birlikte çok aksaklıklar yaşandı ve bunlar öğrencilerin aleyhine oldu.

En başında kitaplar zamanında verilmediği için çalışmak zorlaştı. Bir de bu okulun öğrencileri genelde çalışan kesim olduğundan durum daha da güçleşti. Yardımcı kaynaklar çok yetersiz kaldı. Önceleri internet üzerinden ders takibi yapılıyordu. Oysa şimdi sadece kitapları indirebiliyorsunuz ki bununda hiç faydası olmadığı söyleniyor.

Kayıt esnasında yaşanan sıkıntı çok büyük. Uzun uzadıya kuyruklarda saatlerce beklerken bürodan biri çıkıp ''sistem yok, beklemeyin'' demesi hiç hoş olmuyor. Kayıt için ayrı bekle kitaplar için ayrı bekle..

Şu an AÖF'liler için en kötü olansa bütünleme hakkının öğrencilere verilmemesi. Güz döneminde öğrencinin bir dersi bile kalsa bir sonraki yılın güz dönemini beklemek zorunda. Özellikle mezun olacaklar için çok zor bi durum. Bu sistemi örgün öğrencilerle eş tutan yönetim maalesef bu hakkı öğrencilerden alıyor.

Öğrencilerin mağduriyetine sebep olan Anadolu Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, gerekçe olarak sınav takvimindeki yoğunluk gösterildi. “Bütünlemeleri sınav takvimine sığdıramadık, bundan sonra da bütünleme yapmayacağız” diyor.

Öte yandan mağdur olduğunu düşünen öğrenciler, sosyal paylaşım sitelerinden ortak bir yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi: “AÖF öğrencileri olarak bizler, birçoğumuz maddi imkânsızlıklar neticesinde örgün bir eğitim görememekte ve hem çalışıp hem okumak zorundayız. Eve çoğu zaman geç saatlerde yorgun argın gelmekte ve derslerimize çalışmakta zorlanmaktayız. Bunun üstüne Anadolu Üniversitesi Senatosu, YÖK’ün bize tanıdığı bütünleme sınavı hakkını vermemekle bizleri derslerimizi geçememe riskiyle karşı karşıya bırakmakta ve zaten kısıtlı olan imkânlarımızı daha çok zorlamaktadır” denildi.

Binlerce öğrenci üniversiteyi mail yağmuruna tutmasına rağmen tüm çabalar olumsuz kaldı ve yönetim geri adım atmadı.

Durum maalesef bundan ibaret.. Kayıt çilesi, kitap çilesi, sınav çilesi derken bir de bütünleme çilesi var ki hem maddi hem manevi zarar öğrenciler için.. Yapılacak tek şey bütün olumsuzluklara rağmen çalışmak..

Bütün öğrencilere bahar döneminde başarılar diliyorum..

Önceki ve Sonraki Yazılar