1. YAZARLAR

  2. Sabri YALIN

  3. ANNELİK KUTSALDIR
Sabri YALIN

Sabri YALIN

Yazarın Tüm Yazıları >

ANNELİK KUTSALDIR

A+A-

Dünyanın en kutsal varlıkları annelerdir sözüne kim kaşı çıkar.. Zira Anneler Günü’ne ihtiyaç duyduk. Bugün 11 Mayıs.. Yani Anneler günü.. Böylesi kutsal duyguları anlatmak için bir gün yetecek midir? Burada bunları ufak detaylarla ortaya koymaya çalışalım..

ANNELLİK NE ANLAMA GELMEKTEDİR

Anneler günü, anneleri onurlandırma amacıyla ortaya çıkmıştır. Annelik nedir ki diye düşününce aklıma önce aşktır diye geldi... Karşılıksız ve bitmeyen bir aşk.., Annelik büyümektir. Bir kadın, her yaşta her şey olur ama ancak anne olduğunda bebeğiyle birlikte her gün yavaş yavaş büyür. Uykusuz gecelerde, ateşlenen yavrusunun başında tuttuğu nöbetlerde, büyümeye doğru kapıdan her çıkarken ardından duyduğu endişelerle büyür. Annelik emektir, gurur duymaktır, böbürlenmektir, huzurdur , fedakarlıktır, mutluluktur, hüzündür, korkudur…

ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN ÇIKTI

Anneler günü, bir söylentiye göre Antik Yunan’da İlkbahar festivali ile başladı. Antik Roma’da da M.Ö 250’de Kibele onuruna kutlanıyordu. Bir başka söylentide bu kutlamalar Sümerler'e kadar gidiyor. Annelik, eski çağlardan bu yana İştar, Rhea gibi yerel isimlerle doğurganlık niteliği ile ve doğanın uyandığı baharla birlikte özdeşleşti. ABD'de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908’de başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre onayıyla ülke çapında genişledi. Dünyanın değişik ülkelerinde değişik günlerde kutlanmakla birlikte en yaygın olarak Mayıs’n ikinci haftasında kutlanır. Ülkemizde de Türk Kadınlar Birliği'nin girişimi ile 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanmaktadır.

ANNELERİN KIYMETİ BİLİNİYOR MU?

Bu soruya genelde olumlu yanıt verememek ne kadar zor. Annesine hakaret eden, döven hatta öldüren evlatlarla ilgili haberleri zaman zaman duymuyor muyuz? Bununla ilgili güzel bir hikaye var.. “Ev telefonu sabaha karşı üç buçukta çalıyor. Uyku sersemliğiyle genç adam telefonu açıyor. Telefondaki annesinedir. 'Nasılsın oğlum iyi misin?' diye sorar. Oğlu, şaşkın ve korku dolu bir ifadeyle 'iyiyim ama bir şey mi oldu” der. Annesi 'biz iyiyiz bir şeyimiz yok sadece sesini duymak istedim' der. Oğlu 'Anne sabahın üç buçuğundayız, yarın da konuşabilirdik' deyince 'rahatsız mı ettim oğlum?' diye soran anneye. oğlu '”evet” deyince,'30 sene önce sen de beni bu saate rahatsız etmiştin, doğum günün kutlu olsun' demek istemiştim diye yanıt verir annesi..

DEĞERLENDİRME

Hayatının baharı olan 28 yaşında annesini kendisi henüz 8 yaşında iken kaybeden bir kişi olarak annelerimizin kıymetini asla unutmayalım. Bu konuda insanlığın asırlar boyu birikimlerini olan güzel sözlere kulak verelim. Hz.Peygamber “Cennet annelerin atakları altındadır” buyuruyor. Bu, bizim nasıl bir davranış içinde olmamız gerektiği hakkında yeterince mesaj vermiyor mu?

İyi haftalar..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.